Tiskněte na recyklovaný papír z obou stran
Asi všichni chápeme, že produkce papíru je zatěžující pro životní prostředí, rostliny i zvířata. Vyžaduje také velké množství energie. Když už teda v dnešní digitální době ještě potřebuje tisknout, je dobré využít recyklovaný papír a při tisku zapojit obě strany listu. Výroba recyklovaného papíru je o 70% méně náročná na energii a vodu a každá tuna zachrání 17 stromů. A to není málo.
Noste si vlastní lahev na vodu
Každá jednorázová PET láhev obsahuje až 70% nově vyrobeného plastu. Přeprava balených vod také přispívá k produkci CO2. Jednoduchým řešením je přinést si do práce vlastní láhev a pít vodu z kohoutku. Pitná voda v EU je velmi striktně kontrolována, takže se není čeho bát. Pokud ale máte o kvalitě vody ve svém regionu pochybnosti a bojíte se, že do něj například dávají zakázané látky duhoví reptiliáni, můžete o podrobné informace žádat přímo svého dodavatele.
Perte s vajíčkem
Kdo by nemiloval to, že může každý měsíc kupovat kapsle na praní? Ok, to si asi užívá málokdo, ale víte, že existuje i eko varianta? Prací vajíčko Ecoegg je taková hravá ekologická vykutálenost do každé koupelny. Vejde se do dlaně, ale v pračce přebírá velení a rozjíždí úžasný taneček. Poradí si se skvrnami a prádlo krásně ovoní. Úplně samo, bez pomoci pracího prášku a aviváže. A přitom nestojí víc, než běžné kapsle (do pěti stovek) a vydrží déle (cca 70 praní), takže tenhle tip po- těší nejen matičku přírodu, ale i vaši peněženku.
Dejte si kávu bez mléka
Výpočty ukazují, že pokud vypijete 4 šálky kávy denně, tak za jeden rok nasbíráte uhlíkovou stopu jako běžné auto na trase 64,37 km. Pokud si dáte denně 3 velké latte, tak máte za rok dopad asi jako let letadlem přes půl Evropy. Až 2⁄3 uhlíkové stopy vaší kávy totiž tvoří kravské mléko. Řešení? Nahraďte mléko některou z rostlinných alternativ. Dalším tipem je například výměna běžných kávových kapslí, které se na skládce rozkládají od 150 – 500 let, za biorozložitelný typ. A nebo můžete po kávě roztáhnout ruce a dělat "vžum, vžum, vžum", abyste aspoň měli správný výkon.
Klimatizaci nahraďte rostlinami
Každý by chtěl sedět v chládku, ale nikomu se nechce do vězení. Místo toho tu máme klimatizace a elektrické ventilátory, které spotřebují až 20% veškeré energie v kancelářských budovách po celém světě. Řešením šetrnějším k životnímu prostředí je vyzdobení prostoru rostlinami. Studie ukazují, že za jejich pomoci je možné snížit teplotu místnosti až o 10 °C. Vlhkost běžně suchého kancelářského vzduchu také udrží na 30 – 60%, přirozeně ho přefiltrují a pomohou se soustředěním. Některé studie tvrdí, že až o 15%. Každý, kdo kdy zkoušel například alkohol, který má o 15% víc, než co doposud pil, ví, že to je slušný nárůst.
Ihned opravte kapající kohoutky
Všichni víme, že když něco kape, není to dobré znamení. Takový kohoutek, ze kterého za minutu kápne relativně nenápadných 120 kapek vody, promrhá během jednoho roku až 23874,65 litrů. To je dost vody na naplnění menšího bazénu! Opravte proto vodovodní kohoutky hned, jak je třeba a udržujte je v dobrém stavu. Proti plýtvání vody můžete bojovat i tím, že nebuďte nádobí mýt pod tekoucí vodou nebo před naložením do myčky. Zbytky jídla z talířů důkladně očistěte do odpadků a s ostatním si novější myčky bez problémů poradí.
Mějte hygienické produkty šetrné k přírodě
Jeden balíček běžných dámských vložek může obsahovat stejné množství plastu jako 4 nákupní tašky. A při sbírání smetí na plážích naší planety se pouze během jednoho dne našlo 27 938 tamponů a aplikátorů. To už je pořádný nákup! Jak to vzít zelenější cestou? Ekologičtější tampony se například rozkládají přibližně 5 let. Standardním to může trvat až 500. Také jsou tu přírodní tekutá mýdla a nejrůznější čistící prostředky, které běžně v koupelně máme a nemyslíme si, že mohou mít výraznější dopad na přírodu. Mohou, když se nás zapojí víc. Tak uvidíme, jestli se to povede. Kdyby ne, ona už si to s námi matka příroda nějak vyřídí.