30. dubna 2025, svátek má Blahoslav
Když se věda snoubí s náboženstvím a uměním. Výstava Stvoření – Mýtus – Umění otevírá neobvyklý trialog

Když se věda snoubí s náboženstvím a uměním. Výstava Stvoření – Mýtus – Umění otevírá neobvyklý trialog

Může si věda porozumět s uměním a náboženstvím? A jak staroegyptské mýty odrážejí tehdejší znalosti o světě? Nejen na tyto otázky odpovídá unikátní výstavní projekt v HYB4 Galerii Kampusu Hybernská s názvem Stvoření – Mýtus – Umění a bohatý doprovodný program. Výstava potrvá až do 17. května.

Stvoření – Mýtus – Umění je společným výstavním projektem Českého egyptologického ústavu Filozofické fakulty UK a Galerie Kampusu Hybernská propojující staroegyptské texty a současné výtvarné umění. Pod vedením docenta Jiřího Janáka navazuje na výzkum staroegyptského náboženství a vychází z nových překladů a interpretací původních pramenů. „Základem a hlavním inspiračním zdrojem projektu je staroegyptský mýtus o stvoření,“ vysvětluje jeden z kurátorů výstavy Filip Kazda z HYB4 Galerie Kampusu Hybernská.

Vybraní čeští umělci a umělkyně (Daniel Balabán, Petr Nikl, Martin Mainer, Veronika Holcová a další) se nechali inspirovat speciálně připraveným překladem egyptských textů a vytvořili díla v různých stylech a technikách. Součástí výstavy je také prezentace archeologických objevů Českého egyptologického ústavu FF UK z Abúsíru zahrnující fotografie, filmy a další materiály.

„Tímhle projektem jsme chtěli ukázat, že mezi vědou, uměním a náboženstvím nebo mytologií je poměrně tenká hranice a že nemusíme umělce vnímat jako někoho, kdo je celý den v ateliéru a nakonec z jeho práce vznikne výstava, a vědec jeněkdo, kdo tráví den v laboratoři a pak publikuje v časopise Nature. Ukazujeme, že je naopak možné a potřebné tyto zdánlivě nepropustné světy propojit,” říká docent Jiří Janák, autor výstavního projektu z Českého egyptologického ústavu FF UK.

Bohatý doprovodný program

Výstava potrvá v A.1 HYB4 Galerii Kampusu Hybernská až do 17. května a doplňují ji vzdělávací přednášky předních odborníků a odbornic z oblasti egyptologie, tvůrčí dílna pro děti či komponovaná přednáška na téma Starý Egypt v Hollywoodu a populární kultuře. Podrobnosti k doprovodnému programu lze najít na webu Kampusu Hybernská. Nad akcí převzala záštitu Česká centra.

„Velmi mě těší, že se podařilo historicky poprvé v Kampusu Hybernská realizovat výstavu tohoto formátu a tématu. Právě sem, do prostoru otevřeného inovacím a mezioborovým setkáním, jednoznačně patří. Interdisciplinarita se odráží nejen v samotné expozici, ale i v programu doprovodných akcí, které mají za cíl oslovit návštěvníky z řad studentů univerzit a akademických institucí, dále rodiny s dětmi, školní skupiny, ale i milovníky umění, historie a českých vědeckých objevů,” říká programová ředitelka Kampusu Hybernská, z.ú. Veronika Vlachová.

Přednáškový cyklus pokračuje 8. dubna komponovaným večerem na téma Po stopách českých a československých badatelů v Egyptě, kterého se zúčastní Tereza Svášková, vedoucí česko-egyptských kulturních projektů Českých center, společně s Adélou Jůnovou Mackovou (Akademie věd ČR), Liborem Jůnem (Národní muzeum ČR), Lucií Vendelovou Jiráskovou a Jiřím Janákem (oba Český egyptologický ústav FF UK). Následovat bude 15. dubna přednáška ředitelky Českého egyptologického ústavu FF UK Renaty Landgráfové o náboženských, rituálních a magických textech z šachtových hrobek v Abúsíru. Cyklus přednášek k výstavě uzavřou 22. dubna Alena Hadravová, Petr Hadrava a Jiří Janák tématem astronomie a mytologie.

„Mytologie ve starověku fungovala jako způsob popisování a vysvětlování toho, jak a proč funguje náš svět. Třeba proč se střídá den a noc, proč slunce svítí víc než měsíc, proč se lidé chovají tak, jak se chovají. Egypťané se do mýtů snažili vložit téměř všechny informace, které tehdy měli k dispozici o tom, jak funguje svět. Tyto předvědecké informace je jen nutné v oněch příbězích najít. Mytologie je něco jako encyklopedie pro lidi, kteří ještě nemají encyklopedie,” dodává Jiří Janák.

STVOŘENÍ – MÝTUS – UMĚNÍ

  • A.1 HYB4 Galerie, Kampus Hybernská, Hybernská 4, Praha
  • Kurátoři: Jiří Janák, Petr Košárek, Filip Kazda, Michal Štochl
  • Vystavující autoři a autorky: Karíma Al-Mukhtarová, Jan Bažant, Daniel Balabán, Radka Bodzewicz, Veronika Holcová, Ditta Jiřičková, Lenka Jirková Táborská, Alžběta Josefy, Lída Kejmarová, Svatopluk Klimeš, Petr Košárek, Jan Kuntoš, Martin Mainer, Silvie Milková, Petr Nikl, Marian Palla, Karolína Rossí, Miloš Šejn, Robert Smolík, Pavel Skrott, Aleš Svoboda, Tereza Šrámková, Zdeněk Trs, Martin Zetová.
  • Vernisáž: 28. 2. 2025 v 18:00
  • Trvání výstavy: 1. 3. ̶ 17. 5. 2025
  • Otevírací doba: Út – So 13:00–19:00
  • Vstupné: základní 180 Kč, studentstvo, seniorky/senioři a ZTP 90 Kč, školní skupiny 50 Kč/osoba, děti do 12 zdarma

Více informací na webu Kampusu Hybernská

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Hudba na vinicích s Raiffkou roste: šestá lokalita, více koncertů, noví interpreti

Série letních open air koncertů vsadí v roce 2025 na osvědčené hvězdy česko-slovenské scény. Od května do září se chystá přes 50 hudebních vystoupení, na nichž uslyšíte například No Name, Jelen, Mig 21, Čechomor, Queenie, Vojtu Dyka, Tomáše Kluse, Horkýže Slíže a poprvé také Adama Ďuricu. K pěti stávajícím lokalitám spojených s vínem navíc přibude Kutná Hora.

Divadlo Kladno: Závěrečnou premiérou 110. sezony bude Zítra to roztočíme, drahoušku.

S divadelní sezónou 2024/2025 se začneme loučit 2. 5. 2025 poslední premiérou před divadelními prázdninami. Uvedeme jevištní úpravu slavné filmové komedie Petra Schulhoffa „Zítra to roztočíme, drahoušku“, přičemž režie se zhostil režisér, tanečník a choreograf Gustav Skála, který se na kladenské jeviště vrací po práci na inscenaci Charleyova teta v roce 2007.

Kateřina Handlová – Záznam mizení: V Jurkovičově vile vzdává Kateřina Handlová hold křehkosti i síle skla.

Jurkovičova vila v dubnu ožije výstavou Záznam mizení mladé české designérky, čerstvé vítězky kategorie Designér roku 2024 cen Czech Grand Design a zároveň umělecké ředitelky sklárny Rückl Kateřiny Handlové. Svým originálním výtvarným přístupem, vášní pro detail a kombinováním skla s jinými materiály je jednou z nejtalentovanějších českých designérek současnosti a svojí prací dokazuje, jak se hranice umění a funkčnosti stírají. Její kolekce jsou kombinací křehkosti, punku a zrcadlí se v nich obdiv k silným ženám. Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 24. dubna v 16 hodin a výstava potrvá až do 29. března 2026.

PREMIÉRA: tanečně-divadelní show Love2Dance, již 2. května!

Tato jedinečná show, spojující společenský tanec a divadelní umění, vznikla pod vedením tanečnice Kataríny Jakeš, známé nejen ze slovenské verze Let's Dance, ale také z českého StarDance. Po velkém úspěchu na Slovensku přinášíme tuto výjimečnou podívanou i českému publiku.

Druhá řada seriálu Wednesday bude na Netflix uvedena 6. srpna a 3. září 2025

Wednesday Addams (Jenna Ortega) se vrací, aby znovu bloudila gotickými chodbami Akademie Nevermore, kde na ni čekají noví nepřátelé i nové trable. V této řadě se Wednesday bude muset vyrovnat s rodinou, přáteli i starými protivníky, což ji zavede do dalšího roku plného temně zábavného a podivínského chaosu. Ozbrojená svým typickým ostrým důvtipem a kamenným výrazem se Wednesday zároveň ponoří do nového mrazivého nadpřirozeného tajemství. Tvůrci a hlavní scenáristé Alfred Gough a Miles Millar se vrací s druhou mrazivě napínavou řadou seriálu WEDNESDAY, spolu s výkonným producentem a režisérem Timem Burtonem.

Světově proslulý violoncellový virtuos Hauser míří opět do Prahy. Vystoupí v O2 areně

Jeden z nejuznávanějších violoncellistů současnosti, Hauser, se vrací do Česka se svým sólovým koncertem The Rebel is Back. Chorvatský rodák, známý nejen svou precizní hrou, ale i charismatem, vystoupí 11. prosince 2025 v pražské O2 areně.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.