Zámek budí zájem i svým neobvyklým názvem, za který dle pověsti vděčí pohanskému zvyku Slovanů, kteří v těchto místech v naději na bohatou úrodu měli obětovat bohům kozla. Původně ale tento zámek nesl název Waldschloss, tedy Lesní zámek.
Stavebníkem zámku byl hrabě Jan Vojtěch Černín z Chudenic, nejvyšší lovčí Království české- ho, majitel tehdejšího šťáhlavsko-nebílovského panství. Hlavní budova zámku je obdélníkového půdorysu s rozsáhlým nádvořím. Budova byla dokončena po pěti letech prací v roce 1789. V 90. letech 18. st. byl zámek rozšířen o další 4 budovy - kapli sv. Kříže, jízdárnu, lokajnu a konírnu. Návrhy pro tyto budovy vytvořil Ignác Jan Nepomuk Palliardi. Zámek je vystavěný v čistém klasicistním stylu a dodnes je ojedinělou ukázkou klasicistního venkovského sídla šlechty konce 18. století na našem území.
Hrabě Černín zámek Kozel vybudoval jako lovecký zámek, který sloužil především k ubytování hostů v průběhu honů konaných v okolních lesích. Ty už dříve sloužily jako obora, nicméně v tomto období zde byla vybudována síť hvězdicovitě uspořádaných cest, které byly upraveny přímo k potřebám parforsních honů.
Ačkoli byl hrabě Černín dvakrát ženatý, zemřel bez potomků. Celé panství odkázal svému prasynovci Kristianu Valdštejn Vartenberkovi. Kristian původně ze svého dědictví nebyl nadšený. Nejen, že ve Šťáhlavech nikdy předtím nebyl, navíc bylo panství zatíženo nemalými dluhy. Nakonec se na Kozel uchýlil po rozepři se svým otcem kvůli svému plánovanému sňatku s Marií Thun – Hohenstein z Ronšperka (dnes Poběžovice u Domažlic). Poté, co bylo k jejich sňatku konečně svoleno, se společně na Kozel přestěhovali a vytvořili z něj své letní sídlo. Rod Valdštejn-Vartenberků toto dědictví spravoval až do roku 1945, kdy byl zámek zkonfiskován.
ZÁMECKÝ PARK
Zámecké budovy leží v srdci 30 hektarového anglického parku. Původně zámek Kozel obklopoval les, bažantnice a obora. Vlastní park zde vznikal až od 2. pol. 19. stol. Tehdy zde působil jako zahradník František Xaver Franz. Krajina v blízkém okolí zámku je výrazně výškově členitá. F.X.Franz toho skvěle využil, když tento prostor plasticky modeloval a vytvořil četné průhledy parkem a do okolní krajiny v několika výškových úrovních. V parku tak dodnes najdete místa, ze kterých je nádherný rozhled, ať už se jedná o pohled z terasy zámku, od skály, či z Kozího vrchu. Na místním potůčku F.X.Franz vytvořil kaskádu 4 jezírek - Paví, Rusalčino, Vodníkovo a Růžové. Tím postavil základ parku, který je zde patrný dodnes.
V současné době po celém parku roste na 50 druhů jehličnanů a 111 druhů listnáčů. Bohatě jsou zde zastoupené rododendrony, azalky a magnolie. Vzácností je liliovník tulipánokvětý, který roste před budovou jízdárny. Jedná se o 27 metrů vysoký, asi 150 let starý strom, s obvodem kmene 302 cm. Kvete v průběhu června. Svůj název dostal dle žluto-oranžových květů, které nápadně připomínají květ tulipánu. Zámecký park je návštěvníkům po celý rok otevřen bezplatně. Několikrát ročně probíhají i komentované prohlídky parku spojené s návštěvou zahradního skleníku z počátku 20. století. Kromě parku lze navštívit i zámecké interiéry. V budově jízdárny, která dnes slouží jako koncertní síň a galerie, jsou každý rok instalovány sezónní výstavy – v roce 2022 to bude výstava Draci a drakobijci. Návštěva interiérů zámku a přízemí galerie je vhodná i pro osoby s omezenou pohyblivostí.
Zámek Kozel je oblíbenou destinací také pro koná- ní mnoha kulturních akcí. Každý rok se zde konají jarmarky, divadelní představení, koncerty či letní kino. Nedílnou součástí programu jsou akce pro rodiny s dětmi, jako Pohádkový les či historická akce Století páry. Lesní zámek Kozel se také pravidelně stává součástí důležitých životních ceremonií. Kromě tří míst vhodných k uspořádání svatebního obřadu se v areálu nachází i prostory vhodné k pořádání svatební hostiny či jiných rodinných oslav.
Okolí zámku je vhodné pro pěší i cyklovýlety. Oblíbenými cíli jsou např. vyhlídka na Mariině skále, zřícenina hradu Lopata či naučná stezka F.X.Franze. Pro nejmenší je zde naučná stezka ,,Okolo Kozlu“. Z okraje Prahy se na zámek Kozel dostanete po dálnici D5 za 45 minut, využít lze i pohodlnou cestu vlakem do stanice Šťáhlavy.
Lesní zámek Kozel se těší na Vaši návštěvu!
Přehled kulturních akcí na webu objektu. Aktuality také na facebooku a instagramu.