16. července 2025, svátek má Luboš
Památník Lidice – místo tragédie, místo naděje

Památník Lidice – místo tragédie, místo naděje

Památník Lidice uchovává památku na tragédii, která postihla středočeskou obec Lidice 10. června 1942. Utrpení lidických občanů se stalo mezinárodním symbolem nevinných obětí druhé světové války a tento odkaz je živý již jednaosmdesát let.

slide7.jpg

Lidice jsou návštěvnicky vyhledávaným místem hned z několika důvodů. V první řadě oslovují ty, kteří se zajímají o historii druhé světové války. Osudy lidických občanů i obce samotné jsou návštěvníkům předávány prostřednictvím komentovaných prohlídek pietního území (místa, kde stávaly staré Lidice), muzea s multimediální expozicí „…a nevinní byli vinni“, tematických expozic a krátkodobých výstav. Originální muzejní expozice využívají dochované sbírkové předměty, audiovizuální obsah a stále se zdokonalují s vývojem v oblasti moderních technologií.

Do Lidic můžete přijet obdivovat i architekturu, a to nejen stavební, ale i krajinnou. Pietní území a památník realizované podle architektonického návrhu Františka Marka se sochařskými díly zachycujícími utrpení lidických občanů tvoří jedinečné, důstojné místo pro vzdání pocty obětem nacismu. Asi nejznámějším sochařským dílem je Pomník dětských obětí války od akademické sochařky Marie Uchytilové vyobrazující zavražděné lidické děti. Pomník je věnován všem dětem, které se staly obětí druhé světové války.

Za most života a naděje je považován největší růžový sad ve střední Evropě. Růžový sad míru a přátelství je pojítkem mezi historií a současností obce. Byl založen v roce 1955 britským poslancem Barnettem Strossem a v současné době čítá více než 24 tisíc růžových keřů. Není náhodou, že odkazuje na poválečný symbol Lidic, kterým je Lidická růže.

Nová obec vystavená v 50. letech 20. století je svým architektonickým pojetím světovým unikátem. Díky dřívější dlouholeté stavební uzávěře a stále platným stavebním regulativům se daří zachovávat její původní architektonický záměr a ráz. V centru nové obce se nachází Lidická galerie skýtající též světově unikátní expozice. V přízemí galerie je prezentována tzv. Lidická sbírka, umělecky vysoce ceněná a hodnotná sbírka umění 20. a 21. století. Jsou v ní zastoupeni přední čeští i zahraniční umělci, mezi nimi Pravoslav Kotík, Karel Souček, Květa a Jitka Válovy, Vojtěch Tittelbach, Joseph Beuys, Gerhard Richter, Wolf Vostell nebo Sigmar Polke. V prvním patře je každoročně pořádána největší a nejstarší výstava dětských výtvarných prací na světě – Mezinárodní dětská výtvarná výstava Lidice, která letos slaví již 51. výročí od svého založení. Tématem soutěže je tentokrát TANEC. Jak si s ním děti poradily, je možné vidět od začátku června 2023 až do konce ledna 2024 v prostorách Lidické galerie.

dsc-5769.jpg

Architektonický vývoj poválečných Lidic, bytovou kulturu a každodenní život zachycuje expozice Stavíme nové Lidice umístěná v původním rodinném domě nacházejícím se v sousedství Lidické galerie. Rodinný domek č. p. 116 se stal v roce 2023 součástí prestižní architektonické platformy ICONIC HOUSES.

Památník Lidice nepromlouvá jen prostřednictvím objektů, ale hlavně prostřednictvím koncipovaných akcí pro veřejnost. V rámci přímého vzdělávání pořádá řadu akreditovaných seminářů, programů pro školy a školky, vzpomínkových, edukačních a kulturních akcí, a to jak prezenční, tak online formou. V souladu se svým posláním šíří odkaz lidické tragédie rozličným návštěvníkům z České republiky i zahraničí.

Lidice jsou nejen místem tragické historie, ale i místem naděje, naděje v to, že ty nejhorší lidské činy nebudou nikdy zapomenuty, a že z popela se může zrodit nový život.

www.lidice-memorial.cz

lidice-pamatnik.jpg

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

MUZEUM JINDŘICHOHRADECKA – S NÁMI LÉTO STOJÍ ZA TO!

Víte, co je brumle, kdo byl fakulant nebo jak vypadá obrázek vyšívaný lidskými vlasy? Prozradí Vám to jedinečná výstava s názvem Poklady z muzea. K vidění bude až do 6. ledna 2026 v jezuitském semináři na Balbínově náměstí.

Hudba na vinicích s Raiffkou roste: šestá lokalita, více koncertů, noví interpreti

Série letních open air koncertů vsadí v roce 2025 na osvědčené hvězdy česko-slovenské scény. Od května do září se chystá přes 50 hudebních vystoupení, na nichž uslyšíte například No Name, Jelen, Mig 21, Čechomor, Queenie, Vojtu Dyka, Tomáše Kluse, Horkýže Slíže a poprvé také Adama Ďuricu. K pěti stávajícím lokalitám spojených s vínem navíc přibude Kutná Hora.
Reklama
reklama

Jízdárna Fest 2025 – Užijte si nezapomenutelný den plný hudby v zámeckém parku!

V pátek 15. srpna 2025 se Jízdárna Fest vrací do krásného zámeckého parku v Rychnově nad Kněžnou – letos poprvé jako intenzivní jednodenní zážitek! Připravte se na nadupaný line-up, který vás provede od prvního tónu až po noční afterparty.

Umělkyně Ester Geislerová a párový terapeut Honza Vojtko navazují na úspěšnou a často vyprodanou přednášku o vztazích a komunikaci

Terapie sdílením LIVE, přednáška o rovnováze a vlivu technologií na sociálních sítích v běžném životě - Terapie sdílením RESET.

AFRICA HOUSE

Zažijte jedinečné spojení luxusu, přírody a kempování v autentickém Safari stanu dovezeném až z Jižní Afriky – africký glamping nedaleko Zlína, u obce Štípa, nabízí neopakovatelný zážitek na pomezí dobrodružství a pohodlí.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.