19. června 2025, svátek má Leoš

Šternberský palác

Adresa:
Hradčanské náměstí 15, Praha 1 11000
Telefon:
233090570
Web:
www

Historie

Šternberský palác na Hradčanském náměstí je významnou barokní památkou, která vznikla, podobně jako zámek v Tróji, na objednávku hraběte Václava Vojtěcha ze Šternberka a jeho manželky Kláry z Maltzanu. Plán půdorysu paláce koncipoval Domenico Martinelli po roce 1697, původně s předpokladem, že se staveniště rozšíří až k Hradčanskému náměstí. Kolem přelomu století je na stavbě doložena účast Kryštofa Dienzenhofera a v závěrečné fázi stavby Giovanniho Battisty Alliprandiho.

Roku 1811 koupila palác od Leopolda ze Šternberka Společnost vlasteneckých přátel umění. Do roku 1819 byl stavebně upravován pro galerijní potřeby. Sbírky Společnosti byly pro veřejnost zpřístupněny v roce 1814. Roku 1871 prodala Společnost vlasteneckých přátel umění palác statkáři Heliodoru Heidlovi. Ten jej již následujícího roku prodal Spolku paní a dívek sv. Anny, který zde začal provozovat "Ústav idiotů", zvaný na počest předsedkyně spolku Ernestiny Auersperkové Ernestinum. Roku 1919 byla budova zabrána pro potřeby Ministerstva národní obrany, které zde zřídilo intendantní školu.

Za Protektorátu, po zrušení Spolku paní a dívek sv. Anny, získala palác Kongregace školských sester III. řádu sv. Františka Serafínského. Ta zde ani nesídlila ani neprovozovala žádnou činnost, protože v objektu bylo umístěno vládní vojsko. Po skončení druhé světové války se do těchto prostor na čas vrátilo Ministerstvo národní obrany společně s úřadovnou kárného výboru.

Od roku 1946 začala budovu využívat a stavebně upravovat NG, která sem umístila své sbírky. Ve druhém patře stojí za pozornost štuky, které provedl Giuseppe Donato Frissoni roku 1707, rok před ukončením stavby paláce. Dvě nástropní malby zobrazují výjevy sebevraždy královny Didony a truchlící panovnice Artemisie a jsou dílem Michala Václava Halbaxe. Iluzivní fresky na stropech Antického a Čínského kabinetu jsou dílem Švýcara Jana Rudolfa Byse (1662-1738) a stěny toho druhého vyzdobil ve stylu chinoiserie Jan Vojtěch Kratochvíl (1667-1721).

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Festival Rosnička 2025 ve Svitavách - přehlídka nejen současného moderního techna

Už 27. až 29. června 2025 opět ožije okolí rybníku Rosnička ve Svitavách a to i přes jeho nedávné vypuštění. Své 15. narozeniny tam totiž oslaví hudební festival Rosnička, který každoročně do Svitav přiváží nevšední přehlídku současné elektronické hudby.

Autentista Wine and Champagne Bar: Autentický zážitek v srdci Prahy

V historickém centru Prahy, na Řetězové ulici, se nachází Autentista Wine and Champagne Bar, který nabízí jedinečný zážitek pro milovníky vína. Tento bar se specializuje na autentická vína, která zahrnují jak lokální moravská a česká vína, tak i světové naturální vinařské špičky.
Reklama
reklama

Jak vypnout po náročném týdnu, aneb co Praha nabízí byznysmenům

Praha není jen městem obchodních jednání, seminářů a networkingových snídaní. Pro mnoho byznysmenů a podnikatelek, kteří tráví pracovní týden v napětí mezi e-maily, tabulkami, schůzkami a cestami napříč městem, se stává i místem, kde se dá výborně zrelaxovat. Ať už hledáte klid pro vyčištění hlavy, nenáročnou aktivitu, nebo rafinovaný zážitek, Praha nabízí víkendové možnosti, které vás zbaví stresu, bez nutnosti odjíždět z města.

HRA NA OLIHEŇ (3. SÉRIE)

Třetí série Hry o oliheň přináší další porci neuvěřitelného napětí, které si diváci oblíbili v předchozích sériích, ale zároveň jde ještě hlouběji do temnoty lidských duší. Po tragickém konci druhé série, kdy Seong Gi Hun vedl vzpouru proti organizátorům her, se očekával nějaký druh změny. Namísto vítězství však přichází masakr, který přivedl k mnoha ztrátám mezi odbojáři. Ačkoli se hra zdála být na chvíli přerušena, systém se obnovuje a pokračuje.

Magické vodojemy a další brněnské podzemí

Od svého otevření v březnu 2024 se staly turistickým hitem a každý, kdo Brno navštíví, je musí vidět. Dokonce se často stávají i samotným důvodem návštěvy této moravské metropole. Jedná se o Vodojemy Žlutý kopec, které někomu připomínají mystické podzemní katedrály, jiným svět dávno zaniklých civilizací nebo svět počítačových her a prohlédnout si je můžete buď sami nebo s průvodcem. A když už v Brně budete, určitě navštivte i další zajímavé podzemní prostory, které město nabízí.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.