14. června 2025, svátek má Roland
Spisovatelka Markéta Lukášková: Jsem větší a větší puntičkář

Spisovatelka Markéta Lukášková: Jsem větší a větší puntičkář

Markéta Lukášková patří mezi nejzajímavější mladé autorky Česka. Začínala jako novinářka, působila v redakcích časopisů Týden, Maxim, Faktor S, vedla Reflex.cz. V roce 2016 jí oslovilo nakladatelství Motto, zda by nenapsala knihu. Ani chvíli neváhala, splnila si svůj sen a brzy vyšla její prvotina Losos v kaluži, se kterou objela celou republiku v rámci divadelního projektu Listování. Nedávno vydala již pátou knihu, tentokrát nazvanou Majonéza k snídani. Jaké má na ni ohlasy, co za čtyři roky kariéry spisovatelky musela na své práci změnit, proč je čím dál tím větší puntičkářkou nebo jak vzpomíná na spolupráci s herečkou Libuškou Šafránkovou, se dozvíte v našem rozhovoru.

Od kdy jste věděla, že se chcete profesně věnovat psaní?
Věděla jsem to asi od doby, co jsem začala ve škole psát slohy a zjistila, že to je něco, co mi jde a co mě baví. Na rozdíl od ostatních předmětů.

Vzpomenete si ještě, jaké první příběhy jste psala jako dítě? 
To si bohužel nevzpomenu, ale dobře si pamatuju, že jsem žila příběhy postav z knížek, které jsem byla schopna číst hodněkrát za sebou. Třeba Děti z Bullerbynu byly moji imaginární kamarádu a hrozně jsem si přála být jednou z nich.

V září vyšla Vaše poslední kniha Majonéza k snídani. Můžete jí čtenářům představit?
Je to příběh o Emě, osmnáctileté dívce, která si moc nerozumí s emocemi. Nechápe lásku, není empatická a je trochu nafoukaná. Moc ji ale zajímá, proč se kdysi rozvedli její rodiče. A tak začne pátrat v minulosti své rodiny a zkoumat milostné vztahy svých příbuzných.

Jaké na ní máte zatím ohlasy? Brala jste inspiraci na hlavní postavu např. někde ve svém okolí?
Ohlasy jsou moc hezké, asi nejlepší, co jsem zatím na knihu měla, takže mi to dělá velkou radost. Inspiraci jsem nebrala v okolí, spíš jsem se, jako citlivý člověk, chtěla zkusit podívat do hlavy někoho, kdo citlivý a emocionální není.

Před lety Vás oslovilo nakladatelství kvůli prvotině. Jak těžký pro Vás byl přerod z novinářky ve spisovatelku? 
Kupodivu to těžké nebylo, protože mně vždycky víc vyhovovalo psát si jak chci, než podle nějakých novinářských pravidel. Potíže mi dělalo navazovat, když jsem se k psaní vrátila třeba po týdnu. Psaní se změnilo, jsem větší puntičkář, celkově si text víc piplám, aby tam nebylo ani slovo nebo věta navíc, aby všechno mělo svůj důvod a místo. Taky si dávám větší pozor na detaily, aby nikde nebyly chyby a nesrovnalosti.

Co Vám bere čas kromě psaní knih? 
Podcast Příběh, který se skutečně stal je teď opravdu to, co mi bere hodně času a jsem za to ráda. Je to moje vyprávění příběhů, těch méně známých nebo těch, co známe třeba jen zběžně. Vždy si vyberu téma, třeba přežití v extrémních podmínkách a najdu příběhy lidí, kteří tohle zažili, a pak to po svém převyprávím. Věnuju se i dějinám naší země. Mám velkou radost, že podcast je tak poslouchaný a populární.

Máte nějaké oblíbené autory? 
Určitě bych mohla jmenovat tyto: Jane Austenová, John Irving a Petra Soukupová.

Používáte sociální sítě pro komunikaci s fanoušky. Jak daleko je pouštíte do svého soukromí? 
Vlastně tak moc ne. Ví, že mám psa, že mám přítele, že rekonstruujeme dům.. ale nějaké intimní záležitosti s nimi nesdílím, už jsem se za ty roky poučila. Kritka na sociálních sítích je dvojsečná - připadá mi, že málokdy je myšlena upřímně nebo konstruktivně, často to prostě bývá hejt. Už tak nějak umím mávnout nad tím rukou.

Jak vzpomínáte na spolupráci s Libuší Šafránkovou, která namluvila jednu z postav v audioknize k Vaší prvotině Losos v kaluži?
S láskou. Libuše byla skvělá, spoustu jsme si toho spolu řekly. Byla neuvěřitelně pokorná, milá a zábavná, já vlastně pořád nechápu, že o ní mám mluvit v minulém čase.

V jaké fázi je příprava filmu Losos v kaluži?
Teď je to bohužel spíš u ledu, vlivem covidu a vlivem našich sporů s produkcí. Ale vypadá to, že se zpracování dočká jiná moje kniha, tak si držím palce.

Co chystáte v nadcházející době? Už pracujete na další knížce či námětech?
Námět na další knihu se mi v hlavě honí, ale zatím to nechávám jen tak poletovat. Ve vzduchu visí tři zajímavé projekty, na kterých bych se mohla podílet jako scénárista, tak jsem zvědavá, jak to dopadne. 

Ve škole vás údajně bavil dějepis, uvažovala jste o studiu archeologie. Přemýšlela jste, že v některé ze svých knih tyto záliby spojíte a napíšete historický román?
Nepřemýšlela, ale děkuju za nápad, to by mě asi bavilo! (úsměv)

-foto-lenka-hatasovadsc-2498.jpg

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Zoopark Nehvizdy u Prahy

Je to už dva roky, co byl v Nehvizdech nedaleko Prahy otevřen nový Zoopark. Jak se za dva roky rozšířil, co vše návštěvníci prožili a jaké jsou další plány této kontaktní zoo?

Magické vodojemy a další brněnské podzemí

Od svého otevření v březnu 2024 se staly turistickým hitem a každý, kdo Brno navštíví, je musí vidět. Dokonce se často stávají i samotným důvodem návštěvy této moravské metropole. Jedná se o Vodojemy Žlutý kopec, které někomu připomínají mystické podzemní katedrály, jiným svět dávno zaniklých civilizací nebo svět počítačových her a prohlédnout si je můžete buď sami nebo s průvodcem. A když už v Brně budete, určitě navštivte i další zajímavé podzemní prostory, které město nabízí.
Reklama
reklama

Aquapalace Praha zahajuje Karibské léto VŠEMI SMYSLY

Slunce, průzračná voda, exotické chutě a vůně, palmy, rytmy reggae i latino – letošní léto se v Aquapalace Praha ponese v duchu Karibiku. Symbolické zahájení letní sezóny proběhlo v areálu v Čestlicích za účasti známých osobností, mezi nimiž nechyběli herečky a moderátorky Alice Bendová a Eva Decastelo či herec Jan Komínek. Exotické léto svým tanečním vystoupením odstartovala Veronika Lálová, vícenásobná mistryně ČR v salse a zazněl i nový letní song v karibském vibu od populární dívčí skupiny Lollipopz.

Produktivita: Jak pracovat chytřeji, ne více

Slovo „produktivita“ dnes slyšíme téměř denně. Objevuje se v pracovních poradách, článcích o seberozvoji i na sociálních sítích. Často se ale zaměňuje s pouhou aktivitou nebo výkonem. Být produktivní však neznamená mít plný kalendář. Znamená to dosahovat skutečných výsledků — s menším úsilím, za kratší čas.

Molekuly života: Festival, který nakopne každou vaši buňku

Už vás nebaví unavené tělo, přetížená hlava a touha po vypnutí zůstává jen přáním? Zastavte se. A začněte znovu – od první molekuly. Festival Molekuly života, který se uskuteční 15. června v Levandulovém údolí nedaleko Berouna, není jen dalším dnem plným rozhovorů. Je to restart, který si vaše tělo, mysl i duše zaslouží.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.