9. května 2025, Den matek, svátek má Ctibor
TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO NEJVÝCHODNĚJI POLOŽENÁ TURISTICKÁ OBLAST ČESKA, KTERÁ SE MŮŽE PYŠNIT NEJEN KRÁSNOU BESKYDSKOU PŘÍRODOU A PESTROU HISTORIÍ, ALE TAKÉ JEDINEČNOU DŘEVĚNOU ARCHITEKTUROU.

TĚŠÍNSKÉ SLEZSKO NEJVÝCHODNĚJI POLOŽENÁ TURISTICKÁ OBLAST ČESKA, KTERÁ SE MŮŽE PYŠNIT NEJEN KRÁSNOU BESKYDSKOU PŘÍRODOU A PESTROU HISTORIÍ, ALE TAKÉ JEDINEČNOU DŘEVĚNOU ARCHITEKTUROU.

Původní dřevěné stavby v podobě dřevěných domů a kostelů se dochovaly jak v beskydské části Těšínského Slezska, tak níže po toku řeky Olše, na Karvinsku. Tyto unikátní dřevěné stavby nejen vyprávějí příběhy minulých generací, ale zároveň v sobě nesou unikátní architektonické prvky, které mají silný historický a estetický význam.

Nejzajímavější dřevěnky v regionu 

– některé původní, jiné repliky

Možná trochu překvapivě nejstarší dřevěnku na Těšínsku najdeme v nejmladším městě Česka, v Havířově. Kotulova dřevěnka z roku 1781, drobná stavba nacházející se „mezi paneláky“, je posledním dokladem původní zástavby na území dnešního Havířova a představuje unikátní příklad venkovské architektury. 

Dřeviónka v Nýdku vznikla jako replika původní usedlosti. Roubené stavení se stodolou a zahradou je unikátním objektem odrážejícím původní život obyvatel podhorské obce Nýdek. V objektu sídlí turistické informační centrum a je zde instalována stálá expozice vztahující se k průmyslové historii regionu (hutnictví). V nedaleké Dolní Lomné, v centru obce stojí další replika původní dřevěnky – Lomňanské muzeum. Původní objekt z roku 1852 sloužil jako škola. Návštěvníci mohou např. nahlédnout do školní třídy 19. století a zasednout do školních dřevěných lavic. Zcela jiné využití měla dřevěnka nacházející se v sousedství kostela sv. Hedviky v Mostech u Jablunkova. Jak již název napovídá, byla Dřevěnka na Fojtství obydlím zdejšího starosty.

I v tomto případě se jedná o věrnou repliku. Je nejen ukázkou způsobu bydlení starých Gorolů, ale také místem, kde se návštěvníci mohou seznámit v rámci řemeslných dnů se starými řemesly nebo ochutnat tradiční bramborové placky. Ačkoliv původní dřevěnky byly téměř vždy dílem lidového stavitelství, není tomu tak. Důkazem toho jsou Dřevěnky na Borku v Třinci. Vznikly v roce 1878 podle návrhu těšínského stavitele Albína Theodora Prokopa a byly součástí jedné z nejstarších dělnických kolonií v Třinci.

Jako zázrakem se povedlo poslední dvě dřevěnky z původních dvaceti zachránit. V jedné z nich jsou po kompletní rekonstrukci k vidění 4 dělnické byty. Během prohlídky se návštěvník seznámí s vývojem dělnického bydlení v průběhu 20. století, a to až do nedávných 90. let.

Dřevěné kostely – skvosty sakrální architektury

Zdejší region se může pyšnit také několika dřevěnými kostely. Tyto skvosty jsou nejen duchovní- mi centry, ale také ukázkami mistrovské řemeslné práce. Původně nejstarší dřevěný kostel v regionu - kostel Božího Těla v Gutech, tzv. Gutský kostel, v roce 2017 zcela zničil požár. Díky skvělé práci řemeslníků dnes již na stejném místě stojí nová stavba, přesná replika původního kostela. Další dřevěné kostely se nachází v Bystřici, Nýdku, na Hrčavě, na Prašivé, v Albrechticích nebo v Dolních Marklovicích na Karvinsku. Každý z nich je jedinečný a prohlídka exteriéru i interiéru je zážitkem. Některé z nich je možné navštívit v rámci projektu Otevřené chrámy, jiné jsou přístupné během pravidelných bohoslužeb nebo pouze po předchozí domluvě.

Vydejte se na výlet za krásou dřeva

Těšínské Slezsko je místem, kde se historie snoubí s krásou přírody a tradicemi. Vydejte se na cestu časem a objevte skvosty dřevěné architektury v tomto jedinečném kraji! Projekt Propagace turistické oblasti Těšínské Slezsko 2024 – 2025 byl realizován za přispění prostředků státního rozpočtu České republiky z programu Ministerstva pro místní rozvoj.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

24.11.2025 00:00

Na turné

ČTĚTE DÁLE

Vyshyvanka Day 2025 v Holešovické tržnici: festival přátelství, ukrajinské kultury a gastronomie

Ve čtvrtek 15. května 2025 se Holešovická tržnice opět naplní barvami, vůněmi a písněmi, které ztělesňují ukrajinské tradice. Čtvrtý ročník festivalu Vyshyvanka Day zve všechny, kdo chtějí nahlédnout do srdce ukrajinské kultury – skrze chutě domova, mistrovství řemesel, tradiční hudební vystoupení i krásu ručně vyšívaných krojů, které nesou příběhy předávané z generace na generaci. Den plný setkávání, sdílení a radosti začne v 11:00 a potrvá až do 22:00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.

Kutnohorská galerie GASK ožije hudbou

Kutná Hora bude v sobotu 14. června 2025 dějištěm festivalu A Day of Sound, který Galerie Středočeského kraje (GASK) letos pořádá jako součást oslav 30. výročí zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO. Festival propojí hudbu a vizuální umění v prostorách tří historických objektů – jezuitské koleje, kaple Božího těla a kostela sv. Jakuba. Návštěvníky čekají koncerty staré i současné hudby, audiovizuální performance, procházky plné zvuku a umění, i hudební workshopy pro děti. Zvláštní prostor bude věnován „zvukovému kinu“ v barokní lékárně jezuitské koleje a site-specific videoprojekci v kostele sv. Jakuba.

Automobilová slavnost a výstava LEGENDY 2025: 30. května až 1. června 2025.

Slavnost LEGENDY 2025 se blíží! Od 30. května do 1. června promění Výstaviště Praha Holešovice v největší automobilový svátek v České republice. Už teď se můžete těšit na unikátní program, který osloví nejen milovníky historických vozů, ale také všechny fanoušky moderní automobilové technologie, rychlosti a vášní spojených s motorismem.

Hudba na vinicích s Raiffkou roste: šestá lokalita, více koncertů, noví interpreti

Série letních open air koncertů vsadí v roce 2025 na osvědčené hvězdy česko-slovenské scény. Od května do září se chystá přes 50 hudebních vystoupení, na nichž uslyšíte například No Name, Jelen, Mig 21, Čechomor, Queenie, Vojtu Dyka, Tomáše Kluse, Horkýže Slíže a poprvé také Adama Ďuricu. K pěti stávajícím lokalitám spojených s vínem navíc přibude Kutná Hora.

Divadlo Kladno: Závěrečnou premiérou 110. sezony bude Zítra to roztočíme, drahoušku.

S divadelní sezónou 2024/2025 se začneme loučit 2. 5. 2025 poslední premiérou před divadelními prázdninami. Uvedeme jevištní úpravu slavné filmové komedie Petra Schulhoffa „Zítra to roztočíme, drahoušku“, přičemž režie se zhostil režisér, tanečník a choreograf Gustav Skála, který se na kladenské jeviště vrací po práci na inscenaci Charleyova teta v roce 2007.

Řípská pouť 2025: Tradice, zábava i kulturní dědictví pod horou Říp

Od pátku 25. dubna do neděle 27. dubna ožije úpatí památné hory Říp jedinečnou slavností, která propojuje více než jen kolotoče a hudbu. Řípská pouť se po dvouleté pauze vrací v plné síle a nabídne návštěvníkům všech generací bohatý program, desítky atrakcí, kulturní vystoupení a příležitost k zamyšlení nad naší historií.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.