Velikonoce jsou nejvýznamnějším svátkem křesťanské církve. Jsou spojené s památkou umučení a vzkříšení Krista. Obecně tyto svátky u nás zlidověly a slaví se s nimi příchod a vítání jara. Historicky se datum období Velikonoc stanovuje asi od 6. století jako období po jarní rovnodennosti (21.3.) a spadá na neděli po prvním jarním úplňku. Obecně lze říci, že tato neděle vychází v datovém rozmezí od 22.3. do 25.4. Velikonoce se slavily i v době předkřesťanské. Jako významné a již nábožensky organizované svátky se Velikonoce poprvé objevily u Židů. Byly to svátky přesnic (pascha; hebrejsky pesach = přejití, ušetření) slavené na památku vysvobození Izraelitů z egyptského otroctví. Připomínalo se jimi Hospodinovo milosrdenství, když při hubení prvorozenců v Egyptě přešel domy Židů, které byly označeny krví beránka. Svátky se slavily vždy čtrnáctého dne měsíce nisanu. Název Velikonoce vznikl od tzv. „Velké noci“. Této noci ze soboty na neděli se odehrál zázrak „zmrtvýchvstání“ Ježíše Krista. Historických pramenů o této události se zachovalo celmi málo a žádný z nich neurčuje přesnédatum. Samotným Velikonocím předchází čtyřicetidenní postní doba.
Milovníci tance se v červnu mají znovu na co těšit. 37. ročník festivalu TANEC PRAHA přiváží a propojuje umělce ze všech koutů světa. Festival proběhne na 20 místech České republiky od 1. do 26. června 2025. Opening festivalu se ponese v energickém duchu Afriky a neméně fascinující closing Emanuela Gata zažijeme tentokrát s hudbou Tears for Fears. Vstupenky hlavního programu již v předprodeji!
BTC Prague, jak již název napovídá, se bude točit okolo Bitcoinu, což tuto akci trošku odlišuje od podobných, které se konají ve světě. Akce se koná již potřetí a je o ni opět obrovský zájem. To jen svědčí o tom, že se kryptoměnám v České republice skutečně daří. Navíc se akce nezúčastní pouze tuzemští nadšenci, ale také odborníci z celého světa. Dohromady se představí 200 řečníků, což je číslo, které rozhodně udivuje.
V sobotu 17. května se již po jednadvacáté uskuteční další ročník Brněnské muzejní noci. Muzea, galerie a další instituce nabídnou bohatý program v čase, kdy mají běžně zavřeno. Od šesti hodin až do půlnoci tak mohou zájemci navštívit celkem 53 lokalit.
Ponořte se do příběhu prvního zlatého ležáku přímo v historickém centru Prahy. Interaktivní expozice Pilsner Urquell: The Original Beer Experience přibližuje okolnosti vzniku plzeňského piva všemi smysly.
Oáza zeleně a klidu se nachází pod Branickým mostem v ulici Vltavanů v Praze 4 Braníku. Areál každoročně rozšiřujeme o další aktivity a tak dokážeme zabavit nejen nejmladší, ale celé rodiny i skupiny dospělých.
Ve čtvrtek 15. května 2025 se Holešovická tržnice opět naplní barvami, vůněmi a písněmi, které ztělesňují ukrajinské tradice. Čtvrtý ročník festivalu Vyshyvanka Day zve všechny, kdo chtějí nahlédnout do srdce ukrajinské kultury – skrze chutě domova, mistrovství řemesel, tradiční hudební vystoupení i krásu ručně vyšívaných krojů, které nesou příběhy předávané z generace na generaci. Den plný setkávání, sdílení a radosti začne v 11:00 a potrvá až do 22:00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.