10. května 2025, svátek má Blažena

Když skončí více než dvouhodinový film a vy si říkáte, že ten konec je trošku uspěchaný, a že byste se docela rádi hned podívali na druhý díl, je to dobré znamení. Copak by mohl někdo čekat, že se remake jednoho z nejlepších sportovních fi lmů 80. let může povést? A přece, povedl se. Dobrým příkladem je podobně překvapivě povedený akční A-Team. Ale dává to smysl. Lidé, kteří v 80. letech na těchto fi lmech vyrůstali, jsou teď ve věku, kdy o podobných projektech mohou rozhodovat a mohou se na nich podílet. A je to asi dobře, protože současná mladá generace prostě také svého Karate Kida potřebuje.

My ho máme, toho z roku 1984. A nic už nebude lepšího, ale přinuťte děti, kterým je 10-15 let, aby se podívaly na ten starý film. Přitom ten příběh o otloukánkovi, který se vlastní pílí, odhodlaností a soustředěním dostane až na vrchol, by měl znát každý. Zajisté, je to Hollywood s velkým rozpočtem, hvězdnými producenty (Will Smith a jeho žena), a těmi největšími fi lmovými klišé. No a co Když to všechno pohromadě funguje, dokáže ten film dojmout, aniž by se příliš podbízel a pobavit, aniž by působil křečovitě, i ta klišé mají své místo. Celý děj se přesunul z Ameriky do Číny (nový Karate Kid je v čínské koprodukci), kam se stěhují dvanáctiletý Dre Parker a jeho matka z Detroitu. Dre nemá moc štěstí. Je v novém prostředí, kam vůbec nechtěl, zemřel mu otec a na nové čínské škole ho navíc začne šikanovat o hlavu větší mistr v kung-fu. Ještě že je tu údržbář pan Han (Jackie Chan), který Drea jednou zachrání před kung-fu výrostky a rozhodne se ho učit. A pak už to jde naprosto podle šablony, a to ani nemusíte znát originál. Začíná trénink, Dre a Han k sobě nacházejí cestu a na konci je velkolepý turnaj, ve kterém Dre předvede, co se v průběhu filmu naučil.

NARÁŽKY NA ORIGINÁL V novém Karate Kid, který by se tedy měl spíše jmenovat Kung-Fu Kid, nejde ani tak o děj, ale spíš o tu cestu a o to, co se snaží film naučit respektu, úctě a tomu, že když něco chcete dokázat, musíte se o to ze všech sil snažit. A když tyhle věci už dávno znáte, viděli jste původního Karate Kida a máte ho rádi? Pořád stojí za to na moderní verzi zajít. Jednak má výborné narážky na originál (scéna s Jackie Chanem, hůlkami a mouchou je prostě geniální) a stojí za to také kvůli tomu, jak skvěle je zahraný a jak dobré má postavy. Chemie mezi Jadenem Smithem a Jackie Chanem funguje naprosto maximálně a je hlavním tahounem fi lmu a je také tím, co vás po skončení fi lmu zamrzí, že už neuvidíte. I díky ní jsem opravdu nadšený z toho, že bude pokračování (film vydělal a už je ohlášené), a popravdě, nelze si v těch dvou rolích už představit nikoho jiného. Pokud by tedy neobživl Pat Morita a neomládl Ralph Macchio. Což se, myslím, nestane.

Nový Karate Kid není lepší než ten z roku 1984, to se už nikomu nepovede, ale je pořád o pár úrovní lepší než Karate Kid 2, Karate Kid 3 a Karate Kid 4. USA/Čína 2010 (The Karate Kid), režie: Harald Zwart, hrají: Jackie Chan, Jaden Smith, Taraji P. Henson, Wenwen Han.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní festival TANEC PRAHA 2025 propojí umělce z celého světa od 1. do 26. června v Praze

Milovníci tance se v červnu mají znovu na co těšit. 37. ročník festivalu TANEC PRAHA přiváží a propojuje umělce ze všech koutů světa. Festival proběhne na 20 místech České republiky od 1. do 26. června 2025. Opening festivalu se ponese v energickém duchu Afriky a neméně fascinující closing Emanuela Gata zažijeme tentokrát s hudbou Tears for Fears. Vstupenky hlavního programu již v předprodeji!

Brněnská muzejní noc 2025 znovu připravila atraktivní program s novinkami, které vychutnáte všemi smysly

V sobotu 17. května se již po jednadvacáté uskuteční další ročník Brněnské muzejní noci. Muzea, galerie a další instituce nabídnou bohatý program v čase, kdy mají běžně zavřeno. Od šesti hodin až do půlnoci tak mohou zájemci navštívit celkem 53 lokalit.

Jedinečná interaktivní expozice Pilsner Urquell: The Original Beer Experience láká za zážitky i jídlem

Ponořte se do příběhu prvního zlatého ležáku přímo v historickém centru Prahy. Interaktivní expozice Pilsner Urquell: The Original Beer Experience přibližuje okolnosti vzniku plzeňského piva všemi smysly.

Beats for Love 2025 přináší nový vesmír a rekordní line-up

Již za méně než 2 měsíce se otevřou brány největšího festivalu elektronické hudby ve střední Evropě. Jedenáctý ročník Beats for Love letos překročí hranice běžného hudebního zážitku a přinese to, co si fanoušci dlouho přáli, ale možná si ani netroufli vyslovit nahlas - světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání. Seznamte se s Beats for Love Universe.

Již pátým rokem přináší zábavný areál Pirátí zátoka radost i sportovní vyžití

Oáza zeleně a klidu se nachází pod Branickým mostem v ulici Vltavanů v Praze 4 Braníku. Areál každoročně rozšiřujeme o další aktivity a tak dokážeme zabavit nejen nejmladší, ale celé rodiny i skupiny dospělých.

Vyshyvanka Day 2025 v Holešovické tržnici: festival přátelství, ukrajinské kultury a gastronomie

Ve čtvrtek 15. května 2025 se Holešovická tržnice opět naplní barvami, vůněmi a písněmi, které ztělesňují ukrajinské tradice. Čtvrtý ročník festivalu Vyshyvanka Day zve všechny, kdo chtějí nahlédnout do srdce ukrajinské kultury – skrze chutě domova, mistrovství řemesel, tradiční hudební vystoupení i krásu ručně vyšívaných krojů, které nesou příběhy předávané z generace na generaci. Den plný setkávání, sdílení a radosti začne v 11:00 a potrvá až do 22:00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.