1. května 2025, Svátek práce
Salvador Dalí ve fotografiích

Salvador Dalí ve fotografiích

Málokdy se stane, aby byl výjimečný umělec samotným ztělesněným uměleckého díla. Salvador Dalí patří k nejvýraznějším malířům dvacátého století. Přesto lze snadno postavit jeho díla do stínu jiného fenoménu ? samotného Dalího, který byl vyloženě zrozen pro umění. Díky výstavě Salvador Dalí ve fotografiích Roberta Descharna, která bude českým očím v České republice k dispozici poprvé, máte nyní jedinečnou šanci poznat tvář velkého umělce doslova ze všech možných úhlů. Profesor Robert Descharn fotografoval Dalího půl století. Vznikla jedinečná kompozice záběrů, ukazující Dalího život v celé kráse a (pokud lze v jeho případě tento termín použít) i ošklivosti. Z fotografií je znát nejen bezedná důvěra v sebe sama, ale též i aura silného umělce, jemuž podobný se již pravděpodobně nikdy nenarodí. Dalího fenoménem se staly již jeho kníry, obrácené špičkami vzhůru jako antény. Dodnes jde o nejfotografovanější kníry dvacátého století a i když se tak nemusí zdát (neboť nebývají terčem parodií), předčily jak proslulý knír Hitlera, tak Stalina. Dalí byl známý svou neskromností. Vždy o sobě mluvil v superlativech a ačkoli tím mohl pobuřovat kolegy i širokou veřejnost, nestalo se tak. Na jeho dílech, jakožto i na něm samotném, bylo cosi omamného, čemu podléhaly davy. Nadčasovost a jedinečnost pramenící z nevyčerpatelné mysli, která si mohla dovolit cokoli, protože zkrátka neznala ve svém vlastním umění hranic. Sebeláska samozřejmě měla své vedlejší efekty. Jedním z nich byla neschopnost najít sexuální uspokojení od kohokoli jiného než od sebe sama. Dalí byl známý tím, že si liboval v masturbaci a nikdy se tím netajil. Dokonce se toto téma stalo častým motivem jeho děl, zejména slavného obrazu Velkého masturbanta (1929). Jedinou ženou, která kdy Dalího získala, byla jistá Gala, která ho zbavila panictví. Dalí se rád dušoval, že jí byl vždycky věrný a nikdy nepoznal fyzicky jinou ženu. V pamětech dokonce přiznal, že si do setkání s Galou myslel, že je impotentní. I tak někdy může genialita a sebeláska ovlivnit umělce. Dalí se neodmyslitelným způsobem zapsal i do světa filmu dvojnásobnou spoluprací s režisérem a přítelem Luisem Bunuelem. Němé filmy Andaluský pes (1929) a Zlatý věk (1930) ovlivnily nejenom tehdejší kinematografii. Dalí byl zkrátka jedinečný fenomén, jemuž bychom těžko hledali vhodný ekvivalent. Mimo to vše byl též znám pro nezvyklou fotogeničnost, která jeho popularitu upevňovala. Bez zajímavosti není ani fakt, že Bunuel ve svých pamětech o Dalím prozradil: ?Říkali jsme mu, nevím proč, ,československý malíř?. Jednou jsem šel po chodbě Rezidence, a když jsem uviděl otevřené dveře do jeho pokoje, podíval jsem se dovnitř. Viděl jsem, že dokončuje velký portrét. Velice se mi líbil. Hned nato jsem řekl Lorkovi a ostatním: Československý malíř právě dokončuje velice krásný obraz.? -liš- 8. 3.? 30. 5., Galerie MIRO, Strahovské nádv. 1, P-1, www.galeriemiro.cz, otevřeno 10?17 hodin

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Tajemství všech tajemství Dana Browna má českou obálku

Profesor Robert Langdon zavítá ve svém novém dobrodružství do Prahy. Nový román Dana Brown s oblíbeným hrdinou Robertem Langdonem vyjde 9. září 2025 v angličtině a současně i v českém překladu jako Tajemství všech tajemství. Nakladatelství Argo dnes odtajnilo českou obálku. Dan Brown byl českou obálkou nadšen, označil ji za elegantní, přitažlivou a velice působivou.

Hudba na vinicích s Raiffkou roste: šestá lokalita, více koncertů, noví interpreti

Série letních open air koncertů vsadí v roce 2025 na osvědčené hvězdy česko-slovenské scény. Od května do září se chystá přes 50 hudebních vystoupení, na nichž uslyšíte například No Name, Jelen, Mig 21, Čechomor, Queenie, Vojtu Dyka, Tomáše Kluse, Horkýže Slíže a poprvé také Adama Ďuricu. K pěti stávajícím lokalitám spojených s vínem navíc přibude Kutná Hora.

Je nostalgie pouze mechanismem zvládání?

Nostalgie má legrační způsob, jak se vplížit, když jsou časy těžké. Vůně, melodie, vybledlá fotografie – najednou se známá historie zdá bezpečnější než současná realita. Ale proč je to něco, k čemu se tak často vracíme? Je to jen útěcha, nebo je to něco hlubšího?

Proč je každý playlist nová terapie: Hudba není jen kulisa – je to způsob, jak přežít středu

Středy bývají těžké. Ne dost blízko k víkendu, ale dost daleko od pondělí, aby se to všechno zdálo moc. A právě tady přichází hudba. Ne jako doprovod. Ale jako záchranné lano.

Divadlo Kladno: Závěrečnou premiérou 110. sezony bude Zítra to roztočíme, drahoušku.

S divadelní sezónou 2024/2025 se začneme loučit 2. 5. 2025 poslední premiérou před divadelními prázdninami. Uvedeme jevištní úpravu slavné filmové komedie Petra Schulhoffa „Zítra to roztočíme, drahoušku“, přičemž režie se zhostil režisér, tanečník a choreograf Gustav Skála, který se na kladenské jeviště vrací po práci na inscenaci Charleyova teta v roce 2007.

Kateřina Handlová – Záznam mizení: V Jurkovičově vile vzdává Kateřina Handlová hold křehkosti i síle skla.

Jurkovičova vila v dubnu ožije výstavou Záznam mizení mladé české designérky, čerstvé vítězky kategorie Designér roku 2024 cen Czech Grand Design a zároveň umělecké ředitelky sklárny Rückl Kateřiny Handlové. Svým originálním výtvarným přístupem, vášní pro detail a kombinováním skla s jinými materiály je jednou z nejtalentovanějších českých designérek současnosti a svojí prací dokazuje, jak se hranice umění a funkčnosti stírají. Její kolekce jsou kombinací křehkosti, punku a zrcadlí se v nich obdiv k silným ženám. Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 24. dubna v 16 hodin a výstava potrvá až do 29. března 2026.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.