Na pár nocí do Českých Budějovic

Publikováno 19.05.2021
Tato jihočeská metropole ležící na soutoku dvou řek Vltavy a Malše, jejíž bohatá historie sahá až do roku 1265, kdy byla založena českým králem Přemyslem Otakarem II. Město nabízí mnoho historických zajímavostí, architektonických skvostů opředených tajemnem, ale také spoustu možností, jak aktivně trávit volný čas. Ať už se rozhodnete objevovat památky a tajemná zákoutí nebo raději využijete nabídku sportovních aktivit, ani v jednom případě nepřijdete zkrátka.

Malebné centrum města bylo vyhlášeno roku 1980 městskou památkovou rezervací. Jejími dominantami jsou náměstí Přemysla Otakara II. s barokní Samsonovou kašnou a tzv. Bludným kamenem. Jedná se o druhé největší čtvercové náměstí v České republice, v jehož těsné blízkosti je zasazena 72 metrů vysoká renesanční Černá věž, na kterou je možné vystoupat po 225 schodech a kochat se vyhlídkou do širokého okolí. Již zmiňovaný Bludný kámen, který najdeme na náměstí jen pár kroků od Samsonovy kašny, je opředen tajemnou legendou. Podle pověsti bylo na tomto místě roku 1478 sťato 10 tovaryšů, chystajících spiknutí proti rychtáři. Od té doby se traduje, že kdo Bludný kámen překročí po deváté hodině večerní, nenajde až do rána cestu domů. Ověřit si každý může sám, ale místní o tom vědí své.

Budějovice jsou také synonymem pro vyhlášenou gastronomii a bohatý kulturní život. Návštěvníci zde mohou ochutnat tradiční české ale i zahraniční speciality, navštívit světoznámý pivovar Budějovický Budvar a to včetně komentované prohlídky. Své zastoupení zde mají ale i místní minipivovary, kterých je zde hned několik a jejich nabídka je zajímavou alternativou.

Po celý rok se zde koná bezpočet akcí, jako jsou různé festivaly, koncerty, výstavy a veletrhy. Za zmínku určitě stojí nadcházející letní program, který nabízí festival pouličního umění Buskers fest a sousedská slavnost Plachanda open. Z hudebních festivalů jsou velmi oblíbené Múzy na vodě, kdy se po setmění na hladině řek Vltavy a Malše odehrává velkolepé představení tuzemských i zahraničních interpretů nejrůznějších žánrů. Navštívit můžete také velmi oblíbený Jihočeský jazzový festival. Poslední víkend v srpnu již tradičně patří venkovnímu multižánrovému festivalu pro celou rodinu Město lidem/lidé městu, kde si na své přijdou milovníci dobrého jídla, pití a umění. Do ulic krom návštěvníků vyráží muzikanti, zpěváci, herci, akrobati, kuchaři, baristi, malíři, návrháři a mnoho dalších umělců. Prostě každý, kdo něco umí, má co nabídnout a nebojí se ukázat. Sportovní aktivity k městu také neodmyslitelně patří. Ideální podmínky zde naleznou cyklisté, bruslaři i vyznavači vodních sportů. Síť cyklostezek a obě řeky můžete zdolat se sportovním vybavením, které není problém si zapůjčit v Infopointech na Stezce Vltavy, které zároveň slouží jako zastávky pro pravidelné lodní plavby na trase České Budějovice - Týn nad Vltavou. Samotné město si lze prohlédnout z vodní hladiny i prostřednictvím komentované vyhlídkové plavby.

Více z připravovaných akcí, ale i kompletní informace o městě naleznete na turistickém portále www.budejce.cz.

Po loňské úspěšné kampani „Léto v jižních Čechách“ si pro letošní sezonu město připravilo svým návštěvníkům obdobnou akci v podobě voucherů na ubytování. Turisté mohou získat slevu až 300 korun na osobu a noc, kterou stráví v Českých Budějovicích. Více informací a podmínky pro získání slev naleznou na webových stránkách www.dovolena.jiznicechy.cz.

Tak neváhejte a zařaďte návštěvu Českých Budějovic do svých cestovatelských cílů, město se slevou se vyplatí navštívit víc než kdy jindy.

th.

TURISTICKÉ INFORMAČNÍ CENTRUM
náměstí Přemysla Otakara II. 1/1
370 01 České Budějovice
Tel.: 386 801 413

Email: infocb@c-budejovice.cz
www.budejce.cz