Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
27. ledna 2022, svátek má Ingrid
Rozhovor s CODE REBELS - kurzy pro děti a moderní technologie

Rozhovor s CODE REBELS - kurzy pro děti a moderní technologie

Přibližují dětem svět moderní technologie. Umožňují jim stát se aktivním uživatelem namísto otrokem digitální doby. S CODE REBELS děti získají hlubší povědomí, přehled a znalosti v oblasti technologií. A co nám vše pověděli o svém projektu a jak vidím aktuální situaci v online prostředí?

Co si můžeme představit pod projektem CODE Rebels?

V CODE Rebels se snažíme přiblížit dětem ve věku od 6 do 16 let svět moderních technologií. Máme kroužky programování online z domova nebo na školách, rodinných centrech nebo komunitních prostorech.

Spolupracujeme s několika školami, například Nový PORG, Scio Školy, ZŠ Klánovice, Victoria School a ZŠ Beránek, kde nás najdete v nabídce kroužků pro děti jako mimoškolní aktivitu neboli odpolední kroužek. Výhodou je, že zrovna ty nejmenší a nejmladší děti mají kroužek ve škole a nemusí nikam docházet.

Naše pole nyní rozšiřujeme i o dospělé, kterým nově nabízíme i workshopy, šité na míru. U nás jde skoro všechno.

 

Kdo všechno za tím stojí?

Za projektem stojí dvě nadšené ženy Michaela a Linette. Michaela zajišťuje byznysovou stránku a komunikaci na rodiče a zákazníky. Linette zajišťuje metodiku, učební plány, osnovy a trénink našich lektorů, aby úroveň služeb, kterou poskytujeme, byla vždy co nejlepší a nejmodernější. Společně plánujeme strategie, budujeme značku CODE Rebels a pečlivě vybíráme lektory. Naši lektoři jsou díky svému přístupu nejcennější komoditou naší společnosti.

 

Co Vás vedlo k vytvořené této společnosti?

„Popud byly rozhodně moje děti a doba, která s sebou přináší řadu úskalí v rámci výchovy dětí, především co se týče limitů a doby trávené s technologiemi. Zamyšlením se nad časem, který děti tráví s mobilem v ruce v porovnáním s tím, co z toho mají a co dětem poskytuje v rámci vzdělávání v této oblasti škola. Doba je jaká je. Technologie tvoří a budou tvořit důležitou část v našem životě. Důležité je se s nimi naučit pracovat, umět je využít a nenechávat se využívat jimi.“ říká Michaela.

 

Jaké služby poskytujete?

V CODE Rebels nabízíme kroužky JUNIOR pro nejmenší děti od 6 do 8 let.  Zde se děti naučí co je to počítač, rozebereme si z čeho se skládá, co tvoří hry, kdo je programátor, jak funguje tiskárna, email, vytvoříme si složky a seznámíme se s grafickým jazykem Scratch.

Pro děti od 3.třídy máme v nabídce kurz Scratch, kde se děti učí naprogramovat si svoji vlastní hru se zapojením znalostí ze školy jako jsou matematika, fyzika a především zde využijí svou kreativitu a fantazii.

Pro děti od 11 let máme 3D modelování, kde se děti učí modelovat předměty a aplikujeme do praxe poznatky z Matematiky, Designu a Technické kresby. Začínáme tvorbou velmi jednoduchých objektů a postupně se dostáváme až ke tvorbě architektonických staveb a složitějších modelů.

Pro starší děti nabízíme kurzy v programování v JavaScriptu a v Pythonu.

 

Které kurzy jsou dětmi oblíbené?

Všechny naše kurzy nabízejí něco jiného v rámci daného kurzu. Ve Scratchi vytváříme hry v grafickém programu, ve 3D modelování modelujeme, v Pythonu a v JavaScriptu programujeme v texťáků.

Je to velice individuální. Některé děti jsou více analytické, některé jsou zase více vizuálně zdatné. Kroužky se snažíme navrhovat tak, aby si v tom každý našel “to své” oblíbené, v čem se cítí dobře a zároveň získává nové poznatky.

Obecně ale nejoblíbenější zůstává naše vlajková loď, kroužky programování ve Scratchi. S nimi jsme před 3 lety začínali.

 

Pro děti jsou jistě tyto aktivity přínosné. Jaké jim to předá znalosti a zkušenosti?

Děti se kromě spojování znalostí získaných ve škole z předmětů jako matematika, geometrie a fyzika naučí správně pracovat s počítačem. Získají teoretické znalosti z oblasti informačních technologií. Zjistí, jaká jsou využití technologií v praxi a seznámí se s nástrahami, které je mohou na internetu potkat. Učíme děti o bezpečnosti a kyberšikaně.

 

Máte díky svých kurzům pozitivní výsledky od svých žáků v jejich rozvoji?

Nejlepší pocit zadostiučinění cítíme, když od nadšených rodičů slýcháme, jak děti místo hraní her a koukání na videa tráví čas na počítači tvorbou 3D modelů, nebo zkouší naprogramovat své vlastní hry a samy od nich žádají další výzvy, které mohou “zdolat”.

Kroužky programování nebo modelování nejsou pouze o technologii. Tvorba vlastních projektů a schopnost si sám něco vytvořit dodává dětem zdravé sebevědomí. Toto sebevědomí se potom odráží pozitivně i v rozvoji našich studentů, kteří se poté nebojí zkoušet.

 

Můžete uvést nějaké příklady?

Jedním z velmi hezkých případů byl chlapeček, který s námi v 10 letech začal na kroužku programování ve Scratchi, nadchl se do programování a sám se naučil programovat v Javě. V tom samém roce vytvořil svoji vlastní aplikaci. O rok později se k nám přidal do kurzu webových technologií programování pro děti, přestože byl nejmladší, nebyl vůbec od ostatních pozadu, ba naopak.

 

Je čím dál větší zájem o programování v této technologické době?

Je a je to pochopitelné, bez technologií už to totiž příliš nejde. Dětem vždy na kurzech říkáme, že technologie jsou všude kolem nás a, že nerozumět technologiím znamená nechápat svět kolem nás. Vše i moderní technologie mají svou stinnou stránku. Počítač (nebo jakákoliv elektronika) je dobrý sluha, ale špatný pán. Právě správných pochopením toho, jak funguje a jak s ním komunikovat získáváme porozumění, že se jedná pouze o nástroj, u kterého se můžeme my svobodně rozhodnout, jak s ním zacházet a jak moc ho (ne)necháme zasahovat do svého života.

 

Nemohl jsem si nevšimnout, že nabízíte kurzy i pro dospělé.

Ano, je to tak. Nabízíme i kurzy pro dospělé šité na míru jejich požadavkům. Pokud jste skupinka několika lidí, rodičů nebo starší generace a máte chuť se dozvědět více o tom jak fungují počítače, jak se programuje web, co se učí vaše děti na našich kurzech nebo třeba nové trendy v technologiích, ozvěte se nám. Umíme zprostředkovat cokoliv formou jednodenního workshopu nebo několika denního workshopu. U nás není nic problém.

 

Za uplynulý rok se obecně veškerá práce a kontakt s lidmi přenesl do online prostředí. Myslíte si, že to bude čím dál větším trendem?

Myslíme si, že nám to otevřelo nové možnosti. Díky onlinu jsou kurzy dostupné všem dětem bez ohledu na místo bydliště. Což je skvělá zpráva. Umíme v online prostředí pracovat a učit. Máme vyzkoušené nástroje k nejlepší možné práci a výuce tak, aby byly zapojeny vždy všechny děti. Offline je samozřejmě úplně něco jiného. To, že se s dětmi můžete vidět a být s nimi je úplně jiné prostředí. I když máme děti, kterým více vyhovuje online. Je to individuální a některé děti v Praze a okolí si mohou vybrat, co jim sedí víc.

 

Může tato situace objevit i nové nápady v technologiích?

To bez pochyb. V neznámých krizových situacích je největší poptávka po řešení, které by situaci zlepšila. Příklady jsou vidět ve všech sektorech. Všechny instituce a společnosti, které mohly a našly cestu, se musely přizpůsobit a digitalizovat své podnikání a prostředí tak jako my.

 

Co můžeme od Vás očekávat do budoucna na novinky?

Buďte nyní na pozoru, protože máme v plánu pár nových kroužků, které budou stát za to. Věkově se jedná o kurzy mířené na děti od 13-16 let. Je potřeba sledovat www.coderebels.cz a náš Facebook coderebels4kids, ať vám nic neunikne.

 

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Režisérka Věra Herajtová: o připravované inscenaci Smrt v růžovém v Městském Divadlu Kladno

První premiérou Městského divadla Kladno v roce 2022 bude komorní hra Ľubomíra Feldeka Smrt v růžovém. V hlavní roli nejslavnější francouzské šansoniérky Édith Piaf se představí členka souboru Jana Zenáhlíková. Obsazení doplňují hostující Veronika Svojtková a Tomáš Alferi, ten zároveň vytvořil k inscenaci hudební nastudování. Autorem scény a kostýmů je výtvarník Jozef Hugo Čačko. Na připravovanou novinku jsme se zeptali režisérky Věry Herajtové.

NoDilemma: kvalita před kvantitou

Móda každou ženu provází od malička. Iva Archmanová ji miluje od malička a proto oboru oděvnictví věnovala i svá pubertální léta a vystudovala ji. Nyní je hrdou majitelkou lokální autorské značky Nodilemma by Iva Archmanová ze Středních Čech a též člověkem, který za celou tou dřinou stojí.
Reklama
reklama

Slippsy: klasika s designovou příchutí

Kdo říká, že pantofle, ponožky a trenýrky musí být nudné? Hravost, barevnost a pocit pohodlí, to jsou pojmy, které nejlépe vystihují značku Slippsy. Vyzpovídali jsme spoluzakladatele značky Slippsy Tomáše Kaliarika, aby nám celý projekt trochu blíže představil.

Weisskopf Vína: Luxusní vína ze slunečné Izraele i Moravy

Malá rodinná firma Weisskopf Vína se obchodováním s vínem již dlouhých 18 let. Je stabilním dodavatelem moravského vinařství Balážovi, které získalo již řadu ocenění na prestižních soutěžích, a také izraelského národního pokladu z vinařství Binyamina. Weisskopf Vína kromě dodávek lahodného nápoje nabízí i řízené degustace na místě, které si sami vyberete. Kromě toho v jeho nabídce najdete třeba i kvalitní portské víno.

Jaroslav Slánský: Do konce sezóny toho máme ještě hodně před sebou

Konec roku je vždycky hektické období plné nejrůznějších uzávěrek, stresů, ale také je to období Vánoc a setkávání s rodinou a přáteli. V Městském divadle Kladno proběhla 11. prosince poslední letošní premiéra a druhá půlka měsíce pak již patřila představením Českých Vánoc, které patří mezi divácky nejoblíbenější tituly. Na to, jak vypadal konec roku 2021 a co se chystá pro rok 2022, jsme se zeptali uměleckého šéfa Jaroslava Slánského.