Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
26. října 2021, svátek má Erik
Johannes Cyder: Jablka nikam nepospíchají

Johannes Cyder: Jablka nikam nepospíchají

Značka Johannes Cyder pochází z Tábora a svým "tvrdým" názvem se odkazuje na tradiční staroanglickou školu ciderů, kdy se to ještě oblíbené jablečné víno popisovalo slovem "cyder".

Má slámovou barvu, je lehce zakalený. Voní po trpkých jablkách, s tóny sušeného ovoce. V chuti je příjemně sladký, spíše polosuchý a v suché verzi naprosto suchý. Přirozená perlivost, velmi dobře se popíjí. Přesně takový je nejen klasický anglický cider, ale i táborský Johannes, který na české scéně již dlouhodobě vyniká a to nejen technologickou kvalitou a výběrem odrůd, ale také tím, že se Ondřej Zezulka zařekl, že své nápoje prostě ředit nebude a to za žádnou cenu.

"Inspiroval jsem se v Anglii v lokalitě Herefordshire, která je vyhlášená tím, že k ní cider neodmyslitelně patří. Právě tam jsem načerpal veškeré potřebné zkušenosti a pochopil, jak přistupovat k výrobě. Že je důležité nechat věci na přírodě a nesnažit se proces zbytečně uspěchat. Naslouchat tomu, co se děje. Jen tak se dosáhne té správné kvality a chuti. Tak se to má správně dělat. V Johannes Cyder si zakládáme na tom, že je vše řemeslné. Vše u nás dozrává v lahvi, nic nedosycujeme, výsledek je podobně přirozený jako v sektu či lepším proseccu. Neříkám, že je to vždy nejjednodušší cesta, ale je ta nejlepší. A já jsem prostě tvrdohlavej člověk," vysvětluje s úsměvem výrobní proces Ondřej Zezulka.

A jak celá ta cesta za "anglickým českým ciderem" začala? "Já měl cider vždycky rád. Jezdil jsem s rodiči do Francie, pak jsme bydleli v Anglii, prostě jsem to měl v kartách. Původně jsem si myslel, že cider budu z Anglie a Francie dovážet, ale to by se nevyplatilo. Proto jsem se rozhodl vyrábět vlastní cider v budově, kterou postavil můj prapradědeček," popisuje cestu k podnikání Ondřej Zezulka.

"Důležitý byl výběr jablek, ty jsme hledali hodně dlouho. Původně jsem tři roky dělal cider v Praze ve Vršovicích ve sklepě, nakonec nám byl ale souzený Tábor. Ne každý rok se nám samozřejmě daří sehnat ta samá jablka, je to podle úrody, ale chuť se nám daří udržovat podobnou. Naše cidery jsou spontánně kvašené, nedodáváme šlechtěné kvasiny, ale necháváme pracovat divoké kvasinky, které jsou v již prostorách, kde se cider vyrábí. Tudíž samotné prostory nám z velké části tvoří výslednou chuť. Jde nám zkrátka o původní postupy, kvalitní výběr jablek a celkovou vyváženost produktu. Mým cílem je dostat na trh cider jak v malých lahvičkách, tak i v sudech a to v co nejrozmanitějších variacích."

S Johannes Cyder si na své přijde každý - extra brut, demi sec, rybízový kir breton (nejsladší) či táborský nealkoholický mošt. To je jen část bohaté nabídky.


Dostupnost Johannes Cyder se stále zvětšuje. S jistotou na něj narazíte na pražské Náplavce a pokud byste se vydali do "rodného" Tábora, najdete nově přímo ve výrobně Táborskou osvěžovnu, obchod s barem a příjemným posezením hned u řeky. Centrum města je coby kamenem dohodil, takže až si vychutnáte pár kousků (a věřte, že je co si vychutnávat), můžete lahodný večer zakončit příjemnou procházkou.

th.

Táborská osvěžovna
Tábor, Bechyňská 3174
cyder@cyder.cz
+420 777 677 774
Facebook
Instagram
www.johannescyder.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

5.10.2021 - 30.10.2021

Palm Off Fest

6.11.2021 - 8.11.2021

KUK v KC Zahrada

27.11.2021 - 28.11.2021

MINT Market

ČTĚTE DÁLE

Pivovar Proud: Pivo, v němž je správná energie

Tento experimentální minipivovar sídlí v Plzni v budově bývalé elektrárny na soutoku řek Mže a Radbuzy. Spojili tedy sílu proudu řeky a energii elektrického proudu, proto Pivovar Proud. Stojí za ním Lenka Straková s Michalem Škodou a ve své práci kladou důraz na kvalitu, experimentování a spolupráci.

Tipy na večírky: Ta nejlepší místa, kde můžete zakončit rok 2021

Dva měsíce jsme (konečně) mohli popíjet s přáteli na zahradních oslavách nebo se jen tak toulat přírodou. Máme tu podzim a s ním je třeba znovu začít pracovat na 100%. Není to nic, co bychom vyloženě vyhledávali, ale vydělávat se musí. Práce ale ještě nutně neznamená, že nebude zábava. Je potřeba ventil a na to jsou ideální firemní večírky.
Reklama
reklama

Svatojánský Dvůr - Vše, co si jen můžete přát

Svatojánský Dvůr je restaurace a hotel v historické budově v klidné části Prahy 8 Střížkov s výbornou dopravní dostupností a soukromým parkováním. S přípravou teambuildingů, firemních a vánočních večírků, máme mnohaleté zkušenosti.

TOMI SUSHI: Japonské speciality u náplavky

Přímo u náplavky na Rašínově nábřeží nově najdete sushi bar nabízející lahodné japonské speciality. Otevření TOMI SUSHI bylo podle majitelů splněním dlouholetého snu. O tom, jak má chutnat správně připravené sushi, jak je složité sehnat v Česku kvalitní a čerstvé mořské ryby či o úskalích spojených s budováním nového podniku v pandemické době, jsme mluvili s šéfkuchařem Tomášem Šťovíčkem.

Michal Kacetl: Víno děláme s respektem k přírodě

Malebné vinařství Kacetl ležící v obci Mackovice na Znojemsku je charakteristické svým přírodním přístupem k vínu a jeho šetrnou výrobou i pěstováním. Majitel Michal Kacetl se pro Pragmoon.cz rozpovídal o technologických postupech při výrobě lahodného moku, lásce ke koním nebo třeba o tom, co ho vlastně k profesi vinaře přivedlo.