Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
5. července 2022, Den slovanských věrozvestů Cyrila a Metoděje
Bílá věž v Hradci Králové – strážkyně zvonu s dalekým výhledem

Bílá věž v Hradci Králové – strážkyně zvonu s dalekým výhledem

Nepřehlédnutelná dominanta viditelná z širokého okolí, to je renesanční Bílá věž v Hradci Králové. Díky své výšce 72 metrů je nejvyšším bodem krajského města a z jejího ochozu můžete obdivovat nejen samotné město, ale i vzdálené vrcholky Krkonoš a Orlických hor. To však není vše, cestou za dalekým výhledem budete stoupat kolem skleněného modelu věže, historického hodinového stroje a třetího největšího zvonu v republice – osmitunového zvonu Augustin.

Pohled na 206 cm široký, 169 cm vysoký a zhruba osm tun vážící zvon Augustin je skutečně ohromující. Roku 1509 jej ulil hradecký zvonař Ondřej Žáček a velikostí ho v České republice předčí už jen zvony Václav a Zikmund. A stále se na něj zvoní – a to je tedy zážitek! Mistři zvoníci jej vlastní silou před zraky veřejnosti rozeznívají povětšinou dvanáctkrát do roka. Významnou kapitolou ve Zvonovém řádu je 28. srpen. V tento den má totiž svátek sv. Augustin – patron zvonu – a na jeho počest se pod Bílou věží koná každoročně slavnostní ceremoniál s pasováním zvonického mistra.

pvz-0226.jpg

Cestou na ochoz doporučujeme „ztratit“ čas i u zrestaurovaného hodinového stroje od Josefa Božka. Ten řídil hodiny na Bílé věži v letech 1829 až 1992 a na jeho pořízení byla zřízena sbírka, kterou prý vedl Václav Kliment Klicpera. Další pozoruhodností je třímetrový a jednu tunu vážící model Bílé věže z extra čirého skla. K modelu však musíme paradoxně sestoupat do míst, kde se údajně dříve ukrýval opravdový městský poklad.

Bílá věž je otevřena denně po celý rok včetně víkendů a svátků od 9 (březen až říjen) nebo 10 (listopad až únor) hodin do 17 hodin. První soboty v měsíci jsou navíc prodlouženy až do nočních hodin. Naopak ranní ptáčata jistě ocení možnost pozorovat z ochozu vycházející slunce – vždy jednou v každém ročním období. Více se dozvíte na www.bilavez.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Lesní zámek Kozel: tip na rodinný výlet kousek od Prahy

Lesní zámek Kozel je jedním z mála klasicistních objektů na našem území, který není přestavbou staršího objektu, ale byl postaven tzv. na zelené louce. Díky tomu jej dodnes můžete obdivovat v jeho originální podobě. Ačkoli navenek toto venkovské sídlo šlechty působí velice stroze, uvnitř skrývá bohatě zdobené a vybavené interiéry, které představují vývoj nábytku od rokoka až po biedermeier.

Lázeňský hotel Villa Smetana v novém kabátku

Ani hudební skladatel, ani jeho symfonická báseň, ale řeč je o nádherném ubytování v klidné části města plné zeleně. Lázeňský hotel Villa Smetana **** se nachází ve dvou historických vilách postavených v roce 1900 a kromě přírody a stylového ubytování vám nabídne i hýčkání v hotelovém wellness a lázeňské procedury dle zvolené varianty. I okolí lázeňského města rozhodně stojí za návštěvu.
Reklama
reklama

Hudba na vinicích letos láká na neomezené párování hudby, vín a zážitků

Už máte plány na léto? Propojte své letní výlety s hudbou a vínem pod širým nebem a navíc přímo ve vinicích! Odstartoval totiž III. ročník koncertního seriálu Hudba na vinicích. Až do 23. září odehraje v celkem šesti vinařstvích na 40 koncertů čtrnácti českých a slovenských interpretů

Doubravský Dvůr: Dobroty z čerstvého mléka i pohled do nitra zemědělského života

„Vybudovali jsme vlastní mlékárnu, zmrzlinárnu, prodejnu farmářských výrobků a denně se staráme o návštěvníky, kteří do Doubravského Dvora přicházejí zažít opravdový provoz zemědělské farmy, bez pozlátek a načančaného obalu,“ říká veterinářka Šárka Osičková, která toto místo plné zážitků a kvalitního jídla provozuje společně s manželem Václavem.

The Most Fest: Dovolená u českého moře plná zábavy, sportu a hudby

Kdo bude chtít v létě zažít nevšední dovolenou u „českého moře“, má letos opravdu jedinečnou příležitost. U jezera Most od 11. do 14. srpna vyroste areál, který nabídne dny plné zážitků a zajímavého programu pro akci nazvanou The Most Fest.