Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
5. července 2022, Den slovanských věrozvestů Cyrila a Metoděje
Honza Zozulák: s barefoot se noha osvobodí

Honza Zozulák: s barefoot se noha osvobodí

Barefoot obuv Aylla je dítětem Aleše, Honzy a Standy. "Ve spoustě věcí jsme naprosto rozdílní, a proto se můžeme skvěle doplňovat. Každý se v Aylla věnujeme tomu, co je nám nejbližší," píšou na svých stránkách. Co přesně to v praxi znamená a co je vlastně barefoot obuv jako taková, o tom jsme si povídali s Honzou.

První věc, která každého zaujme, je název vaší značky. Co Aylla přesně znamená?

Název naší značky pochází ze starého jazyka Inků, konkrétně ze slova Ayllu. To vyjadřuje komunitu lidí se stejným smýšlením, širší rodinu sdílející práci a majetek. Inkové pro nás zároveň splňují představu idylického života spojeného s přírodou tělem i duší. Proto i modely našich bot jsou pojmenovány kečuánsky, tedy jazykem Inků. Např. Tiski a Nuna znamenají Země a Duše.

exp-7.jpg

Vaše boty jsou označovány jako barefoot. Když už někdo ten termín slyšel, vnímá ho jako nějakou formu alternativní obuvi. Co tedy barefoot je?

 Chápu, proč se ptáte. Žijeme ve světě, kdy je potřeba to stále ještě vysvětlovat. Barefoot obuv respektuje tvar a funkce chodidel a celého těla, s nímž je spojena. Princip je takový, že tvar boty by měl být stejný jako je naše noha, tedy nulový drop, to je nezvýšená pata, bota nepodporuje klenbu nohy. Noha je od přírody schopná pohybovat se efektivně po všech površích, tlumit nárazy, je schopná termoregulace. Jen ji to nesmíme zakazovat, zavírat nohy do úzkých, špičatých, tvrdých bot s tlustou podrážkou. Díky tenké podrážce, jíž barefoot boty disponují, získáme úplně nové pocity. Princip těchto bot nutí nohy k funkcím, jak jsou stvořeny. Je to příjemné a proto to ani v Aylle nevnímáme jako nějakou formu alternativní obuvy. Mělo by naopak jít o naprostý standard.

produktova-fotka.png

Jaké jsou výhody barefoot oproti „běžné“ obuvi?

O tom bych mohl básnit dlouho, ale za prvé už jsme to trochu naťukli a za druhé vás nechci nudit. (smích) Ale asi takhle - běžně si neoblékáme nic, co by nějak výrazně měnilo tvar našeho těla. Lidské tělo je stvořeno tak, aby zvládlo současný náročný život, což se týká i nohou, pokud jde o chůzi, běh a podobně. S obuví souvisí bolesti, do- konce i bolesti hlavy, a víme, že třeba díky podpatkům se tělo vychyluje z osy. Barefoot vrací náš postoj do přirozené polohy. Prostě, abych to zkrátil, je to zdravé! (smích) A ano, vhodná obuv, jakou je barefoot, pomáhá zmírňovat bolesti, ale všelék to samozřejmě není. Bavit bychom se ale měli spíš o tom, jaké jsou výhody běžné obuvi. Proč nemám botu ve tvaru mé nohy? Doporučil bych každému si z boty vyndat vložku a porovnat ji s tvarem své nohy. Bude jiná, barefoot bota bude mít tvar blízký vaší noze. Posílí se chodidlo, moje osobní zkušenost je i zpevnění kotníku při terénním běhu a mimo jiné běh je mnohem zábavnější. A to není nějaký můj pocit, konzultujeme to s terapeuty a ti nám řekli, že 90 % dětí se rodí s nohou vhodnou pro barefoot boty. I vady nožiček se dají korigovat správnou barefoot obuví ve spojení s vhodnou vložkou. Bude to znít jako klišé, ale noha se osvobodí. Kdo to zkusí, už zůstane.

dsc01941-1-2.JPG

Na koho barefoot obuv cílí, má nějaké limity?

Myslím, že tu není věkové ani jiné omezení. Podnikatelé, ajťáci, vegani, starší lidé, všichni je nosí a není tu žádná škatulka. Limity mohou být některé zdravotní vady, je zapotřebí konzultovat to s odborníkem. Odborník je mnohdy i prodavač na barefoot prodejně, nebo vás minimálně někam nasměruje.

Kdy se zrodil nápad na značku Aylla. Cítili jste, že podobná obuv na trhu absentuje?

Mně dlouho živilo, respektive stále ještě živí lezení a obecně pohyb. Nosím barefoot od vejšky, tehdy jsem ale netušil, co jsem si to vlastně koupil. (smích) A někdy po třicítce mi došlo ono napojení na nohy, kdy jsem si díky barefoot botám uvědomil lepší citlivost v nohách, lépe se mi lezlo, cvičila jóga a tak. A protože v roce 2014 moc barefoot značek nebylo, přišlo mi jako dobrý nápad s tím začít. Ale nečekal jsem upřímně tak dlouhý vývoj. Najít dodavatele, hlavně pro podešve, aby byl materiál dostatečně oděru odolný, bylo v té době náročné.

278793959-542599717475393-8110865135167843720-n.jpg

Jak dlouho jste hledali správný design?

Od začátku jsme pracovali s myšlenkou, že má jít o obuv pro každého. S Alešem, který je designér, je vážně radost něco tvořit, vše vymýšlíme, tak aby to zaujalo. A když už jsem nakousl část našeho tvůrčího trojlístku, nic z toho by samozřejmě nakonec nefungovalo, kdyby s námi nebyl náš obchodník Standa, který by i sám sobě prodal Aylly bez slevy. (smích) Jsme různorodá trojice, obklopení skvělým týmem, snažíme se dělat, co nás baví.

I když se celá bota vyrábí v České republice, není pouze z českých materiálů. Můžete to rozvést?

Naše boty se vyrábí v ČR, nicméně pro dlouhodobou sériovou výrobu není možné všechny komponenty zajistit v ČR. Všechny materiály se ale skutečně vyrábí, nejen pouze dováží, v EU. Kůži odebíráme v české koželužně, kravičky pochází z volných pastvin. Věděli jste, že krávy nejsou zabíjeny pro kůži? Použití kůže je v podstatě zpracování odpadu. V dnešní době hodně hovězích kůží končí ve spalovnách, proto jsme rádi, že alespoň část poslouží k dalšímu zpracování.

120264670-180194133715955-1657533177224587285-n.jpg

Kde všude lze boty Aylla zakoupit?

Samozřejmě na webu, kde je i seznam barefoot obchůdků, které jsou různě rozeseté po republice.

Jaké máty plány do budoucna?

Nové modely, dětské boty, trekovky a chceme se prosadit i v dalších zemí. Rádi bychom se také zasadili o menší osvětu o barefoot obuvi. Lidé pořád úplně neví, co si pod tím pojme představit. A hlavně dál budeme cítit vše, co jde, nejen přes nohy. (smích)

 

pozitivni-cb-varianta-loga-rgb.png

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Top festivaly 2022: kde si skvěle zapaříte

Festivalové léto je za dveřmi a to znamená, že přinášíme přehled top festivalů, kam Vás rádi pozveme a kde se nejspíš také potkáme. Takže jestli se nemůžete dočkat, až se pořádně zapaříte a pošlete do sebe pár kousků, máme pro vás pár tipů, ke byste letos rozhodně neměli chybět.

Putovní festival Hrady CZ je zpět v plné síle

Letní putovní hudebně-kulturní festival Hrady CZ je zpět v plné síle a své návštěvníky letos přivítá v průběhu léta znovu osmkrát na koncertech i v prostorách hradů na území Čech a Moravy.
Reklama
reklama

Yellow.violet: Široký výběr pohodlného a snadno kombinovatelného oblečení

Žila, byla blondýnka, která měla kamarádku s hnědofialovými vlasy. „Jedna žlutá (yellow) a druhá fialová (violet). Dobře nám to znělo,“ říká Eva Dolejšová (37), jak vznikl název značky jednoduchého a pohodlného oblečení yellow.violet, kterou založila s kamarádkou Renatou Hanáčkovou (45). „Naše kousky jsou vhodné pro všechny. Trika i šaty máme v různých střizích i barvách, jsou lehce kombinovatelné a naše zákaznice spadají opravdu do všech věkových kategorií i křivek,“ doplňuje s tím, že se prozatím zaměřují spíše na ženy, ale pro muže vymyslely aspoň basic trika.

Lázeňský hotel Villa Smetana v novém kabátku

Ani hudební skladatel, ani jeho symfonická báseň, ale řeč je o nádherném ubytování v klidné části města plné zeleně. Lázeňský hotel Villa Smetana **** se nachází ve dvou historických vilách postavených v roce 1900 a kromě přírody a stylového ubytování vám nabídne i hýčkání v hotelovém wellness a lázeňské procedury dle zvolené varianty. I okolí lázeňského města rozhodně stojí za návštěvu.

Jiří Pavlíček: představuji pravý ginger beer

Jak často se stane, že se do výroby nějakého nápoje pustí vystudování molekulární biolog? Jestli tedy někdo měl šanci udělat opravdu dobrý ginger beer, je jím jednoznačně Jiří Pavlíček.