11. května 2025, svátek má Svatava
Moravskou metropoli rozezní již 8. ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno

Moravskou metropoli rozezní již 8. ročník mezinárodního festivalu Janáček Brno

Neopakovatelná atmosféra, hudba Leoše Janáčka a kompletní česká dirigentská špička na jednom místě. Brno rozezní již 8. ročník jedinečného mezinárodního operního a hudebního festivalu Janáček Brno. V podání předních operních domů, orchestrů i sólových interpretů čeká diváky od 2 – 20 listopadu 2022 nabitý program, kterým se tentokrát prolíná téma »Quo Vadis«. Pro bližší informace a nákup vstupenek sledujte stránky www.janacek-brno.cz.

Festival Janáček Brno 2022 přináší dramaturgii zaměřenou na téma, které bylo pro formování Janáčkovy osobnosti a tvorby velmi zásadní – vztah ke slovanské kultuře. Panslavismus, tedy idea, již tehdy vyvolávající mezi českými umělci a intelektuály značnou kontroverzi, představoval velké téma celého 19. století a Janáček, jako mnohý intelektuál té doby, jím byl silně ovlivněn.

Otázka života a smrti 

Podtitulem festivalu, velmi aktuálním v současné době, se potom stává motto Quo vadis. Festival bude rovněž setkáním nejlepších českých dirigentů Jakuba Hrůši, Tomáše Hanuse, Tomáše Netopila a Marko Ivanoviće.

mfjb-2022-plakat.png

Jako další se celou operní částí festivalové produkce prolíná silné téma humanismu u Janáčka často inspirované právě slovanskou literaturou a spojené s hledáním odpovědí na otázky života a smrti jako vykoupení či naplnění našich životů. Je proto symbolické, že festival Janáček Brno 2022 bude zahájen právě premiérou Janáčkovy opery Z mrtvého domu v režii Jiřího Heřmana a hudebním nastudování Jakuba Hrůši v provedení souboru Janáčkovy opery Národního divadla Brno. Opera bude uvedena společně s Janáčkovou Glagolskou mší ve scénickém pojetí. Propojení těchto děl, které vzešlo z podnětu světově uznávaného dirigenta Jakuba Hrůši přinese nový interpretační klíč k těmto vrcholným Janáčkovým dílům. 

Mimořádná příležitost 

Konfrontace různých inscenačních přístupů je jedním z cílů festivalu a tento ročník v rámci své dramaturgické linie přinese mimořádnou příležitost shlédnout dvě interpretačně rozdílné pohledy na Janáčkovu operu Káťa Kabanová. 

Prvním bude nová inscenace Ženevské opery v režii mezinárodně uznávané německé režisérky Tatjany Gürbaci v hudebním nastudování Tomáše Netopila se špičkovým orchestrem Orchestre de la Suisse Romande a druhá v podání souboru Opery Národního divadla v Praze v nastudování mezinárodního týmu v čele se španělským režisérem Calixtem Bieitem.

Dalším významným zahraničním hostujícím souborem bude Velšská národní opera, která společně se svým hudebním ředitelem, vynikajícím českým dirigentem Tomášem Hanusem, představí Janáčkovu Věc Makropulos v režii Olivie Fuchs, přední britské režisérky. 

7289364-1024x576.jpeg

Protiklady a kontexty

Festivalový program rovněž nabízí zajímavé kontexty a protiklady k Janáčkovu dílu. Tentokrát to bude soubor Opery Národního divadla v Praze, který na závěr festivalu představí dramaturgický počin – operní produkci Schulhoffových Plamenů. Ty měly světovou premiéru právě v Brně před devadesáti lety a Schulhoffovy donjuanovské téma nabídl Janáčkův dlouholetý přítel Max Brod. Schulhoffovy Plameny jsou jedinečným uchopením podoby operního žánru a svým vyzněním zatracení Dona Juana prostřednictvím věčného života tvoří paralelu k Janáčkově Věci Makropulos. 

Podpora nováčků 

Festival podporuje také vznik nových operních děl, studenti katedry skladby JAMU představí v rámci festivalu novou operu Noemi Savkové J.A.K. z Labyrintu a Markéty Brothánkové Kalvárie.

Zahraniční hostující soubory z Ženevy a Walesu se mimořádně představí také v koncertní festivalové řadě. Koncert orchestru Velšské národní opery a také ženevského Orchestre de la Suisse Romande, kde zazní vedle Janáčkova díla také skladby M. P. Musorgského, B. Brittena či D. Šostakoviče v nastudování Tomáše Hanuse a Tomáše Netopila. 

hrusa.png

Výjimečné skladby 

Z tuzemské produkce se diváci mohou těšit na koncert Symfonického orchestru Českého rozhlasu se sólistou Janem Bartošem a dirigentem Marko Ivanovićem, kde budou provedeny výjimečně uváděné skladby. Z komorních těles vystoupí Zemlinsky Quartet a Pavel Haas Quartet se skladbami L. Janáčka, S. Prokofjeva, H. Goreckého či P. I. Čajkovského. V rámci recitálů se představí ve vile Tugendhat přední český klavírista Ivo Kahánek a cellista Tomáš Jamník s kompozicemi L. Janáčka, A. Glazunova, K. Pendereckého a S. Rachmaninova; v sále Reduty pak Josef Špaček a Miroslav Sekera s programem sestaveným s děl I. Stravinského, S. Prokofjeva a L. Janáčka. Vynikající mladý klavírista Pavel Zemen se představí v recitálu v památníku Leoše Janáčka, kde na Janáčkův klavír Ehrbar zahraje díla L. Janáčka a S. Prokofjeva. Na stejném místě přednese již tradičně své matiné i Jan Jiraský. 

Crossover 

Zajímavý crossover nabízí festival v podobě koncertu vokální umělkyně a performerky Ivy Bittové, která se představí ve spolupráci s Brno Contemporary Orchestra v Zápisníku zmizelého v instrumentované verzi Miloše Štědroně. Zápisník zmizelého zazní na festivalu také v tradiční verzi s klavírem, kdy ho provedou britský tenorista Nicky Spence a Julius Drake společně se sólistkou Janáčkovy opery NdB Václavou Krejčí Houskovou. Jejich společná nahrávka Zápisníku zmizelého získala ocenění BBC Music Vocal Award a Gramophon´s Solo Vocal Award 2020. 

wwwfrantisekortmann-fmt2-1024x708.jpeg

Quo vadis

Na koncertě v autentickém prostředí baziliky Nanebevzetí Panny Marie na Starém Brně zazní duchovní díla L. Janáčka a I. Stravinského. Orchestr Janáčkovy opery na festivalu uvede dnes zapomenuté, ale v době vzniku uznávané a často uváděné oratorium polského skladatele Felikse Nowowjeskiho Quo vadis s dirigentem Johnem Fiorem. Janáček Nowowjeskiho velmi obdivoval a Quo vadis v roce 1910 začal v Brně sám nastudovávat. K provedení však nakonec nedošlo. Právě tímto koncertem chtějí v Brně připomenout Janáčkův velmi pozitivní vztah k Polsku – uvažoval dokonce o přijetí postu ředitele varšavské konzervatoře. Zároveň po mnoha letech vyplňují Janáčkův sen, aby v Brně zaznělo toto Nowowiejského monumentální dílo.

 

Pro bližší informace a nákup vstupenek sledujte stránky www.janacek-brno.cz.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní festival TANEC PRAHA 2025 propojí umělce z celého světa od 1. do 26. června v Praze

Milovníci tance se v červnu mají znovu na co těšit. 37. ročník festivalu TANEC PRAHA přiváží a propojuje umělce ze všech koutů světa. Festival proběhne na 20 místech České republiky od 1. do 26. června 2025. Opening festivalu se ponese v energickém duchu Afriky a neméně fascinující closing Emanuela Gata zažijeme tentokrát s hudbou Tears for Fears. Vstupenky hlavního programu již v předprodeji!

Brněnská muzejní noc 2025 znovu připravila atraktivní program s novinkami, které vychutnáte všemi smysly

V sobotu 17. května se již po jednadvacáté uskuteční další ročník Brněnské muzejní noci. Muzea, galerie a další instituce nabídnou bohatý program v čase, kdy mají běžně zavřeno. Od šesti hodin až do půlnoci tak mohou zájemci navštívit celkem 53 lokalit.

Jedinečná interaktivní expozice Pilsner Urquell: The Original Beer Experience láká za zážitky i jídlem

Ponořte se do příběhu prvního zlatého ležáku přímo v historickém centru Prahy. Interaktivní expozice Pilsner Urquell: The Original Beer Experience přibližuje okolnosti vzniku plzeňského piva všemi smysly.

Beats for Love 2025 přináší nový vesmír a rekordní line-up

Již za méně než 2 měsíce se otevřou brány největšího festivalu elektronické hudby ve střední Evropě. Jedenáctý ročník Beats for Love letos překročí hranice běžného hudebního zážitku a přinese to, co si fanoušci dlouho přáli, ale možná si ani netroufli vyslovit nahlas - světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání. Seznamte se s Beats for Love Universe.

Již pátým rokem přináší zábavný areál Pirátí zátoka radost i sportovní vyžití

Oáza zeleně a klidu se nachází pod Branickým mostem v ulici Vltavanů v Praze 4 Braníku. Areál každoročně rozšiřujeme o další aktivity a tak dokážeme zabavit nejen nejmladší, ale celé rodiny i skupiny dospělých.

Vyshyvanka Day 2025 v Holešovické tržnici: festival přátelství, ukrajinské kultury a gastronomie

Ve čtvrtek 15. května 2025 se Holešovická tržnice opět naplní barvami, vůněmi a písněmi, které ztělesňují ukrajinské tradice. Čtvrtý ročník festivalu Vyshyvanka Day zve všechny, kdo chtějí nahlédnout do srdce ukrajinské kultury – skrze chutě domova, mistrovství řemesel, tradiční hudební vystoupení i krásu ručně vyšívaných krojů, které nesou příběhy předávané z generace na generaci. Den plný setkávání, sdílení a radosti začne v 11:00 a potrvá až do 22:00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.