Celkové náklady na vybudování pevnosti představovaly asi 10,5 milionů zlatých konvenční měny, použito bylo cca 360 mil cihel. Osádka v době války měla čítat okolo 12 000 mužů.
Poté práce pokračovaly na obranném podkopovém systému, brdecké pevnosti, vojenských prachárnách a městských studní. Podle osidlovacího patentu vznikala civilní zástavba. Kostel byl dostavěn až v roce 1811, nová radnice dokonce až 1884.
Své jméno "Josefov" získala pevnost až v roce 1793 za vlády Leopolda II., do té doby byla pevnost nazývána Plesskou. Pevnost se nikdy obléhání nedočkla, i když k bojům se připravovala několikrát. Svůj status pevnosti ztratila v roce 1888, kdy se z obávaného Pruska stal spojenec. Pevnost přestala být udržována a přistoupilo se k bourání některých jejich částí, kvalitní cihly se staly žádaným stavebním materiálem. Řada prvků a celé části pevnosti zmizely, na ničení se podepsal i pobyt sovětské vojenské posádky a řada necitelných stavebních zásahů. I tak do dnešních dnů zůstala zachovaná výjimečná kulturní památka, která rozhodně stojí za návštěvu.
Pevnost Josefov v letošním roce uvítá své návštěvníky v rámci dvou rozšířených okruhů zahrnující mimo jiné obnovené objekty po tříleté rozsáhlé rekonstrukci hradeb.
Návštěvníky Bastionu X čeká vojenské lékařství jak polní, tak špitální včetně dobového vybavení, expozice zajatců 1. světové války, historické uniformy světových válek, četnická stanice, expozice pevnosti Josefov včetně historických plánů a modelu pevnosti, dále prohlídka Ravelinu XIV, Ravelinu XIII a nejmenšího Bastionu IX.
Na druhém okruhu kromě Bastionu IV s prachárnou dýchne na návštěvníky duch umění, jak sochařského, tak výtvarného, kovotepeckého nebo všudypřítomná divokola.
Oba okruhy je možné navštívit od dubna do října o víkendech a svátcích, v červenci a srpnu pak každý den mimo konání festivalu Brutal Assault. V ostatní dny jsou prohlídky pro skupiny možné po předchozím objednání na adrese prohlidky-oziveni@seznam.cz.
MĚSTSKÉ MUZEUM V JAROMĚŘI WENKŮV DŮM
V neděli 26. dubna 2023 bylo po téměř tříleté rekonstrukci, na které se podílel architekt David Vávra, slavnostně otevřeno soudomí Městského muzea v Jaroměři. Bývalý obchodní dům jaroměřské firmy A. Wenke a syn je Národní kulturní památkou. „Prorockou stavbou“ české moderny z let 1910–1911 předběhl mladý architekt Josef Gočár vývoj architektury o několik let. Motiv hlavní fasády, ozvláštněný pásovým oknem patra, je převzatý z amerických i pařížských obchodních domů. Křehce působící dolní část fasády zajímavě kontrastuje s horní partií zakončenou výraznou římsou, pod níž je řada oken horního patra oddělených kanelovanými sloupy. Mistrovské je i řešení interiéru s optickým propojením přízemí a patra kruhovým otvorem. Gočár tu navíc užil řadu jednoduchých prvků, včetně sklobetonu.
Velkoobchod a zasílatelský závod firmy zásoboval drobné obchodníky v rámci rakouské monarchie a obchodoval i se zámořím. V roce 1938 byla nařízena dražba firemního majetku, od roku 1946 přešlo vlastnické právo k nemovitosti na obec Jaroměř, od roku 1947 zde sídlí městské muzeum.
Stálá expozice nabízí možnost přenést se do období, kdy byl Wenkův dům moderním obchodním domem. Přiblíží historii firmy a též mušlového řemesla, které se stalo základem rodinného podnikání. V muzejní edukační dílně si děti mohou vyrobit rámeček s mušličkovým dekorem jako připomínku dnes již zaniklého řemesla.
Stálá výstava jaroměřských umělců: Otakara Španiela, Josefa Šímy a Josefa Wagnera
Sezónní výstavy: Zbyněk Suk – Kov, kámen, obrazy (červen – září)
Včely ze všech ú(h)lů (červen–srpen) Otevřeno: celoročně kromě pondělí
Informace o cenách vstupného, otevírací době a aktuálních výstavách je možné nalézt na stránkách muzea: wwww.muzeumjaromer.cz