Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
Prožijte české pivo – nositele tradice, historie a kultury

Prožijte české pivo – nositele tradice, historie a kultury

Je pevná a osvědčená, sahá daleko do historie, utváří naši kulturu a spojuje lidi – taková je tradice pivovarnictví u nás. Češi dali vzniknout celé kategorii piva – českého ležáku, a na to můžeme být právem pyšní. Na dlouhou tradici a zkušenosti navazují i nově vznikající pivovary a minipivovary s novými koncepty a rozmanitými pivy, která baví.

Pivo je symbolem setkání s přáteli a jedinečného oka-mžiku i jedním ze základů české ekonomiky. Chmelnice a pole plná ječmene na mnoha místech dotvářejí ráz české krajiny. Spojte výlet za pivem se zážitkem a poznáním a vychutnejte si tradici netradičně. Ve středních Čechách je k tomu bezpočet možností.

kancelar-pana-sladka-pivovar-lobec.jpg

Jaká je cesta od obilného zrna až do sklenice? Vydejte se za poznáním do Národního muzea pivovarnictví. Postupně vzniká v ojedinělých autentických prostorách historické sladovny, pivovaru a sladového žentouru v černokosteleckém pivovaru z roku 1842. Na neuvěřitelně rozlehlé ploše představuje pivovarnické technologie Rakouska-Uherska a stává se muzeem s největší funkční varnou na přímý otop dřevem na světě. Uvidíte dochovanou funkční historickou technologii, nahlédnete do rozsáhlé databáze asi 4000 historických pivovarů v Čechách, na Moravě a ve Slezsku, ochutnáte místní zlatý mok a pochutnáte si v pivovarské restauraci.

varna-pivovar-kacov-ondrej-soukup.jpg

Sládkové jsou mistři svého řemesla, bez nich by dobrý český ležák neexistoval. Co takhle navštívit kancelář pana sládka v historickém parostrojním pivovaru? Vydejte se za oživlou historií do Lobče a prozkoumejte parostrojní pivovar s příběhem půltisícileté tradice vaření piva na Kokořínsku. Zachráněný pivovar je jedinečnou technickou památkou, kterou vás zasvěceně provede přímo sám majitel. Uvidíte cenné renesanční jádro pivovaru, ocitnete se na humně a v síni někdejšího ležatého hvozdu a zjistíte, proč se vlastně někdy říká točit pivo. Prohlédnete si interiér kanceláře pana sládka, sladovou půdu i chladná sklepení. Pivo se v nich ochutnává jedna báseň!

muzeum-pivovarnictvi-stroje-ondrej-soukup_1.jpg

Kam vyrazit za zážitkem? Do Velkých Popovic. Kdepak náves, tam je středobodem všeho dění místní malebný pivovar. Zajeďte si na exkurzi a poznejte pěkně zblízka, jak se poctivé české pivo vaří. Nakoukněte Kozlovi pod pokličku, poznejte historii, navštivte stáčecí linku a absolvujte školu čepování piva. Načepovat správně půllitr oroseného moku může být docela věda, ale i zábava. Do Velkých Popovic se dá vyrazit celoročně, v létě navíc klidně speciálním vlakovým expressem z Prahy tam i zpět. Děti a mladiství pivo nekonzumují, ale v pivovaru si také přijdou na své. Tradice českého pivovarnictví je poučná a zajímavá, neochuďte je o ni.

sudy-v-cernokosteleckem-pivovaru-ondrej-soukup.jpg

Prožijte příběh českého piva ze všech stran a v kteroukoli denní či noční dobu. Lákalo by vás komfortně přespat přímo v pivovarském areálu? Žádný problém! Zajeďte si do Kácova do pivovaru Hubertus, založeného roku 1457, který je dnes zaměřen na klasické světlé výčepní pivo a ležáky a ve kterém byl také zřízen hotel. Přespíte přímo v historické budově pivovaru a z oken se vám naskytne výhled na řeku Sázavu. Cyklisté jsou vítáni. Krásné okolí toho má totiž tolik co nabídnout! Ovšem nemusíte ani chodit daleko, samotná exkurze o útrob pivovaru je sama o sobě zážitkem, který vám dlouho zůstane pod kůží.

pivovar-kacov-ondrej-soukup.jpg

Pivovarnictví vždy mělo mimořádný přínos pro českou kulturu. U piva se scházely významné osobnosti a tvořily se dějiny. Mnohé pivovary dnes pořádají oblíbené akce a pivní slavnosti, tak jako třeba nymburský pivovar, kde se vaří Postřižinské pivo. Nejen místní Pepinova desítka a Francinův ležák odkazují na zdejší pobyt slavného spisovatele Bohumila Hrabala. Vypravte se na exkurzi!

ernokostelecky-pivovar-ondrej-soukup.jpg

Kam dál za poctivým řemeslem? Zkuste slánský minipivovar Továrna, který si potrpí na špičkové technologie a kvalitní suroviny. Je vědecky potvrzeno, že tradiční české pivo má specifickou vlastnost: pitelnost. Dáte-li si jedno, dostáváte chuť i na další. S pivem navíc roste chuť, proto si zajděte do pivovarské restaurace. Továrenské pivo se čepuje přímo z pivo-varu. Zkuste například degustační paddle, párovaný přímo na míru k továrenským pivním speciálům.

sladek-dvur-vserad-lukas-sochor.jpg

Co pivovar, to unikát. A že jich ve středních Čechách je! Poznejte všechny pěkně postupně. Anebo si najděte svůj oblíbený, kam se budete rádi vracet. Inspirujte se k cestě do pivovarů i výletům po okolí na www.strednicechy.cz

stredni-cechy-cerne-v01-1.png

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

30.9.2022 - 6.10.2022

Festival Den architektury

14.9.2022 09:00

FutureEdu

ČTĚTE DÁLE

Milan Wimmer: Hostivar je součástí místní komunity

Milan Wimmer je už pět let ředitelem vyhlášeného pivovaru a restaurace Hostivar. Co všechno jeho práce obnáší, jak se popral s covidovým lockdownem nebo na jaké novinky se můžeme těšit, poodhalil v našem rozhovoru.

Jiří Káfuněk: Jsme tradičně netradiční vinařství

Vinařství je jeho splněným snem! Jiří Káfuněk se jako mladý chlapec rozhodl, že se stane vinařem a za svým životním cílem si tvrdě šel. Svůj podnik založil v malebných Velkých Bílovicích v roce 2008 a od té doby ušel pořádný kus cesty. V rozhovoru pro Pragmoon.cz se rozpovídal o tom, proč své vinařství označuje jako tradičně netradiční, co ho vedlo k vytvoření veganského vína nebo po jaké láhvi z vlastní nabídky nejčastěji sám sáhne a také představí unikátní systém rozvozu lahví po celém Česku.
Reklama
reklama

Tipy na výlety s Pragmoonem, aneb léto v plném proudu

Léto je jednoznačně nejpříjemnější čas na výletování. Přeci jen si člověk krásy naší matičky země více vychutná, když je celá pěkně zalitá sluncem a plná přírodních barev. A když náhodou udeří horší počasí, vždycky se můžeme schovat v nějaké krásné české hospůdce. A to se taky počítá. Představujeme tipy na výlety a kam na dovolenou pro celou rodinu.

Družice Planetum-1: jedenáctá česká družice na české dráze

Na palubě cestuje první český loutkonaut. Hurvínek bude s dětmi sdílet zkušenosti z kosmického letu. Z floridského mysu Canaveral na Floridě odstarto-vala 25. května ve 20:35 našeho času raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s 59 družicemi na palubě. Jed-nou z nich byla historicky jedenáctá česká/československá družice s názvem Planetum-1, kterou vyslalo Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy). Planetum se tak stalo první institucí svého druhu na světě, která operuje vlastní družicí na oběžné dráze.

Záhorie - rozmanitá zem

Záhorie (česky Záhoří) je region na jihozápadě Slovenska, nacházející se v oblasti Záhorské nížiny. Název Záhoří vznikl v 17. století. Záhoří rozděleno na Horní Záhoří, Střední Záhoří a Dolní Záhoří. Díky výhodné geografické poloze a příznivým klimatickým podmínkám Záhoří patří k nejstarší osídleným územím na Slovensku.