Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
25. dubna 2024, svátek má Marek
Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V předloňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. A v Městském divadle Kladno hostuje znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.

 

dramasloupek-hele-janosik-930x620.jpg

Začnu úplným základem: co vlastně obnášela příprava hudebního aranžmá?

Malované se už dělalo v mnoha různých verzích - dokonce i v úpravě pro symfonický orchestr, ale my jsme se rozhodli přistoupit k celé inscenaci velmi moderně a dosti netradičně. Sice jsem se držel originálních nápěvů, nicméně celá aranž pro rockovou kapelu se čtyřčlenou dechovou sekcí je nová. Diváci se můžou těšit na swing, latinu, blues i balkánskou dechovku - zkrátka nadčasový příběh si zaslouží nadčasové hudební zpracování.

Jak dlouho příprava na muzikál trvá? Ještě před tím, než dojde na těch osm týdnu zkoušení v divadle.

První demosnímek jsem Jardovi Slánskému posílal, myslím, někdy v lednu 2022 a od té doby na tom průběžně dělám. Je to nakonec dohromady 24 hudebních čísel pro osmičlennou kapelu a 20 zpěváků.

na-skle-malovane11-1.jpg

Na skle malované je v podstatě už kultovní muzikál, který má za sebou nespočet inscenací nejen v Polsku, ale i na Slovensku i v Česku. V čem je podle tebe jeho kouzlo?

Musím říct, že na první přečtení a poslech jsem se nezamiloval. Začal jsem si napřed vybírat čísla se zajímavým hudebním nápadem nebo melodikou, která jsem si uměl představit jako interpret na jevišti. V průběhu času jsme se ale začali propracovávat příběhem a začal jsem se zamilovávat do té ryzosti a naivity a víc rozumět té poetice. Nakonec jsem tomu úplně propadl. Je to opravdu zvláštní a divadelně výjimečný způsob vyprávění, se kterým jsem se nikdy předtím nesetkal. Nakonec jsem na tom strávil víc času, než na jakémkoliv předchozím projektu.

Vedl jsi také korepetice. Jak se pracuje s naším souborem?

Kladenské divadlo má to štěstí, že ho vedou dva lidé se zkušenostmi s mnoha hudebními divadelními projekty Honza Krafka a Jarda Slánský. A soubor podle toho také funguje - takže skvěle zpívá, tančí i hraje a - jak praví klasik - často dokonce všechno současně.

-mg-1040.jpg

Kromě toho, žes to celé hudebně připravil, budeš také hrát hlavní roli Jánošíka. Napsal sis to trochu na míru?

Jasně, že jsem si to psal na míru. Všechny nejlepší písně jsem si vyzobal pro sebe a udělal na ně ty nejopulentnější aranže… Jenže Slánský pak celý rok měnil scénář, a tak dlouho to přepisoval, až ty největší fláky nakonec zpívají mí skvělí kolegové, což budou mít diváci příležitost zjistit.

Je něco, z čeho jsi měl ze začátku strach?

Skvělá choreografka (a až do první zkoušky moje kamarádka) Ivanka Hannichová mi před zkoušením slibovala, že mě nebude ztrapňovat požadavky na pohyby, které jsou pro mě fyzicky neuskutečnitelné. To nedodržela. Strach z tance ovšem už nemám, protože jsem si na reakcích okolí ověřil, že Jánošík v mém provedení tedy bude mít i své komické momenty.

Zdroj: Městské Divadlo Kladno 
www.divadlokladno.cz

Na skle malované
Muzikál o tom, že stejně jako ženy je svoboda svůdná a zrádná zároveň.

Termíny představení: 22.3. a 19.4. od 19h.

Další nejbližší termíny najdete na stránkách divadla

 

V pondělí 19.2.2024 nastal vzácný moment. Křest CD z muzikální inscenace Na skle malované!  Kmotrem toho CD se stal Josef Pepi Lustig! 

-mg-1140.jpg

ČTĚTE DÁLE

Hudebně-švestkový festival Vizovické Trnkobraní letos v novém termínu oznamuje kompletní program s Rybičkami 48, Divokým Billem a novinky v programu i komfortu

Kompletní program oznamuje jediný hudebně-švestkový festival v České republice Vizovické Trnkobraní, který se letos koná v novém termínu v pátek a sobotu 23. a 24. srpna v areálu likérky Rudolf Jelínek ve Vizovicích nedaleko Zlína. Fanoušky švestkových oslav letos v pátek rozproudí Rybičky 48 nebo No Name, v sobotu Divokej Bill, Tublatanka, Tomáš Klus nebo Anna K. a další interpreti a kapely. Trnkobraní letos svým návštěvníkům nabídne několik novinek – travnatou odpočinkovou zónu, doprovodný program se stand-up vystoupením Tomáše Matonohy či Lukáše Pavláska, moderaci knedlíkové soutěže v podání Libora Boučka a v neposlední řadě novou značku piva.

JATKA FEST OVLÁDNOU AREÁL PACOVSKÉHO ZÁMKU UŽ PO JEDENÁCTÉ!

Festival se každý rok překonává a letos sází jednu hvězdu za druhou. Do krásného prostředí zámeckého areálu totiž přiveze své největší hity DIVOKEJ BILL, POLETÍME? a král českého rocku DAVID KOLLER. Pódium ovládne legendární MŇÁGA A ŽĎORP a pod kůži se vryje VYPSANÁ FIXA. Bez stálic festivalu POKÁČE a UDG by se JATKA FEST rozhodně neobešel. Na festival se vrátí i PEKAŘ, JAKUB DĚKAN, NEBE, SILUETY, POST - IT, PATRIK MALÝ a celou sestavu uzavře TOTÁLNÍ NASAZENÍ.

Lampion školám – Umělecké vzdělávání a jeho hodnoty v základním školství

Divadlo Lampion pořádá 23. května 2024 ve spolupráci s oddělením školství Magistrátu města Kladna a Národním informačním střediskem pro kulturu (NIPOS) sympozium pro ředitele a pedagogy kladenských základních škol.

Letní divadelní festival na jihu Čech Jižní Svéráz se blíží

Unikátní site-specific divadelní festival, který je součástí vítězného konceptu Evropské hlavní město kultury 2028, propojí sílu Jihočeského divadla, Divadla Continuo a REZI.DANCE Komařice.

Tajemný svět nejznámějších superhrdinů se v červnu otevře v zážitkovém obchodě Heroes Park v Máji Národní

Aquaman, Spider-Man, Batman, Harley Quinn, Iron Man, Thor, Hulk a další legendární superhrdinové svými obdivuhodnými superschopnostmi baví a inspirují napříč generacemi. V červnu se jejich svět plný dobrodružství a tajemných příběhů otevře v unikátním zážitkovém obchodě Heroes Park v Máji Národní v centru Prahy! Milovníci komiksů i všichni ostatní, kteří si na vlnách fantazie, interaktivní zábavy a nekonečného dobrodružství rádi odpočinou od každodenních starostí, si z Heroes Parku odnesou nezapomenutelné zážitky, ale také ikonické figurky. V Heroes Parku najde každý svého hrdinu!

Scéna na Občanské plovárně v Praze vás zve na unikátní představení francouzské filmové hudby!

Francouzské filmy byly pro oko i ucho českého diváka atraktivní už za dob minulých. A právě hudba z nich se nám všem nenuceně vryla pod kůži na mnoho dalších generací. Je jen málo těch, kterým by nebyl povědomý veselý hvízdaný pochod četníků ze Saint-Tropez, romantický klavírní motiv nezkrotně zamilované Angeliky, či ostré žestě Fantomasovy varovné fanfáry.