2. října 2025, svátek má Olivie a Oliver
Startuje 5. ročník žákovské soutěže Business Talent: Chytrá hra jako úkol pro mladé inovátory

Startuje 5. ročník žákovské soutěže Business Talent: Chytrá hra jako úkol pro mladé inovátory

Žákovská soutěž Business Talent 2025 vstupuje do svého pátého ročníku. Letos čeká na týmy osmáků a deváťáků z Libereckého kraje výzva vytvořit z připravených součástek vlastní chytrou hru. Soutěž, kterou pořádá Agentura regionálního rozvoje a iQLANDIA ve spolupráci s Libereckým krajem a partnery, propojuje školy, moderní technologie a firmy a vede žáky k podnikavosti i tvořivosti.

Business Talent je příležitostí, jak u dětí probudit chuť tvořit, přemýšlet a posouvat nápady od myšlenky až k funkčnímu prototypu, ale také je umět dobře prodat. “Soutěž se každým rokem vyvíjí a snaží se reagovat na aktuální potřeby škol, žáků i firem. Zároveň propojuje vzdělávání s reálnou praxí, protože zástupci lokálních firem se aktivně zapojují jako partneři nebo porotci. Vidí tak na vlastní oči, jaké talenty v našem kraji rostou, a mohou žákům ukazovat, jak se jejich dovednosti dají využít v budoucím profesním životě,“ říká Václav Dostál, ředitel iQLANDIE.

Záštitu nad soutěží převzala Jitka Skalická, členka Rady Libereckého kraje pro resort školství a sportu. „Aktivity, které rozvíjejí polytechnické vzdělávání a podnikavost, podporujeme dlouhodobě. Soutěž Business Talent je toho dobrým příkladem. Žákům základních škol z celého kraje dává možnost projít si celý proces od nápadu k hotovému prototypu a věříme, že je tak může motivovat k volbě vhodného studijního oboru na střední škole.“

Letošní ročník přináší nový úkol – soutěžící týmy dostanou sadu součástek v tajemném boxu, ze kterých mají vytvořit chytrou hru. Partnerem je v tomto roce mimo jiné společnost Albi. „Téma her máme v Albi opravdu blízko. Proto nás těší, že můžeme být partnerem soutěže, kde žáci přetaví své nápady do konkrétních prototypů. Kreativita, nápaditost a radost z objevování – to jsou hodnoty, které sdílíme s Business Talentem,“ uvádí František Štolfa, marketingový manažer společnosti Albi.

Chytrou hru musí žáci během jednoho dne vymyslet, vyrobit a následně ji odprezentovat před odbornou porotou. Ta je i letos složena z významných osobností Libereckého kraje a také odborníky z oboru her a herního průmyslu. „Věříme, že hry mohou být skvělým prostředkem pro rozvoj kreativity a logického myšlení. Proto rádi podporujeme soutěž Business Talent a dáváme studentům možnost objevovat nové způsoby, jak se učit a tvořit.“ uvádí Valerija Gerfanová, Business Development Manager projektu Engu od Bohemia Interactive.

Proč to dává smysl školám a firmám?

Spojení vzdělávání a praxe oceňují nejen organizátoři, ale i školy a lokální podniky. „Na setkání učitelů ve FabLabu každoročně v říjnu vídám skvělé studentské projekty z Business Talentu a letos jsem si konečně vzpomněl na přihlášení. Vaše dílna je výborně vybavená a podporuje tvořivost – to chci dopřát i našim žákům. Zároveň v nich chci rozvíjet podnikavost: nebát se tvořit nové věci a představit je veřejnosti, k čemuž soutěž skvěle vede. Letos otevíráme předmět Polytechnická výchova a účast v soutěži by byla silnou oporou při jeho startu.“ uvádí Ondřej Bek, učitel ze základní školy ve Stráži nad Nisou.

Co nás čeká?

- Osm základních kol v období 24. září – 16. října 2025, každé vyhrazené jedné škole.

- Vítězné týmy postoupí do finále a připraví minutové propagační video.

- Finále proběhne formou neveřejného hlasování odborné poroty a partnerů soutěže.

- Cena veřejnosti bude vyhlášena na webu 1012plus.cz, kde mohou lidé hlasovat od 4. do 19. listopadu 2025.

- Výsledky a slavnostní vyhlášení proběhne ve čtvrtek 27. listopadu 2025.

Pětiletá historie soutěže

Business Talent se každoročně věnuje jinému úkolu, vždy však s důrazem na kreativitu, inovace a udržitelnost:

1. ročník – módní doplněk, který musel vzniknout v iQFABLABu,

2. ročník – výroba pomůcek pro lidi s fyzickým handicapem (velký úspěch a dopad),

3. ročník – téma „Nevyhoď a použij“: nové využití odpadového materiálu,

4. ročník – „Rozhýbej to!“: soutěžící hledali originální pohybová řešení,

5. ročník (2025) – tvorba chytré hry.

Soutěž Business Talent pořádá Agentura regionálního rozvoje a science centrum iQLANDIA pod záštitou členky Rady Libereckého kraje pro resort školství a sportu Jitky Skalické.

Soutěž je financována z prostředků projektu Smart Akcelerátor Libereckého kraje III, Evropské unie, MŠMT a Libereckého kraje. Pořadatelé děkují za podporu partnerům soutěže: CzechInvest, Atrea, Bohemia Interactive, Crytur, Nadační fond Gago, Barevný svět Liberec, Knihkupectví Fryč, ZF, Praktik System, Millenium Technologies, Nadace Preciosa, Cikautxo, Statutární město Liberec, Kovap, Okresní hospodářská komora Jablonec nad Nisou, Elmarco, Albi a Metrostav.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Kouzelný den na Kladně: Pohádka v Lampionu, Broučci na zámku

Hledáte rodinný zážitek jen kousek za Prahou? Ideálním cílem pro výlet s dětmi může být Kladno. V Divadle Lampion uvádějí kouzelné pohádky a jen pár metrů odtud se na zámku otevřela nová výstava Broučků a dalších postaviček z loutkového světa Zdeňka Podhůrského.

Bezpočet světů Zdeňka Smetany

Koho z vás neprovázely v dětství večerníčkové postavičky nejrůznějších skřítků mluvících geniálně šišlavým hlasem Jiřiny Bohdalové? Přijďte si je i jejich stvořitele – výtvarníka, animátora, režiséra a filmového mága Zdeňka Smetanu – připomenout do holešovické tržnice, haly číslo 17. Společnost Art Movement tam od 1. října připravila retrospektivní výstavu o muži, který učil většinu z nás snít…

KRÁLOVSTVÍ LESA NA LIPNĚ

Dětský ráj plný zábavy! To je Království lesa na Lipně. Najdete zde několik desítek atrakcí, Království zvířátek, tvořivé dílničky a mnoho dalších herních prvků. Některé z nich vznikly přímo na míru tomuto nádhernému zákoutí šumavské přírody.

Světový unikát z Česka! Model LEGO® Ferrari F1® v životní velikosti míří do Centra Černý Most.

Do Centra Černý Most v Praze míří unikátní model z kostek LEGO®, který nadchne nejen fanoušky Formule 1®, ale i milovníky ikonických stavebnic. Od 18. do 28. září budou mít návštěvníci obchodního Centra Černý Most možnost obdivovat model závodního vozu Ferrari SF-24 v životní velikosti.

Zrození alchymistky, jediná česká filmová pohádka letošních Vánoc, představuje svůj trailer

Na konci listopadu, 27. 11. 2025, zamíří do kin pohádkový příběh pro celou rodinu Zrození alchymistky. Do světa plného kouzel, čarovných lektvarů i alchymie zavedou diváky tvůrci oblíbených snímků Princezen zakletých v čase I, II či Zlatovlásky.

ZOO PRAHA ODCHOVALA JAKO PRVNÍ ZOO V ČESKU ZOBOROŽCE BĚLOOCASÉHO

V Zoo Praha lze vidět dvě mláďata zoborožce běloocasého. Jde o první odchov tohoto filipínského endemita v českých zoologických zahradách a především první evropskýodchov tohoto druhu ve druhé generaci. To dává příslib pro další rozvoj chovu a vytvoření záložní populace v lidské péči. Populace těchto opeřenců v přírodě totiž klesá kvůli odlesňování, lovu a také ilegálnímu obchodu. Podle Červeného seznamu IUCN je zoborožec běloocasý v kategorii zranitelný s tím, že jeho počty se za poslední dekádu snížily o pětinu a i nadále budou „rapidně klesat“.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.