1. července 2025, svátek má Jaroslava
Vánoce mnoha vůní v Betlémské kapli 2024

Vánoce mnoha vůní v Betlémské kapli 2024

Nevím, zda existuje i jiné slovo, při jehož vyslovení si naše smysly vybaví tak velké množství nejrůznějších vůní, jako u slova Vánoce. Proto se budeme v roce 2024 věnovat vůním, které mají nějaké vazby na Vánoce, a přicházíme s názvem výstavy.

ales-vostrez-dekorativni-pernik.JPG

Vůně živého vánočního stromečku, smrčku, borovice nebo jedle patří asi k té nejdůležitější vánoční vůni. Lidé si do svých příbytků přinášely zeleň v nejrůznějších formách jako symbol života již dávno v předkřesťanské době. Přitom vlastní stavění a zdobení vánočních stromků je velice mladým zvykem. Vlastní vánoční ozdobený stromeček u nás poprvé veřejnosti představil divadelní režisér Jan Karel Liebich v roce 1812. Stavění stromečku se mezi domácnosti šířilo velice pomalu a na venkov se mnohdy dostávalo až po roce 1918.

dagmar-koverdynska-betlem.JPG

Vůně kadidla, myrhy, purpury a františka. Tyto vůně jsou navzájem velice zajímavě propojeny mezi sebou a pak i s vlastními Vánocemi.

Kadidlo a myrha jsou vonné pryskyřice z různých druhů kadidlovníkůa myrhovníků. Tyto pryskyřice, mnohdy velice vzácné a ceněné jako zlato, se používaly k vykuřování, léčení a byly také součástí balzamovacích směsí a starých parfémů. I mudrcové z Východu Ježíškovi přinesli vedle zlata také kadidlo a myrhu. Tyto pryskyřice byly důležitými ingrediencemi významných parfémů.

jarmila-vsetickova-keramicky-betlem.JPG

S předešlými vůněmi souvisí také vůně hořících svíček, obzvlášť, jsou-li z včelího vosku, a pak velice charakteristická, ne každému libá, vůně hořících prskavek, které se dávají na vánoční stromečky.

Dalším zdrojem vůní spojených s Vánocemi je pečení vánočního cukroví. Už sama příprava těsta 
a následné pečení nás obdaří mnoha vůněmi, které jsou hlavně dány příslušným kořením: vanilka, zázvor, kakao, citronová kůra, hřebíček, skořice, rum a mnoho dalších.

vladimir-moravek-betlemy-a-andele.JPG

Velkou kapitolou na výstavě bude perník. Na našich výstavách jsou to tradičně hlavně perníky, které dokážoukrásně provonět výstavní prostory. Je to díky „devateru“ koření, které se v utajovaném poměru do perníkového těsta přidává. Špičkoví perníkáři tají i zdroj kvalitního koření, neboť v supermarketech jej nekupují:

1.      Anýz, plod jednoleté rostliny.

2.      Skořice, kůra stálezeleného skořicovníku.

3.      Hřebíček, květní poupata hřebíčkovce.

4.      Nové koření, plody stálezeleného stromu pimentovníku pravého.

5.      Fenykl, plody fenyklu.

6.      Badyán, plody stromu badyáníku pravého. Říká se mu hvězdičkové koření.

7.      Vanilka, tobolky vanilky (z rodu orchidejí).

8.      Zázvor, používá se oddenek rostliny. 

9.      Muškátový oříšek, vysušené semeno plodu muškátovníku pravého.

 

Druhům a tvarování perníků včetně jeho koření bude věnována  část prostoru výstavy. 

Neodmyslitelně k vánočním svátkům patří také čokolády. Vyrábějí se z kvašených, pražených 
a mletých zrnek tropického stromu kakaovníku pravého. Historii, výrobě a druhům čokolád se budeme na výstavě také věnovat. Začneme vlastními kakaovými boby, jejich druhy, fermentací, kakaovým máslem a pak nejrůznějšími čokoládovými produkty. U nás pak zabrousíme i do vánočních čokoládových kolekcí, které jsou staré přibližně 130 let a prošly i zajímavým„politickým“ vývojem. 

Ani vůně marcipánu nemůže na této výstavě chybět. I marcipán pochází z Orientu a do Evropy se ve větší míře rozšířil až po objevení Ameriky a následném rozšíření cukrové třtiny. Tato sladká cukrářská hmota mnoha charakteristických vůní, vytvořená převážně z mandlí, k našim Vánocům rovněž neodmyslitelně patří. 

Nezapomeneme také na bylinky, které se používaly na čaje, do pokrmů a také na vykuřování příbytků. 

Na výstavě návštěvníci naleznou i  alchymistickou laboratoř, kde ukážeme, jak se z různých rostlinných materiálů získávaly destilací vonné oleje. 

Toto vše dohromady pak bude vytvářet podklad pro vytvoření co nejdokonalejší atmosféry klasických českých lidových Vánoc. Množství ozdobených živých vánočních stromků, zvykoslovných předmětů, a hlavně betlémů z nejrůznějších materiálů vytvořených všemi možnými technikami propojí výše uvedené v jednotný celek. 

K účasti na výstavě vyzveme vedle renomovaných tvůrců i širokou škálu dětských kolektivů od mateřských škol až po školy umělecké. Vystavovat budou i kolektivy z domovů důchodců. 

Počítáme opět s nejrůznějším předváděním lidových řemesel i setkávání řezbářů, krajkářek apod., kteří návštěvníkům přiblíží lidovou tvorbu dávnou i současnou. Opět počítáme s tím, že se nám podaří zajistit ukázky lidových řemesel tvůrci, kteří jsou obdařeni titulem Nositel tradice lidových řemesel. 

Na pódiu dostanou prostor i ti, kteří přijdou zahrát a zazpívat koledy nebozahrát vánoční hry. 

Již se těšíme na to, až se ohlásí vystavovatelé, kteří u nás ještě nevystavovali, a tím rozšíří řady stávajících tradičních vystavovatelů.                                                                     

 

Časový harmonogram výstavy:

- zahájení instalace                                                          28.10.2024

- vernisáž výstavy – Betlémskákaple                               28.11. 2024 v 16.30 hod.

- otevření výstavy                                                           29.11. 2024 v 09.00 hod.

- otvírací doba denně                                                     09.00 – 18.00 hod.

- 24.12. 2024 a 31.12.2024                                              09.00 – 14.00 hod.

- 25.12. 2024 a 1.1.2025                                                  13.00 – 18.00 hod.

- uzavření výstavy                                                            2.1. 2025 v 18.00 hod.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

The Saturn Revue – kabaret z jiné galaxie přistane v září v Nové Spirále na Výstavišti

Jak by vypadal slavný Cotton Club, kdyby se vznášel na oběžné dráze Saturnu? A co se stane, když se burleska potká s vesmírem, akrobacie s jazzem a realita s fantazií? The Saturn Revue, nová velkolepá kabaretní show, která 4. září 2025 poprvé rozzáří prkna legendární Nové Spirály v areálu pražského Výstaviště, nabízí odpovědi nejen na tyto otázky. Výtvarně, hudebně i dramaturgicky výjimečný projekt v sobě propojuje prvky art deco, retrofuturismu, vintage burlesky a přináší tak žánrově jedinečnou podívanou, jaká v Česku dosud nevznikla.

Kulturní tip: Forman na Letní scéně Musea Kampa s Markem Adamczykem a Patrikem Děrgelem

„Drž se toho snu!“ – životní motto proslulého oscarového režiséra Miloše Formana prostupuje celou inscenací Forman, kterou od 7. července uvádí Letní scéna Musea Kampa. Hra scenáristky a producentky Daniely Sodomové a režisérky Adély Laštovkové Stodolové sleduje Formanovy osudy od dětství až po první velké úspěchy. V hlavní roli excelují Marek Adamczyk a Patrik Děrgel.
Reklama
reklama

Autentista Wine and Champagne Bar: Autentický zážitek v srdci Prahy

V historickém centru Prahy, na Řetězové ulici, se nachází Autentista Wine and Champagne Bar, který nabízí jedinečný zážitek pro milovníky vína. Tento bar se specializuje na autentická vína, která zahrnují jak lokální moravská a česká vína, tak i světové naturální vinařské špičky.

EMPATHIC FILM FESTIVAL

Empathic Film Festival uvede svůj druhý ročník ve dnech 18.9.-20.9.2025 v kině Svět v Táboře. Zahajovacím snímkem bude nový český film Pod Parou za účasti herců a tvůrců.

SkyShowtime představuje výjimečnou nabídku exkluzivních seriálů a oblíbených i oceněných filmů, které budou uvedeny v letošním roce

SkyShowtime dnes oznámila nejnovější hity, které budou exkluzivně uvedeny na této platformě, a potvrdila data premiér některých z nejžhavějších připravovaných seriálů a filmů.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.