Japonsko po 2. světové válce
Přednáška z cyklu Příběh Japonska: Dějiny, lidé, víra, umění
Jak se Japonsko vzpamatovalo z porážky ve 2. světové válce a jak se z něj stal hospodářský gigant? První část přednášky se zaměří na období americké okupace, rychlému ekonomickému růstu i ekologickým krizím, které s sebou průmyslový boom přinesl. Zmíníme i bublinovou ekonomiku 80. let, její následný pád i stagnaci, která trvá dodnes. Řeč bude také o kulturních fenoménech, které se staly součástí světové soft power. Ve druhé části přednášky obrátíme pozornost k lidem, kteří překračují hranice – ať už z Japonska ven, nebo z ciziny do Japonska. Ukážeme si, kdo jsou Japonci žijící v zahraničí a jak si udržují vztah ke své kultuře, i jak se žije cizincům v Japonsku.
Tradice, soudobá autorská móda i nahlížení do budoucnosti se potkávají v Jurkovičově vile v Brně-Žabovřeskách. Příběh zaznamenává i objektiv Jakub Gulyáse.
Co spojuje Markuse Kruga, Přemka Forejta, Taťánu le Moigne, Miloslava Šindeláře, Radka Pokorného, Michaelu Seewald, Evu Adamczykovou, anebo Renatu Mrázovou? Letos budou 12. května na jednom místě – na MoneyFestu v pražském Cubex Centru. Třetí ročník nezávislé finanční konference v Česku i letos nestaví jen na řečnících, ale hlavně na tom, co si z něj skutečně odnesete: konkrétní know-how pro praxi, kontakty, které běžně získáváte měsíce, a inspiraci z oborů, které dnes formují výkon, růst i důvěru.
Na hradčanském Novém Světě se s jarními dny začala připravovat Letní scéna Divadla Ungelt. Zatímco postupně roste střešní konstrukce nad hledištěm, a divácká místa vyhlížejí 18. květen, den, kdy divadlo odehraje první letní představení – Slepici na zádech s Táňou a Vojtou Dykovými). O program je mimořádný zájem, polovina vstupenek na celou sezónu je již rozebrána.
Znojmo se ve dnech 15.–17. dubna 2026 stalo místem významného setkání odborníků z oblasti cestovního ruchu. V prostorách Centra Jízdárna v areálu Louckého kláštera se uskutečnilo Členské fórum Asociace turistických informačních center České republiky (A.T.I.C. ČR), které přivítalo 270 účastníků z celé republiky – zástupce turistických informačních center, partnerů i odborných institucí. Setkání se na jižní Moravě konalo po devíti letech, naposledy region hostil tuto akci v roce 2017 v Brně.
Kavárna Divadla Ungelt, známá také jako Café Hein, má za sebou první čtyři měsíce provozu. Od svého prosincového slavnostního otevření si našla cestu nejen k divadelním divákům, ale i k milovníkům výběrové kávy a poctivé cukrařiny. Pozitivní recenze hostů potvrzují, že Café Hein v Praze zapustilo kořeny nečekaně rychle. Aktuálně se chystá také nový dezert inspirovaný tajuplným mýtem dvora Ungeltu.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve vašem prohlížeči.