Nechte se provést jedinečnou výstavou v Historické budově Národního muzea.
Chcete se více dozvědět, kdo byl Čingischán či jak vznikla Velká Mongolská říše, která byla druhou největší říší v dějinách? Kdo byli asijští Hunové a Orchonští Turci? Jak nomádský způsob života ovlivnil mongolské válečnictví? A který český archeolog se svými nálezy zapsal do dějin mongolské archeologie? Přijďte na komentovanou prohlídku k výstavě Čingischán, která se koná v Národním muzeu. Výstava zahrnuje více jak tisíc pět set let mongolské historie. V první části se dozvíte o nomádském způsobu života a o prvních říších na mongolském území v prvním tisíciletí našeho letopočtu. Další část je věnována osobnosti Čingischána a jeho rodu. Třetí část představuje vznik Velké Mongolské říše na počátku 13. století a státy, které v jejím rámci vznikly. Prostor je věnován válečném strategii a taktice mongolských vojsk, důraz je však kladen též na kulturní a obchodní výměnu v rámci Velké Mongolské říše a na kontakty s Evropou.
Omezení odkladů školní docházky a rušení přípravných tříd, které na konci dubna schválila Sněmovna a nyní ho bude projednávat Senát, přesune problémy s nepřipravenými dětmi z mateřských škol do základních. Zkušenosti učitelek z letošních zápisů potvrzují, že mnohé děti mají před nástupem do školy problémy s řečí, jemnou motorikou a špatně drží tužku. V první třídě pak tito školáci budou zažívat neúspěch a potáhnou celou třídu dolů, obává se lékařka a autorka vzdělávacích knih Jana Martincová. Rozvolnění úrovně vzdělávání, kdy některé děti dosáhnou úrovně předškoláka až ve 2. třídě ZŠ, podle Martincové povede ke snížení celkové vzdělanosti. Tempo výuky se bude přizpůsobovat slabším a talent ostatních, obzvláště těch nadaných bude zašlapán.
Po loňském úspěchu se legendární parta v čele s Hurvínkem, Máničkou, panem Spejblem, bábinkou a Žeryčkem opět vydává mezi zvířata. Letní scéna v Zoo Praha nabídne malým i velkým divákům jedinečné zážitky – třeba šanci vidět skutečného i loutkového člunozobce pohromadě!
Oslavy tohoto významného jubilea odstartovaly už na podzim a vyvrcholí 2. října, kdy uplyne přesně 30 let od otevření scény Milošem Kopeckým a zakladatelem a, nyní již, emeritním principálem Milanem Heinem. Od té doby divadlo uvedlo téměř 90 premiér a na jeho jevišti se vystřídala plejáda skvělých herců. Čtyři z nich si odnesli Cenu Thálie – Alena Vránová, Marta Kubišová, Vilma Cibulková a Richard Krajčo.