9. července 2025, svátek má Drahoslava
Místo:
Národní muzeum
Datum:
16.10.2025 00:00
Cena:
?
Web:
Přijďte si do Nové budovy Národního muzea připomenout úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let.
16. 10.30. 9.Olympijské příběhy – výstava v Nové budově Národního muzea v Praze Výstava Olympijské příběhy mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Představuje mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem. Z muzejních sbírek se můžete těšit například na modely stadionů v Berlíně nebo v Pekingu či účastnické medaile – bronzovou medaili z roku 1924 prvního československého olympijského vítěze Bedřicha Šupčíka, zlatou medaili jezdce na koni Františka Ventury (Amsterdam, 1928), zlatou medaili gymnastky Věry Děkanové (Berlín, 1936) nebo stříbrnou z Mnichova 1972 diskaře Ludvíka Daňka. Zajímavou zápůjčkou je pak Zátopkova medailová kolekce a medaile Dany Zátopkové z olympiády v Římě, které uchovává Národní archiv. K vidění jsou také pozvánky na společenské akce, které se konaly již od prvních novodobých olympijských her a na které byli zváni členové Mezinárodního olympijského výboru a předsedové národních olympijských výborů, mezi které patřil Jiří Guth Jarkovský a později například Josef Gruss, druhý český člen Mezinárodního olympijského výboru. Součástí výstavy jsou také pravidla a programy různých olympijských soutěží v průběhu uplynulých desetiletí, propagační tisky a dalších archiválie. Vystaveny jsou rovněž olympijské pochodně od té první berlínské, až po ty z posledních let, současně s informačním tiskem, který byl k prvnímu běhu s olympijskou pochodní vydán. Olympijská pochodeň byla v té době také poprvé a naposledy nesena i přes naše území. Dále se můžete těšit na Cenu Jiřího Gutha Jarkovského, která je již od roku 1934 nejvyšším tuzemským oceněním pro osobnosti z oblasti sportu a olympismu. Národnímu muzeum se pro výstavu Olympijské příběhy podařilo získat také unikátní, sto let starý reprezentační dres fotbalisty Paula Mahrera, účastníka olympijských her v roce 1924. K vidění jsou také artefakty připomínající olympijské hry z roku 1924 i ty poslední, které proběhly letos v létě, a to včetně repliky 100 let starého nástupového oděvu z Paříže roku 1924 a oděvu od Jana Černého, který vzbudil letos v létě tolik pozornosti. Z letošních olympijských her uvidíte bronzovou medaili šermíře Jiřího Berana, kterou po měsíci vystřídají paralympijská ocenění. Vystaveny jsou i další oděvní doplňky a památky, které provázely sportovce na nebo z olympijských her, telegramy, kterými fanoušci opěvovali vítězství Emila Zátopka v Helsinkách v roce 1952 či dopisy krasobruslařce Hance Maškové z období její účasti na zimních olympijských hrách v Grenoblu. Výstava je doplněna projekcí z archivu Mezinárodního olympijského výboru (muzea v Lausanne), kterou tvoří z velké části záběry z her v Paříži v roce 2024, ale i záběry ze zapalování olympijského ohně v průběhu desetiletí.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

HANA VAGNEROVÁ: MÁME LAŤKU ALKOHOLU ZBYTEČNĚ VYSOKO

Je lidské tělo skutečně stavěné na to, aby fungovalo nejlépe s půl promile alkoholu v krvi? Tahle otázka stojí v jádru nového českého filmu Pod parou, který je adaptací slavného dánského snímku Chlast z roku 2020. Zásadní rozdíl? Pánskou čtveřici nahrazuje parta středoškolských učitelek a děj se z Kodaně přesouvá do sluncem zalitého Mikulova.

DRZÉ, OSTRÉ, NAŠE –KDYŽ SE ŽENY SMĚJÍ NAHLAS

Smích je nakažlivý – a tyhle tři ženy ho šíří rychleji než páteční drby. Na pódiu dokazují, že humor nemá pohlaví. Stačí dobrý úhel pohledu, trefa do černého a odvaha říct nahlas to, co si myslí. Dělají si legraci z mužů, žen, života… a samy ze sebe. Stand-up pro ně není jen zábava – je to malý společenský test odvahy. Pro ně i pro vás. Smích byl i naším věrným společníkem během celého rozhovoru. Atmosféra byla uvolněná, upřímná – a stejně nakažlivá jako jejich vystoupení. Často jsme se smály dřív, než otázka vůbec zazněla celá. Stejně spontánně, jako se směje publikum, které mají tyhle tři naprosto v hrsti.
Reklama
reklama

MÁJ – HOUSE OF FUN ZÁŽITEK NA KAŽDÉM PATŘE

Rádi bychom Vám představili místo, kde se běžný den mění v nezapomenutelný zážitek. Máj – House of Fun není jen dalším obchodním centrem – je to svět plný emocí, skvělého jídla, zážitků a nekonečné zábavy, který vyrostl v srdci Prahy, přímo v legendárním obchodním domě Máj na Národní třídě.

VESMÍR JAKO NIKDE JINDE: NAVŠTIVTE PLANETÁRIUM PRAHA

Planetárium Praha po rozsáhlé rekonstrukci znovu otevřelo své brány a přináší návštěvníkům zcela nový pohled na vesmír. Prošlo výraznou modernizací, která se dotkla jak technologií, tak celkové atmosféry celého prostoru. Výsledkem je jedinečné prostředí, které propojuje vědu, vizuální umění a silný divácký zážitek.