30. dubna 2025, svátek má Blahoslav
Místo:
Národní muzeum
Datum:
16.10.2025 00:00
Cena:
?
Web:
Přijďte si do Nové budovy Národního muzea připomenout úspěchy českých sportovců za posledních více než 100 let.
16. 10.30. 9.Olympijské příběhy – výstava v Nové budově Národního muzea v Praze Výstava Olympijské příběhy mapuje úspěchy českých sportovců od jejich účasti na olympijských hrách v Londýně v roce 1908 až po letošní olympiádu v Paříži. Představuje mnohdy nikdy nevystavené předměty ze sportovních sbírek Národního muzea či unikátní zápůjčky. Výstavu připravilo Národní muzeum ve spolupráci s Českým olympijským výborem. Z muzejních sbírek se můžete těšit například na modely stadionů v Berlíně nebo v Pekingu či účastnické medaile – bronzovou medaili z roku 1924 prvního československého olympijského vítěze Bedřicha Šupčíka, zlatou medaili jezdce na koni Františka Ventury (Amsterdam, 1928), zlatou medaili gymnastky Věry Děkanové (Berlín, 1936) nebo stříbrnou z Mnichova 1972 diskaře Ludvíka Daňka. Zajímavou zápůjčkou je pak Zátopkova medailová kolekce a medaile Dany Zátopkové z olympiády v Římě, které uchovává Národní archiv. K vidění jsou také pozvánky na společenské akce, které se konaly již od prvních novodobých olympijských her a na které byli zváni členové Mezinárodního olympijského výboru a předsedové národních olympijských výborů, mezi které patřil Jiří Guth Jarkovský a později například Josef Gruss, druhý český člen Mezinárodního olympijského výboru. Součástí výstavy jsou také pravidla a programy různých olympijských soutěží v průběhu uplynulých desetiletí, propagační tisky a dalších archiválie. Vystaveny jsou rovněž olympijské pochodně od té první berlínské, až po ty z posledních let, současně s informačním tiskem, který byl k prvnímu běhu s olympijskou pochodní vydán. Olympijská pochodeň byla v té době také poprvé a naposledy nesena i přes naše území. Dále se můžete těšit na Cenu Jiřího Gutha Jarkovského, která je již od roku 1934 nejvyšším tuzemským oceněním pro osobnosti z oblasti sportu a olympismu. Národnímu muzeum se pro výstavu Olympijské příběhy podařilo získat také unikátní, sto let starý reprezentační dres fotbalisty Paula Mahrera, účastníka olympijských her v roce 1924. K vidění jsou také artefakty připomínající olympijské hry z roku 1924 i ty poslední, které proběhly letos v létě, a to včetně repliky 100 let starého nástupového oděvu z Paříže roku 1924 a oděvu od Jana Černého, který vzbudil letos v létě tolik pozornosti. Z letošních olympijských her uvidíte bronzovou medaili šermíře Jiřího Berana, kterou po měsíci vystřídají paralympijská ocenění. Vystaveny jsou i další oděvní doplňky a památky, které provázely sportovce na nebo z olympijských her, telegramy, kterými fanoušci opěvovali vítězství Emila Zátopka v Helsinkách v roce 1952 či dopisy krasobruslařce Hance Maškové z období její účasti na zimních olympijských hrách v Grenoblu. Výstava je doplněna projekcí z archivu Mezinárodního olympijského výboru (muzea v Lausanne), kterou tvoří z velké části záběry z her v Paříži v roce 2024, ale i záběry ze zapalování olympijského ohně v průběhu desetiletí.

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Automobilová slavnost a výstava LEGENDY 2025: 30. května až 1. června 2025.

Slavnost LEGENDY 2025 se blíží! Od 30. května do 1. června promění Výstaviště Praha Holešovice v největší automobilový svátek v České republice. Už teď se můžete těšit na unikátní program, který osloví nejen milovníky historických vozů, ale také všechny fanoušky moderní automobilové technologie, rychlosti a vášní spojených s motorismem.

Hudba na vinicích s Raiffkou roste: šestá lokalita, více koncertů, noví interpreti

Série letních open air koncertů vsadí v roce 2025 na osvědčené hvězdy česko-slovenské scény. Od května do září se chystá přes 50 hudebních vystoupení, na nichž uslyšíte například No Name, Jelen, Mig 21, Čechomor, Queenie, Vojtu Dyka, Tomáše Kluse, Horkýže Slíže a poprvé také Adama Ďuricu. K pěti stávajícím lokalitám spojených s vínem navíc přibude Kutná Hora.

Je nostalgie pouze mechanismem zvládání?

Nostalgie má legrační způsob, jak se vplížit, když jsou časy těžké. Vůně, melodie, vybledlá fotografie – najednou se známá historie zdá bezpečnější než současná realita. Ale proč je to něco, k čemu se tak často vracíme? Je to jen útěcha, nebo je to něco hlubšího?

Proč je každý playlist nová terapie: Hudba není jen kulisa – je to způsob, jak přežít středu

Středy bývají těžké. Ne dost blízko k víkendu, ale dost daleko od pondělí, aby se to všechno zdálo moc. A právě tady přichází hudba. Ne jako doprovod. Ale jako záchranné lano.

Divadlo Kladno: Závěrečnou premiérou 110. sezony bude Zítra to roztočíme, drahoušku.

S divadelní sezónou 2024/2025 se začneme loučit 2. 5. 2025 poslední premiérou před divadelními prázdninami. Uvedeme jevištní úpravu slavné filmové komedie Petra Schulhoffa „Zítra to roztočíme, drahoušku“, přičemž režie se zhostil režisér, tanečník a choreograf Gustav Skála, který se na kladenské jeviště vrací po práci na inscenaci Charleyova teta v roce 2007.

Kateřina Handlová – Záznam mizení: V Jurkovičově vile vzdává Kateřina Handlová hold křehkosti i síle skla.

Jurkovičova vila v dubnu ožije výstavou Záznam mizení mladé české designérky, čerstvé vítězky kategorie Designér roku 2024 cen Czech Grand Design a zároveň umělecké ředitelky sklárny Rückl Kateřiny Handlové. Svým originálním výtvarným přístupem, vášní pro detail a kombinováním skla s jinými materiály je jednou z nejtalentovanějších českých designérek současnosti a svojí prací dokazuje, jak se hranice umění a funkčnosti stírají. Její kolekce jsou kombinací křehkosti, punku a zrcadlí se v nich obdiv k silným ženám. Vernisáž se uskutečnila ve čtvrtek 24. dubna v 16 hodin a výstava potrvá až do 29. března 2026.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.