Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. listopadu 2021, svátek má René
Expozice Knihovny Latinské školy

Expozice Knihovny Latinské školy

Jáchymov, dnes lázeňské městečko s necelými třemi tisíci obyvatel, proslul bohatou hornickou minulostí. V první třetině 16. století byl největším producentem stříbra na světě, v roce 1520 se začaly razit slavné jáchymovské tolary, jež se staly předchůdcem dolaru, v půlce 19. století se tu poprvé začaly dobývat ve velkém uranové rudy a v roce 1906 byly ve městě založeny první radonové lázně na světě.

Expozice je umístěna do všech původních renesančních prostor severní části suterénu radnice a vytváří unikátní spojení renesanční architektury s renesančními knižními památkami. Vznikla tak neopakovatelná atmosféra širokého historického kontextu.

Z výstavnického hlediska je expozice rozdělena na tři systémy prezentace knih a to na multimediální, audiovizuální a interaktivní složku.

Nejvýraznější prezentační části expozice jsou otevřené vybrané knihy umístěné ve stolových vitrínách. Druhou částí je prezentace knih jsou prosklené vitríny skříňového charakteru, ve kterých jsou viděny pouze hřbety uložených tisků. Třetí verzí jsou detailně naskenované jednotlivé knihy s možností jejich prohlídky pomocí počítače. Tato fyzická prezentace je doplněna graficky zpracovanými informačními panely.

Součástí multimediální, audiovizuální a interaktivní prezentace je systém vzájemně provázaných prvků zajišťujících různé způsoby podávání s knihami souvisejících informací – od standardního promítání přes interaktivní obrazovky, dobovou hudbou, až po práci workshopového charakteru s různými druhy knižních materiálů nebo prostředků.

Expozice Knihovny Latinské školy, v níž jsou obsaženy svazky zabývající se hornictvím, přímo navazuje na projekt východiska Stříbrné stezky (Silberstrasse), který byl realizován v letech 2012 z programu příhraniční spolupráce Cíl 3 (Ziel3) a jako jeden z kamenů mozaiky zapadá do Hornické kulturní krajiny Krušnohoří, která byla MK vyhlášena v roce 2014 a zařazena na seznam UNESCO v roce 2019.

Expozice Knihovny Latinské školy
Náměstí Republiky 1, 362 51 Jáchymov
+420 353 808 122
knihovnals@gmail.com
www.latine-school.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

18.12.2021 - 19.12.2021

Kryštof

22.12.2021 19:00

Krásná vzpomínka

9.12.2021 19:00

Taneční hodiny

29.9.2021 - 29.12.2021

Imaginárium - výstava

ČTĚTE DÁLE

Písničkář Jan Pokorný známý jako Pokáč: Psaní písní je práce jako každá jiná

Je absolventem ČVUT a několik let pracoval jako IT specialista. Čím dál více ho to ale táhlo k hudbě a dnes je z Jana Pokorného alias Pokáče (31) jeden z nejúspěšnějších hudebníků současnosti, kterého již 20. ledna 2022 čeká vlastní koncert v O2 aréně a jehož skladby a klipy plné vtipu a slovních hrátek mají miliony přehrání. A štěstí se ho drží také v osobním životě. V únoru přivítal na svět syna Teodora a před pár dny se pak oženil se svou snoubenkou a bývalou českou vícebojařskou Eliškou Klučinovou (33).

Josef Sudek – Jakub Špaňhel: Zažít zjevení

Legendární soubor fotografií Josefa Sudka z rozestavěného chrámu sv. Víta v kontrastu maleb současného výtvarníka Jakuba Špaňhela rozehraje fantastickou hru světla a stínu v Západočeské galerii v Plzni. Výstava JOSEF SUDEK – JAKUB ŠPAŇHEL. Zažít zjevení propojuje umělecká díla, která vznikala v různém čase a v jiných médiích, se stejnou fascinací a emocí. Katedrála sv. Víta se stala pro oba umělce dlouhodobou inspirací a tématem, ke kterému se často vraceli. Společnou linkou v jejich tvorbě je snaha o zachycení prožitku skutečnosti v chrámu, jenž je nejen symbolem české národní identity.
Reklama
reklama

Jiří Burian o svém alter egu: Hodně lidí překvapí, kam Kapitán Demo směřuje Požadavky Kapitána Demo jsou často nesplnitelné

"Já, já vás mám rád, i když mě už trošku začínáte s*át", zpívá ve svém asi nejznámějším hitu Zlatíčka, jenž má na internetu přes 15,5 milionu zhlédnutí, Kapitán Demo. Tomuto showmanovi, jemuž nyní vyjde již čtvrté album s všeříkajícím názvem »Mistr světa všeho« a jehož nelze díky kontroverzní vizáži přehlédnout, vdechl život hudebně nadaný Jiří Burian, který ho pojal za své alter ego. Jak vlastně stvořitel objemného milovníka luxusu žije, co mají tito dva společného, a co se svým druhým já plánuje do budoucna?

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jedinečný filmový svátek v prostředí lázeňského města. Filmy z celého světa soutěží v několika kategoriích a jsou hodnoceny jak odbornou, tak i diváckou porotou.

Modré Vinařství: Poznejte poezii v lahvi

Bratři Marian a Libor Čížkovi se pod Mutěnickou horou věnují vínu od roku 2009 a snaží se moderní architekturu, umění a víno propojit do jednoho fantastického zážitku. V Modrém vinařství při výrobě bílých vín využívají nejmodernějších postupů, ale nezapomínají při tom samozřejmě ani na moravské tradice. Víno z jejich produkce pak můžete ochutnat přímo v krásné oblasti Mutěnic při degustaci, a nebo si ho objednat z pohodlí domova.