Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
10. srpna 2022, svátek má Vavřinec
Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary

Mezinárodní filmový festival Karlovy Vary je jedinečný filmový svátek v prostředí lázeňského města. Filmy z celého světa soutěží v několika kategoriích a jsou hodnoceny jak odbornou, tak i diváckou porotou.

Pokud chcete vidět největší a nejznámější lázeňské město v úplně jiném světle, než po zbytek roku, tak si vyberte právě filmový festival ve Varech. Čeká Vás bohatý doprovodný program, koncerty, party a vystoupení.

55. ročník MFF Karlovy Vary se měl konat již loni, nakonec však byl kvůli vládnímu opatřením zrušen.

Soutěžní snímky 55. ročníku festivalu

Tento rok se už filmoví fanoušci dočkali. Novinkou je, že letos poprvé dokumentární snímky nesoutěží samostatně, ale po boku hraných filmů v sekcích Hlavní soutěž a Na východ od Západu.

Počet promítaných snímků bude letos nižší, oproti cca dvěma stovkám z předchozích „předkoronových“ let se jich letos v karlovarských kinech objeví 120, budou mít ale více projekcí. Celkem pak návštěvníky festivalu čeká 32 premiér.

Festivalu se tradičně účastní také slavné osobnosti světové kinematografie, letos například Michael Caine, Ethan Hawke či Johnny Depp.

Zahajovacím snímkem letošního ročníku festivalu je Zátopek, dlouho očekávané životopisné drama Davida Ondříčka o čtyřnásobném olympijském vítězi a nejvýznamnějším českém atletovi všech dob. Film s Václavem Neužilem a Marthou Issovou v hlavních rolích bude mít ve Varech světovou premiéru, která se uskuteční v pátek 20. srpna.

Srdcem festivalového dění bude už tradičně Hotel Thermal (nedávno byl otevřený po rozsáhlé rekonstrukci) a zároveň je i zpátky legendární bazén.

Projekce se ale konají ve festivalových kinech po celém městě. Nejlepší film bude na konci festivalu odměněn Křišťálovým glóbem.

Kompletní program s časy a místy projekcí, rozdělený např. podle jednotlivých dní či sekcí, najdete na webu KVIFF.

 

Festivalové tipy na pátek 20. 8.

55. ročník KVIFF začíná už v 8.30 projekcí snímku Na cestě íránského debutanta Panaha Panahiho. Nevšední a neobvykle vtipná i dojemná road movie byla s úspěchem uvedena na letošním festivalu v Cannes. Tam se s úspěchem promítaly i další dnes promítané snímky – MemoriaAda a dokument Babij Jar. Kontext. Cenami z letošního Berlinale jsou zase ověnčené pozitivně laděný dokument Pan učitel Bachmann a jeho třída i povídkové Kolo štěstěny a fantazie.

Slavnostně však 55. ročník MFF Karlovy Vary zahájíme tradičně až večer. Po 16. hodině se k červenému koberci před hotelem Thermal začnou sjíždět první hosté. Projde se po něm i Sir Michael Caine, který pak během ceremonie převezme Křišťálový glóbus za mimořádný umělecký přínos světové kinematografii. Veřejnost na červeném koberci pozdraví i další hvězdy, mj. delegace k zahajovacímu filmu letošního MFF KV, biografickému dramatu Zátopek režiséra Davida Ondříčka.

Zahájení bude opět doprovázet koncert zakončený ohňostrojem. Diváci před hotelem Thermal se můžou těšit na unikátní koncertní podobu muzikálu Jesus Christ Superstar v legendární sestavě z pražského uvedení v divadle Spirála na Výstavišti s Kamilem Střihavkou, Danem Bártou či Bárou Basikovou, za doprovodu Karlovarského symfonického orchestru pod taktovkou Oty Balage. Koncert začíná ve 22.45.

Dnes kromě toho startuje bohatý doprovodný program festivalu. Více informací k němu najdete zde

zdroj: kviff.com

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

ČTĚTE DÁLE

Milan Wimmer: Hostivar je součástí místní komunity

Milan Wimmer je už pět let ředitelem vyhlášeného pivovaru a restaurace Hostivar. Co všechno jeho práce obnáší, jak se popral s covidovým lockdownem nebo na jaké novinky se můžeme těšit, poodhalil v našem rozhovoru.

Jiří Káfuněk: Jsme tradičně netradiční vinařství

Vinařství je jeho splněným snem! Jiří Káfuněk se jako mladý chlapec rozhodl, že se stane vinařem a za svým životním cílem si tvrdě šel. Svůj podnik založil v malebných Velkých Bílovicích v roce 2008 a od té doby ušel pořádný kus cesty. V rozhovoru pro Pragmoon.cz se rozpovídal o tom, proč své vinařství označuje jako tradičně netradiční, co ho vedlo k vytvoření veganského vína nebo po jaké láhvi z vlastní nabídky nejčastěji sám sáhne a také představí unikátní systém rozvozu lahví po celém Česku.
Reklama
reklama

Tipy na výlety s Pragmoonem, aneb léto v plném proudu

Léto je jednoznačně nejpříjemnější čas na výletování. Přeci jen si člověk krásy naší matičky země více vychutná, když je celá pěkně zalitá sluncem a plná přírodních barev. A když náhodou udeří horší počasí, vždycky se můžeme schovat v nějaké krásné české hospůdce. A to se taky počítá. Představujeme tipy na výlety a kam na dovolenou pro celou rodinu.

Družice Planetum-1: jedenáctá česká družice na české dráze

Na palubě cestuje první český loutkonaut. Hurvínek bude s dětmi sdílet zkušenosti z kosmického letu. Z floridského mysu Canaveral na Floridě odstarto-vala 25. května ve 20:35 našeho času raketa Falcon 9 společnosti SpaceX s 59 družicemi na palubě. Jed-nou z nich byla historicky jedenáctá česká/československá družice s názvem Planetum-1, kterou vyslalo Planetum (Hvězdárna a planetárium hl. m. Prahy). Planetum se tak stalo první institucí svého druhu na světě, která operuje vlastní družicí na oběžné dráze.

Monika a Lucie Wolfovi: Vyrábíme originální hypoalergenní šperky s broušenými kamínky

Za značkou MW Bižuterie se skrývá maminka s dcerou, které pro vás již od roku 2011 ručně vyrábí originální hypoalergenní šperky s broušenými kamínky. „Věříme, že si u nás vybere opravdu každá žena, protože mezi našimi šperky naleznete, jak decentní jednobarevné kousky, tak divoké barevné kombinace. Mezi naše oblíbené motivy patří různobarevné mandaly, díky kterým si naši tvorbu opravdu s nikým jiným nespletete,“ říká Lucie Wolfová (28).