Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
29. února 2024, svátek má Horymír
Hlavní je, aby měl z představení divák radost

Hlavní je, aby měl z představení divák radost

Repertoár Městského divadla Kladno je různorodý. Navíc MDK zve ke spolupráci zajímavé osobnosti české divadelní scény, se kterými by byla škoda kladenské publikum neseznámit. Třetí letošní inscenaci tak režíruje Adam Skala, který má za sebou inscenace jak v nezávislých divadlech tak třeba i v pražském Divadle Na Fidlovačce.

prelet-nad-kukaccim-hnizdem15.jpg

V MDK budete režírovat Přelet nad kukaččím hnízdem. O čem ta hra je pro někoho, komu ještě nebylo ani 40?

Termín, se kterým si při vymýšlení inscenace hraju nejvíc, je norma, normálnost. Pro mě jsou dnes normální jiné věci, jevy a chování, než když mi bylo 30, 20 a tak dál. Norma je věc tekutá a ulpívá nejvíc na těch, kteří se z jakéhokoliv důvodu rozhodli přestat měnit. A k tomu mám s rostoucím věkem čím dál větší pochopení. 

V čem je ta hra dnes aktuální?

Pro dnešní dobu je charakteristické to, jak rychle (a zdánlivě) se všechno mění. Tlak na přizpůsobení nebo aspoň proklamaci přizpůsobení, cítím jako hlavní téma dnešní doby. A ústavy duševního zdraví praskají ve švech lidmi, kteří se přizpůsobit nechtějí / nemohou / neúspěšně se o to pokouší.  

prelet-nad-kukaccim-hnizdem12.jpg

A v čem problematická?

Některé morální postoje šedesátých let, které nejspíš tehdy volaly „svoboda” a „volnost,” jsou dnes obtížně obhajitelné i pro skalního konzervativce. 

Přelet nad kukaččím hnízdem proslavil zejména film Miloše Formana. Nebojíte se, že budou diváci obě díla srovnávat?

Nebojím. Ale budou. A je to logické, je to v zásadě kanonický film, se kterým se každé další provedení Přeletu bude nutně srovnávat. 

prelet-nad-kukaccim-hnizdem04a.jpg

Jaká jsou úskalí inscenování Přeletu?

Skoro sto deset stránek originálního textu a postavy, které říkají „Mamma mia” a „Safraporte”.

Jaká je vaše vize takhle při začátku zkoušení? 

Chci to udělat moderně, zůstat věrný knize a v neposlední řadě bych si přál, aby inscenace působila jako jakási zkratka k dílu - třeba pro maturanty, kteří hledají jak obejít povinnou četbu. A hlavní je, aby měl z představení divák radost!

 

PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM

Příběh o hranici mezi šílenou svobodou a normální anarchií.

Je nový chovanec ústavu pro duševně choré Randle Patrick McMurphy zločinec, pacient anebo jen svérázná osobnost vnímající pojem osobní svobody možná až příliš doslovně? Jisté je, že když se na oddělení zabydlí, rozhýbe to osudy i všech ostatních chovanců. Také sadistické sestře Ratchedové se dost zkomplikuje život, protože najednou už nestojí tváří v tvář jen partičce odevzdaných zoufalců.

Příběh má sice předobraz v románové předloze, proslavil jej ale zejména film Miloše Formana.

prelet-1920x1080px-1.jpg

Autor předlohy: Ken Kesey
Dramatizace: Dale Wasserman
Překlad: Luděk Kárl
Režie: Adam Skala
Dramaturgie: Adéla Vondráková
Scéna a kostýmy: Jozef Hugo Čačko
Hudba: Daniel Šubrt
Pohybová spolupráce: Martin Pacek

hrají: Michael Vykus, Jana Zenáhlíková, Zdeněk Velen j.h., Jakub Hubert, Tomáš V. Hron, Miroslav Večerka, Lukáš Pečenka, Michal Kuboušek, Jaroslav Jiřík, Jiří Š Hájek, Barbora Hron Vovsíková, Kristina Sitková, Nikola Moravčíková j.h., Kryštof Dvořáček

PŘELET NAD KUKAČČÍM HNÍZDEM: Nejbližší reprízy
20.2. a 8.3

Městské divadlo Kladno
Divadelní 1702,
272 01 Kladno
www.divadlokladno.cz

ČTĚTE DÁLE

SPA Hotel Imperial Karlovy Vary

V překrásném prostředí lázeňského města Karlovy Vary, kde se historie prolíná s moderním komfortem, stojí Spa hotel Imperial jako symbol luxusu a pohody. Tento architektonický skvost, který stojí hrdě nad srdcem Karlových Varů, je destinací pro ty, kteří hledají únik od každodenního stresu a touží po odpočinku v náruči luxusu. Nechte se uchvátit kouzlem, které hotel Imperial nabízí.

LEŽ.... aneb komedie o pravdě, hostuje Divadlo VERZE v kladenském divadle

Jak byste se zachovali, kdybyste přistihli svého ženatého kamaráda při nevěře? Ženská solidarita je silná zbraň, ale co když si váš partner myslí, že manželce byste to říkat neměla a má poměrně pádné důvody… Petra Špalková, Jan Dolanský a Petr Lněnička v úspěšné francouzské komedii! Srdečně zveme!.

Comic-Con Prague 2024 odtajnil další hvězdné hosty. Přijede Warwick Davis nebo populární herci ze Star Wars i z Hvězdné brány

V pořadí pátý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky legendární space opery Star Wars či ikonické Hvězdné brány. Na začátku dubna budou moci v pražském Universu potkat například i populárního Angličana, který si zahrál ve všech (osmi) dílech Harry Pottera.

Bohemian Symphony Orchestra Prague představí to nejlepší z rockové hudby v O2 universu

Se svým programem Rock in Symphony míří na stage O2 universa jedinečný Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se Soundtopia Band, kteří své publikum zvou na unikátní show. Koncert ovládnou melodie těch největších rockových legend. Brzy se navíc dozvíte, který speciální host na show vystoupí.

Noc divadel v březnu jedinečným způsobem připomene Kafku a jeho odkaz

23. března 2024 v Česku proběhne již dvanáctý ročník Noci divadel, tentokrát při příležitosti „kafkovského“ výročí na téma „Proměna“. Divadla a další instituce v celé zemi aktuálně připravují jedinečný program, který diváci ve zbytku sezony nezažijí. Většina scén navíc program uvede zdarma nebo za snížené vstupné.

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V předloňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. A v Městském divadle Kladno hostuje znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.