V dubnu letošního roku byl konečně znovu nainstalován zpět do kopule Štefánikovy hvězdárny největší dalekohled. Tento jedinečný přístroj, který váží 5,5 tuny, prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Nejen o jeho renovaci jsme si povídali s vedoucím Štefánikovy hvězdárny Tomášem Proseckým a ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Jakubem Rozehnalem.
Jak dlouho byl dalekohled mimo hvězdárnu a proč bylo třeba ho rekonstruovat?
Rekonstrukce probíhala v německé Jeně téměř dva roky. Bylo třeba dalekohled komplexně opravit, celý dalekohled byl v podstatě do šroubku rozebrán. Rovněž byla vyčištěna optika a znovu sesazena za pomoci moderních metod tak, aby poskytovala co nejlepší výsledky. Byly přidány některé moderní prvky, které umožňují pohodlnější manipulaci dalekohledu.
Návštěvníky hvězdárny nově také čeká výstava „Návrat krále“. Název už nám napovídá, o co půjde, přesto nám ji zkuste blíže představit.
Ku příležitosti návratu hlavního dalekohledu hvězdárny z rekonstrukce, jsme připravili výstavu, která podrobně mapuje jeho historii i historii samotné hvězdárny.
Dejme tomu, že jsem ještě ve hvězdárně nebyl. Jak se s takovým dalekohledem pracuje a musím přijít v nějakou konkrétní dobu pro „lepší výhled“?
S dalekohledem pomůže odborný pracovník, který vám ukáže, jak zařízení používat. Můžete pozorovat denní i noční oblohu vždy za příznivého počasí.
Chystáte na tento rok i nějaké další novinky?
Na Štefánikově hvězdárně se od července zprovozní speciální elektronický dalekohled v západní kopuli. Díky inovativní technologii vycházející z principů digitální astrofotografie poskytne návštěvníkům jedinečný pohled na mlhoviny, hvězdokupy či galaxie i z centra velkoměsta.
Milovníky hvězd nepochybně zajímá, co se děje ve spřízněném Planetáriu Praha, které je momentálně veřejnosti nedostupné.
V současné době v planetáriu probíhá rekonstrukce. Důvodem je výměna projekčního systému, jemuž skončila životnost. Nahradí jej revoluční technologie LED, která poskytuje nesrovnatelně lepší kvalitu obrazu LED kopule než v případě klasické projekce. Vzhledem k tomu, že kopule je černá, je obraz velmi kontrastní a scény vypadají 3D, aniž by divák měl speciální brýle. Věříme, že se nám tak podaří dostát našemu závazku, že se naši návštěvníci budou cítit jako ve vesmíru.