Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
16. července 2024, svátek má Luboš
Hvězdárna Štefánikova má opět „okno ke hvězdám“

Hvězdárna Štefánikova má opět „okno ke hvězdám“

V dubnu letošního roku byl konečně znovu nainstalován zpět do kopule Štefánikovy hvězdárny největší dalekohled. Tento jedinečný přístroj, který váží 5,5 tuny, prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Nejen o jeho renovaci jsme si povídali s vedoucím Štefánikovy hvězdárny Tomášem Proseckým a ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Jakubem Rozehnalem.

stefanikova-hvezdarna-1.jpg

V dubnu letošního roku byl konečně znovu nainstalován zpět do kopule Štefánikovy hvězdárny největší dalekohled. Tento jedinečný přístroj, který váží 5,5 tuny, prošel v uplynulých dvou letech v německé Jeně kompletní renovací. Nejen o jeho renovaci jsme si povídali s vedoucím Štefánikovy hvězdárny Tomášem Proseckým a ředitelem Hvězdárny a planetária hl. m. Prahy Jakubem Rozehnalem.

Jak dlouho byl dalekohled mimo hvězdárnu a proč bylo třeba ho rekonstruovat?

Rekonstrukce probíhala v německé Jeně téměř dva roky. Bylo třeba dalekohled komplexně opravit, celý dalekohled byl v podstatě do šroubku rozebrán. Rovněž byla vyčištěna optika a znovu sesazena za pomoci moderních metod tak, aby poskytovala co nejlepší výsledky. Byly přidány některé moderní prvky, které umožňují pohodlnější manipulaci dalekohledu.

Návštěvníky hvězdárny nově také čeká výstava „Návrat krále“. Název už nám napovídá, o co půjde, přesto nám ji zkuste blíže představit.

Ku příležitosti návratu hlavního dalekohledu hvězdárny z rekonstrukce, jsme připravili výstavu, která podrobně mapuje jeho historii i historii samotné hvězdárny.

Dejme tomu, že jsem ještě ve hvězdárně nebyl. Jak se s takovým dalekohledem pracuje a musím přijít v nějakou konkrétní dobu pro „lepší výhled“?

S dalekohledem pomůže odborný pracovník, který vám ukáže, jak zařízení používat. Můžete pozorovat denní i noční oblohu vždy za příznivého počasí. 

sh-konig-2024-04-22-05-hdr-v1.jpg

Chystáte na tento rok i nějaké další novinky?

Na Štefánikově hvězdárně se od července zprovozní speciální elektronický dalekohled v západní kopuli. Díky inovativní technologii vycházející z principů digitální astrofotografie poskytne návštěvníkům jedinečný pohled na mlhoviny, hvězdokupy či galaxie i z centra velkoměsta.

Milovníky hvězd nepochybně zajímá, co se děje ve spřízněném Planetáriu Praha, které je momentálně veřejnosti nedostupné.

V současné době v planetáriu probíhá rekonstrukce. Důvodem je výměna projekčního systému, jemuž skončila životnost. Nahradí jej revoluční technologie LED, která poskytuje nesrovnatelně lepší kvalitu obrazu LED kopule než v případě klasické projekce. Vzhledem k tomu, že kopule je černá, je obraz velmi kontrastní a scény vypadají 3D, aniž by divák měl speciální brýle. Věříme, že se nám tak podaří dostát našemu závazku, že se naši návštěvníci budou cítit jako ve vesmíru. 

www.planetum.cz

ČTĚTE DÁLE

Kunovice se vrátí do zlatého věku letectví. Na přehlídce tam představí jedinečnou kolekci uniforem ČSA

Letecké muzeum v Kunovicích bude v sobotu 20. 7. večer patřit fanynkám a fanouškům módy, uniforem a Československých aerolinií. V rámci jedinečné přehlídky nazvané "ČSA se vrací do Kunovic!" tam modelky a modelové předvedou historii této letecké společnosti zhmotněnou v dobových stejnokrojích palubního personálu.

Heineken Balaton Sound 2024 nadchl návštěvníky hvězdným programem i novým uspořádáním areálu

Uplynulý víkend se na břehu jezera Balaton v maďarském Zamárdi konal festival Heineken Balaton Sound. K sobotnímu večeru návštěvnost přesáhla celkově za čtyři dny 100 000 návštěvníků. Publikum zažilo vystoupení jmen jako James Hype, John Newman, Amelie Lens, Paul Kalkbrenner, Reinier Zonneveld, Purple Disco Machine a mnoha dalších. Plážový festival zakončil headliner Timmy Trumpet a jedinečná závěrečná show Q-dance.

FARMAPARK Soběhrdy

Unikátní místo pro rodiny s dětmi, kde poznáte zvířata z farem celého světa a můžete strávit celý den v přírodě. Originální koncept zábavy a přímý kontakt se zvířaty dělá z Farmaparku Soběhrdy skvělé místo pro volný čas rodin s dětmi.

Fenomenální závěr Beats for Love: I díky světové show Davida Guetty v Ostravě padaly rekordy!

Skončil 10. ročník největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě, Beats for Love. A závěrečná party byla hodná jubilejních narozenin. Kraloval ji zřejmě nejslavnější DJ světa David Guetta, který v Ostravě předvedl dechberoucí vystoupení. A pohled na davy fanoušků daly tušit, že kulaté výročí přineslo i divácký rekord.

NeverMore 68 Na Výstavišti letos s podtitulem ženy v disentu

Již třetí ročník kulturně společenského festivalu NeverMore 68 se opět uskuteční na Výstavišti, a to v den výročí 56 let okupace tehdejšího Československa 21.8. od 15.00 do 22.00 hodin. Další ročník vzpomínek na události naší země, které by neměly být nikdy zapomenuty, připravilo Výstaviště Praha ve spolupráci s Ústavem nezávislé žurnalistiky, spolkem Díky, že můžem, Českým rozhlasem Radiožurnál a Post Bellum. Na akci nebude chybět Gulag.cz, týdeník Respekt, Muzeum na demarkační linii v Rokycanech nebo Političtí vězni.cz. Vedle samotné připomínky vpádu vojsk Varšavské smlouvy na naše území bude letos v hlavní roli téma žen v disentu a jejich příběhy a nově bude pro návštěvníky připravena i video stage s tematickými dokumenty a archivními záběry

Objevujte túry v Dolním Rakousku: V rytmu pěší turistiky

Od padajících vodopádů a šumících potoků, které se vinou výraznými soutěskami, až po idylická horská jezera a říční krajiny: sílu vody lze cítit na turistických stezkách Dolního Rakouska. Ale nejen při pěší turistice můžeme čerpat z tohoto cenného zdroje. Kde energie vody proudí obzvlášť silně, ukazují objevitelské výpravy v Dolním Rakousku.