Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
26. listopadu 2022, svátek má Artur
Jakub Urban: z hezké lahve chutná kohoutková skvěle

Jakub Urban: z hezké lahve chutná kohoutková skvěle

Jakub Urban se věnuje již pátým rokem výrobě originálních pískovaných lahví. Jeho Projekt Kohoutková si klade za cíl zpříjemnit lidem pití kohoutkové vody a omezit tím tak zbytečnou produkci plastových obalů.

Mohl byste čtenářům projekt představit?

Tento umělecko-ekologický projekt má za úkol propagovat ten nejjednodušší a nejzdravější způsob dodržování pitného režimu a zároveň snížit podíl plastového odpadu na zemi. Pomocí staré sklářské techniky, takzvaného pískování, upravuji skleněné předměty a vytvářím na ně různé motivy, které mají lidem zpříjemnit pití kohoutkové vody. Mají zaujmout, vyvolat diskuzi a snad i zamyšlení.

sedmicka-4.jpg

Kdy jste s Projektem Kohoutková začal?

Na jaře 2016 jsem dostal touhu vytvořit nějakou smysluplnou věc, kde bych mohl využít techniku pískování skla. Už na škole jsem používal jednu PET láhev stále dokola, dokud nezačala sedět a skoro se celá rozpadala (smích). Ten zvyk mi zůstal i po škole na cestách. V jednom nizozemském hotelu prodávali za nesmyslné peníze vodu v krásné skleněné lahvi. Ta voda ale byla chuťově daleko horší než ta z kohoutku na pokoji. Lahev jsem si nechal a na jedné sklářské dílně později vytvořil šablony a ozdobil si svojí první skleněnou RE-Tap- ku. Měla všude velké ohlasy a to mě vedlo k tomu, abych začal tvořit pod nějakou značkou.

dsc-2148.jpg

Jaký je vlastně v Česku rozdíl mezi kvalitou kohoutkové vody a balené vody?

Podle nezávislých testů vychází kohoutková voda dokonce lépe než ta balená. Na našem území máme jednu z nejkvalitnějších vod z celé Evropy. Určitě je to dáno tím, že důraz na testování kvality kohoutkové vody je mnohem vyšší, než je to u balených vod. U balených vod může dokonce špatným zacházením dojít k její kontaminaci a nikdo nedokáže zajistit správné skladování. Oproti tomu voda z vodovodu je stále v pohybu a tím se zaručí čerstvost a nezávadnost.

Můžete nám říct, co je to pískování?

Jedná se o techniku zdobení skla, kdy se pod tlakem z kompresoru žene proud písku proti sklu. Kvůli křehkosti skla jeho části odpadávají a povrch se tak stává matným. Pomocí šablon jsem schopen zakrývat, nebo odkrývat sklo podle designu, který tvořím. Složitější kousky tvořím pomocí vícevrstvého hloubkového pískování, kdy se odebírají postupně vrstvy skla a šablon, tím se dají vytvořit složitější plastické stínované obrazce a tvary. To pak na jedné lahvi nebo sklenici strávím i pár hodin, takové kousky se prodávají pouze v galeriích nebo na objednávku.

a5489420-7688-4651-b201-5ecaf2d69d5e.jpeg

Odkud berete sklo a kde motivy vyrábíte?

Jako hlavní cíl a zároveň překážku jsem si dal, že chci používat jen recyklované nebo lokálně vyráběné sklo. Nejtěžší bylo najít dodavatele těch správných lahví, po pár zkouškách a pokusech s českými skláři jsem musel trochu ustoupit a ty správné, extrémně odolné lahve bereme z Itálie. Zbytek je od českých výrobců nebo z kontejnerů na sklo. Výrobu a návrh motivů už mám na starost na dílně v Náchodě, která má dvě části. Kancelář s přípravnou skla a venkovní dílnu, kde mám pískovací box. Každá láhev má osobní přístup a je to celkem složitá, jemná práce, která má spousty kroků, než vznikne výsledný motiv.

Přispíváte i na jiné dobročinné projekty. Můžete je představit?

Letos z jara jsme si pořídili nového člena rodiny, psa BoJacka. Pochází z romské osady na Slovensku a našli ho s jeho dalšími 8 sourozenci lidé z Útulku Tuláčik ve slovenském Breznu. Útulek je velmi vytížený a každou chvilku se na jejich stránkách objeví další odchycené zvíře. Proto jsme se rozhodli peníze z prodaných karaf da- rovat na jejich transparentní účet. Trash Hero je projekt, který pořádá dobrovolnické uklízení míst po Česku. Koupí lahví tak i naši zákazníci přispějí k lepšímu životnímu prostředí.

Věnujete se i firemním zákazníkům?

Ano věnuji. Snažím se k produktům dodat i něco navíc, jako například vzkaz v lahvi, na který je možno vytisknout poděkování partnerům, nebo dárkové krabičky vyráběné na míru v lokální kartonážce. Během těch 5 let co se pískovaní věnuji, se mi podařilo zoptimalizovat výrobní proces a jsem schopen vyrábět i sto kusů denně. Za tu dobu se nám povedlo pár pěkných spoluprací.

image2.jpeg

Mohou si lidé objednat lahve s vlastním motivem?

Kromě motivů, se kterými objíždíme rukodělné trhy a máme je také k prodeji ve vybraných obchodech, si zákazník může objednat i motiv na přání. Klient je spokojený, že má doma originální set skleněného nádobí, které mu zdobí domov a nikdo jiný stejný motiv nemá. Objednání je velmi jednoduché. Na našich webových stránkách www.projektkohoutkova.cz naleznete formulář k vyplnění. Nebo nás kontaktujte přímo přes emailovou adresu a společně vše zkonzultujeme

www.projektkohoutkova.cz

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

27.11.2022 - 23.12.2022

Adventní trhy na Jiřáku

21.11.2022 - 11.12.2022

Nikola Tesla - výstava

1.12.2022 20:00

Katarzia + Tolstoys

ČTĚTE DÁLE

NutWorld.cz pro milovníky ořechů, sušeného ovoce, semínek a dárečků

Rodinný podnik, který se drží starých hodnot. Dělají věci poctivě a s těmi nejlepšími úmysly. Klientům nabízejí nejvyšší kvalitu, a proto jejich ořechy, semínka i sušené ovoce prochází dvojitou kontrolou, kterou se snaží eliminovat kazové produkty, aby požitek z jejich konzumace byl maximální. To jsou hodnoty Nut World.

eDelikatesy: malý kousek Španělská pro každý den

Hledáte obrovský výběr těch nejlahodnějších španělských delikates. Považujete se za gurmána a rádi ochutnáváte pokrmy, které servírují ty nejlepší restaurace? Tak si pořiďte některé z nich domů a dopřávejte si malý luxus ze Španělska každý den.
Reklama
reklama

Uncharted: Legady of Thieves Collection

Sympaťák Nathan Drake, herní ekvivalent Indiana Jonese, konečně dorazil na PC, aby se představil novým hráčům. Trochu nešikovně se jeho speciální kolekce zaměřuje jen na pozdní období série, takže nabízí čtvrtý díl regulérní série Uncharted 4: A Thief’s End a k tomu spin-off Uncharted: The Lost Legacy. A protože je první díl de facto rozlučkou s Nathanem Drakem, jde o "dárek" PC hráčům poněkud rozporuplný.

Ventura Group – společnost pro vaše gastro večírky

Kdyby existoval český Dionýsos, jmenoval by se Ventura Group. Tato rodinná společnost provozuje tři vyhlášené restaurace a Český catering k tomu. Miluje, když může přichystat úžasné jídlo, když pivo teče proudem, hostům když chutná, radují se a bouřlivé oslavy trvají až do rána.

Létání jako nevšední zážitek v rámci firemní akce, teambuildingu či oslavy

Chcete, aby Vámi organizovaná akce byla nezapomenutelná? Pak by ideálním místem mohlo být Hurricane Factory Praha. Kromě konferenční místnosti, restaurace a terasy totiž nabízí především možnost využít větrný tunel, kde si téměř kdokoliv může vyzkoušet létání na vlastní kůži.