Můžete se čtenářům v krátkosti představit, čemu se věnujete a jaký vztah máte k Bitcoinu?
Jmenuji se Honza Kohout a profesně se již 6 let věnuji fyzioterapii. A teď mi vlastně došlo, že téměř stejnou dobu se věnuji i bitcoinu. Bitcoin byl pro mě (asi jako pro všechny) způsob, jak vydělat nějaké peníze navíc. Postupem času jsem se o něj však začal zajímat více a nikdy by mě nenapadlo, že se mu budu věnovat tak intenzivně jako dnes. Stala se z něj moje vášeň a do budoucna doufám i má další profese.
Provozujete youtubový kanál Kryptoplebs. K čemu slouží?
Kryptoplebs jsme zakládali s mým kamarádem Tomášem, protože jsme chtěli dělat podcast se zajímavými lidmi ze světa bitcoinu, kteří za sebou mají nějakou story, jsou zajímaví a nejsou ještě tzv. v mainstreamu. Proto název plebs. V rámci hostů se snažím jít i do témat, které mně zde na YT scéně ohledně peněz chybí, a to je filosofie, psychologie či historie. Rozhovorů o tom, jak vydělat milióny je nespočet. Postupem času plánuji dělat i informační či edukační videa.
Jak jste dostal ke kryptoměnám a k Bitcoinu?
Na bitcoin jsem poprvé narazil celkem pozdě, někdy v létě 2017 před tou šílenou jízdou. Popravdě se mi podařilo dostat zpět peníze, které jsem předtím investoval do jednoho podvodného projektu a tak jsem si říkal, že je budu stále považovat za ztracené a koupím ten bitcoin, který zrovna roste. Měl jsem to štěstí, že jsem nastoupil za celkem nízkou cenu a zažil ten ohromný růst, o kterém se klasickým investorům, do akcií či jiných aktiv, může jen zdát.
Postupem času jsem začal studovat i ostatní kryptoměny, které měly spasit svět. Přes všechny překážky a následnou ztrátu kapitálu vám dojde, že bitcoin není krypto, a pokud chcete mít klidné spaní, nakoupíte, pošlete k sobě do peněženky a nic jiného neřešíte.
Vnímáte více Bitcoin jako investici nebo spekulaci?
Popravdě nemám toto slovíčkaření vůbec rád a nevidím v tom žádný rozdíl. Cíl je stejný – vydělat víc peněz. Pro mě není bitcoin ani spekulace ani investice. Považuji ho za tvrdé, nestátní peníze, pojistku proti geopolitickému riziku a spořím si do něj formou DCA – dollar cost averaging. Kupuji bitcoin s přesnou pravidelností nehledě na cenu. Tímto způsobem se člověk dokáže vyhnout vysoké cenové volatilitě a dlouhodobě jste zatím vždy v profitu.Je potřeba se dívat na celkový graf bitcoinu, tzv. odzoomovat. Pak zjistíte, že bitcoin momentálně funguje v nějakých cyklech, ale graf jde stále nahoru. Největší problém je nakupovat bitcoin s vidinou rychlého zbohatnutí, zejména v rámci týdnů či měsíců. Zde se jedná o spekulaci, která umí být v bitcoinu poměrně záživná a mnoho lidí nakonec prodá se ztrátou.
Co by měl člověk z počátku vědět před tím, než zainventuje do Bitcoinu?
Před nákupem bitcoinu by si měl člověk zjistit, co vlastně kupuje. Chcete rychle zbohatnout nebo si chcete spořit v penězích, které vám nikdo nenaředí inflací? Nejen v bitcoinu jsou důležité tzv. nízké časové preference. Ne nadarmo se říká, že trpělivost přináší růže.
Největší překážkou pro vstup do bitcoinu je za mě mimo jiné jeho volatilita. Bitcoin umí vždy překvapit a 10% pohyby nejsou v rámci dnů či týdnů problém a mnoho lidí na to nemá žaludek. Averze ke ztrátě je příliš silná a bohužel to končí tak, že investor prodává ve ztrátě, aby zachránil alespoň to, co mu ještě zbylo.
Když si však o bitcoinu něco přečtete, zjistíte, že to není jen o ceně, ale také o svobodě či soukromí. Já jsem například ve fázi, kdy si přeju, aby se bitcoin zřítil ještě na $10k a já mohl tzv. nastackovat více. A to i přes to, že mám naprostou většinu svých prostředků v BTC. Dočasné propady a volatilita mně nevadí, naopak jich rád využívám. Této ceny se již pravděpodobně nedočkáme, stejně jako $4k v březnu 2020, kdy se bitcoin (a všechna ostatní aktiva) propadly díky covidu. Naštěstí se mi povedlo něco přikoupit, i když bych lhal, kdybych řekl, že jsem se neměl strach. Všichni máme emoce, jen je třeba je umět ovládat.
Zde se však člověk snaží časovat trh, což je špatně a téměř nikdy se mu to nepovede. Proto dříve zmiňovaná strategie DCA.
Bitcoineři jsou spokojeni vždy. Když bitcoin padá a i když roste.
Jan Kohout vyzpovídává jednoho z nejznámějších bitcoinerů Michaela Saylora na konferenci BTC Prague.
Kam se mohou jít čtenáři vzdělávat nebo získat informace? (meet up, www, eventy)
Česká Republika patří mezi top země, které se zabývají bitcoinem a tomu odpovídají také zdroje informací. Mimo Kryptoplebs doporučuji podcast Josefa Tětka Stackuj či Bitcoinový kanál od Kicoma. Za takový bitcoinový rozcestník považuji bitperia.cz, kde naleznete všechny základní informace. A co se týče konferencí, těch tu máme opravdu mnoho. Mezi hlavní bych zmínil mezinárodní BTC Prague či český Chaincamp, za kterými stojí bratři Matyáš a Martin Kuchařovi. Lokálních meetupů je tu opravdu mnoho. Já konkrétně pořádám meetupy v Berouně ale prakticky se pořádají téměř všude po Republice. Pokud byste rádi nějaký navštívili ve vašem okolí, stačí se podívat na jednadvacet.org
Co očekáváte od Bitcoin do budoucna?
Jedna otázka, mnoho odpovědí. Bitcoin je za mě převratná technologie která umožní další evoluci peněžního systému mimo jakoukoliv kontrolu státu, bank a třetích stran. Díky neustálé tvorbě nových peněz na kterých je dnešní ekonomika závislá budou ceny neustále růst, produktivita klesat a bohatství přerozdělovat. Lidé budou vždy hledat nějaký bezpečný přístav, kde mohou uložit svůj majetek, který jim nemůže nikdo vzít. Někdo zvolí nemovitosti, někdo drahé kovy. S nemovitostí se těžko utíká, což jsme mohli vidět například na Ukrajině a drahé kovy mají mnoho transakčních nákladů a nedostatků, kterými bitcoin netrpí.
Očekávám postupnou adopci, zejména z jižních zemí, kde se bitcoin reálně používá jako prostředek směny, zejména v rámci zahraničí. Následně očekávám adopci bitcoinu některými státy po vzoru El Salvadoru, u kterého se ukázalo, že sázka na bitcoin nese ovoce.
Následně očekávám příliv institucionálního kapitálu a to díky blížící se mu spotovému ETF.
K tomu si přidejte halving a pravděpodobné, brzké snižování úrokových sazeb. To je brutální kombinace pozitivních fundamentů pro cenu bitcoinu.
Jak vnímá Bitcoin česká vláda a tuzemské banky?
Nemyslím si, že jsem úplně kompetentní osoba na toto téma, každopádně si myslím, že ČNB se k bitcoinu staví neutrálně, což je asi ta nejlepší možnost. Nepomáhat, nechránit, neškodit. Tento přístup mi přijde skvělý. To se však nedá říct o komerčních bankách, které například nechtějí otevřít či nadále provozovat bankovní účty subjektům, které nějakým způsobem operují s kryptoměnami. V dnešní době sběru dat, přeregulovaného trhu s KYC a AML, je velký problém takto dále fungovat. Někdo se stěhuje do zahraničí, jiní si tam otevírají účty. Ve skutečnosti si banky chtějí na kryptoměnách postavit svůj business a nabízet je jako investiční produkty svým klientům. Vše jde tímto směrem a myslím, že se toho s nynějšími regulacemi jako je MiCa dočkáme poměrně brzy. Což má zase svou negativní stránku a to způsob vlastnictví. U bitcoinu platí, že pokud nemáte mince u sebe, nemáte je vůbec. Předpokládám, že banka se jich nebude chtít vzdát a pouze vám umožní do něj nepřímo investovat, což absolutně ztrácí smysl. Jak jsem psal výše, bitcoin není jen o ceně.
BlackRock je blízko k zavedení Bitcoin ETF, ovlivní to cenu a obecné vnímání trhu, že je BTC také vhodná investiční alternativa?
Rozhodně ano. Kdo pozorně sleduje zprávy, mohl si všimnout, že se začínají objevovat studie, kde bitcoin není žádnou ekologickou hrozbou, která spálí planetu a díky které se vypaří oceány. Naprostá většina představitelů investičních fondů se nyní o bitcoin vyjadřuje jako o digitálním zlatu či převratné peněžní technologii.
Se schválením ETF může dojít k přílivu institucionálního kapitálu do BTC, který pravděpodobně bude reagovat růstem a následnou změnou sentimentu v rámci běžné populace, která bude pozitivní. To je ta příjemná část.
Pokud si přečtete tzv. bitcoinový whitepaper, dozvíte se, že bitcoin byl stvořen pro to, abychom nemuseli důvěřovat 3. stranám, jako jsou banky či brokeři. ETF vám umožnuje expozici na dané aktivum bez toho, abyste ho museli přímo vlastnit. To je přímo proti principům BTC. Ne nadarmo říkáme: Not yourkeys, not yourcoins. V podstatě to znamená, že pokud nevlastníte soukromé klíče k bitcoinu, nevlastníte bitcoin.
S velkým množstvím bitcoinu vlastněnými těmito institucemi se může zopakovat rok 1933, kdy vešel v platnost zákon o zákazu držby zlata pod hrozbou peněžní pokuty či odnětí svobody. Dále je možné očekávat snahy o vytvoření tzv. papírového bitcoinu, jako je tomu dnes například u zlata.
ETF je dvousečná zbraň a může mít různé nezamýšlené následky, jak pozitivní tak negativní. Bitcoin jsou však peníze a jako takové jsou pro všechny, i pro nepřítele.
Blíží se tzv. halving, neboli půlení Bitcoinu. Můžete čtenářům přiblížit, co je halving a jak může ovlivnit cenu BTC?
Halving je událost, která se v bitcoinu opakuje přibližně každé 4 roky. Jedná se o snížení odměny těžařů v podobě nových bitcoinů o 50 %. Na začátku bitcoinu jste za vytěžený blok dostali odměnu 50 BTC. Dnes je to jen 6.25. Další halving nás čeká přibližně v dubnu 2024 a po té odměna klesne na 3.125 BTC. Vzácnost komodit se posuzuje podle různých metrik a jednou z nich je tzv. S2F. V podstatě říká, kolik let by bylo potřeba na vytvoření současného množství komodity při aktuální produkci. Po halvingu v 2024 se bitcoin prakticky stane vzácnějším než zlato.
V rámci těchto 4letých cyklů můžeme pozorovat, že v období kolem halvingu začala cena stoupat dalších 18 měsíců jsme byli v tzv. bullmarketu. Za mě se jedná spíše o psychologický efekt, který má vliv na další růstovou fázi, ale rozhodně bych ho nepodceňoval.
Pracuješ momentálně na něčem novém?
Ano, nedávno jsme s mojí kolegyní novinářkou Cecílií Jílkovou vytvořili projekt Digitální Revoluce ve spolupráci s produkcí V.O.X. TV. Jedná se o dokumentární minisérii o CBDC, digitálním euru, bitcoinu a dalších tématech, o kterých se bavíme s odborníky na danou problematiku. Jsem moc rád, že jsme s Cecílií něco takového udělali, protože takový formát tu nikde není a jsme schopni lidem představit bitcoin i z jiného pohledu, než je právě cena.
Dalším projektem, na kterém pracuji je bitcoinový kurz pro začátečníky. Pamatuji si své začátky, kdy jsem netušil, jak funguje burza natož jak funguje bitcoin. Vše šlo cestou pokus/omyl. Nyní bych rád předal své know-how a zkušenosti dalším, kteří se o bitcoinu chtějí něco dozvědět, zejména praktické informace ohledně možností nákupu či projede, jak se pracuje s bitcoinovými peněženkami, jak bitcoinem efektivně platit a hlavně jak bezpečně si uchovat svá přístupová hesla. Celý kurz probíhá v bitcoinové kavárně v Paralelní Polis, kde máte možnost si všechny tyto věci vyzkoušet v praxi pod dozorem a né se 10x dívat na jeden tutorial. Doufám, že tímto pomůžu novým lidem a ušetřím jim mnoho začátečnických chyb a také peněz.
Kryptoplebs: Youtubový kanál zabývající se tématy jako je bitcoin, svoboda či peníze, zejména z ekonomického, filosofického či historického pohledu.
Jan Kohout vystudoval fakultu biomedicínského inženýrství na ČVUT a působí jako fyzioterapeut. Je také bitcoinovým nadšencem a edukátorem, v komunitě známý jako Johnnythebitcoiner. Mezi jeho projekty patří YT kanál Kryptobles či dokumentární minisérie Digitální ®evoluce.