Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
5. července 2022, Den slovanských věrozvestů Cyrila a Metoděje
Kozí farma Dvůr Ratibořice: příběh z Vysočiny

Kozí farma Dvůr Ratibořice: příběh z Vysočiny

V letošním roce to bude 30 let, kdy se jeden manželský pár z Prahy rozhodl opustit život velkoměsta a svoji ergii věnovat rodinnému statku, kterému vdechl nový život. Za sebou nechal veškeré předsudky k podnikání v důchodovém věku, předsudky k rekonstrukci zpustošeného areálu a především předsudky ke kozímu mléku. Třicet let uteklo jako voda a v jižním cípu Vysočiny stojí sebevědomá farma, která má co nabídnout.

dora-produkty-1-1.png

Historie celého statku je opravdu bohatá, začíná už někdy v 19. století u rodu Löwensteinů, ale současnou podobu dali farmě až manželé Pavel a Jitka, kteří se na sklonku důchodu v rámci restitucí rozhodli po téměř 50 letech vrátit do Ratibořic jméno Dobrovolných. Zde vznikl i název DoRa. To, že na začátku byly dvě koupené kozy, je dnes už jen úsměvná minulost. S velikou pílí, odhodláním a sebezapřením se podařilo vybudovat největší ekologickou kozí farmu v České republice. Která dnes hospodaří na 150 hektarech, chová přes 850 koz a zaměstnává 17 zaměstnanců.

pastva.jpg

A proč se tehdy majitelé farmy rozhodli právě pro chov koz? V rozhodování jim pomohla měnící se doba v České republice, jezdili se inspirovat do zahraničí k drobným zemědělcům, kde si uvědomili, že český trh nezná výrobky z kozího mléka. Plán byl tedy jasný, naučit se chovat kozy a naučit se vyrábět z kozího mléka výrobky. Ovšem to byl pouze první krok. Když přeskočíme to, že si Ing. Jitka musela dodělat mlékárenskou školu a Ing. Pavel si šel v šedesáti letech dělat řidičské oprávnění na traktor, tak je čekal stejně ještě ten nejtěžší úkol, naučit českého zákazníka konzumovat výrobky z kozího mléka.

dsc-9405-fb.jpg

Přesuňme se ale nyní do současnosti, kdy je mezi českými zákazníky po těchto výrobcích poptávka, umí docenit jejich přínos pro zdraví, a především jsou tyto výrobky vyhledávané pro svoji snadnou stravitelnost. A v čem tkví ona lahodnost těchto výrobků? Vezmeme vás v následujících řádcích na návštěvu do Ratibořic. Vítejte na kozí farmě DoRa, kde vše pochopitelně začíná už na loukách a polích, kde se sklízí jen kvalitní voňavá vojtěška a seno. Pokračujeme přes čisté stáje, kde jsou zvířata ustájena na slámové podestýlce a mají celodenní péči ošetřovatelů. Následně se dostáváme do prostor moderní dojírny, odkud mléko putuje potrubím až do mlékárny. Tam je okamžitě zchlazeno, následně ošetřeno a zpracováváno na jednotlivé výrobky. Nejčastěji na jogurty, kefíry, sýry, žervé a to vše v několika ochucených i přírodních variantách.

dsc-9400-fb.jpg

Jakmile je výrobek hotový, potřebuje ještě slušivý kabátek a ten je u těchto výrobků nezaměnitelný. Jakmile uvidíte modrobílé proužky, uvědomíte si, že vlastně tuto značku znáte. Najdete ji v lednicích kamenných prodejen a e-obchodů po celé České a Slovenské republice.

20190710-141112.jpg

Jedna z priorit, kterou Pavel a Jitka při budování farmy měli, byla, aby farma fungovala nejen navenek, ale aby byla přístupná všem, kdo chtějí poznat zákulisí rodinného ekologického zemědělství. To se jim povedlo s ohledem na to, že ve všední dny na farmě probíhají exkurze (od MŠ přes VŠ až po zahraniční zemědělce) a každou sobotu je farma přístupná veřejnosti. Celá farma je totiž každou sobotu odpoledne otevřená všem návštěvníkům.

dsc-9351-fb.jpg

Každý si zde může projít stáje, podrbat chovaná zvířata, dát si kávu s domácími dezerty či bábovku z kozího žervé. K těmto účelům zde slouží útulná prodejna s kavárnou zařízená do Provence stylu včetně klavírního křídla. Za pěkného počasí je až idylické posedět v rekreační zahradě a kochat se výhledem na pasoucí se kozy a kůzlata.

Zbývá snad už jediné, popřát farmě do dalších let mnoho energie a mnoho spokojených zákazníků, kteří docení kvalitu schovávající se v modrobílém obalu.

A co vy, který z jejich výrobků máte nejraději?

biofarma-dora-samolepka-lednice-555x160cm-912101189-blue-press.jpg

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Yellow.violet: Široký výběr pohodlného a snadno kombinovatelného oblečení

Žila, byla blondýnka, která měla kamarádku s hnědofialovými vlasy. „Jedna žlutá (yellow) a druhá fialová (violet). Dobře nám to znělo,“ říká Eva Dolejšová (37), jak vznikl název značky jednoduchého a pohodlného oblečení yellow.violet, kterou založila s kamarádkou Renatou Hanáčkovou (45). „Naše kousky jsou vhodné pro všechny. Trika i šaty máme v různých střizích i barvách, jsou lehce kombinovatelné a naše zákaznice spadají opravdu do všech věkových kategorií i křivek,“ doplňuje s tím, že se prozatím zaměřují spíše na ženy, ale pro muže vymyslely aspoň basic trika.

Jiří Pavlíček: představuji pravý ginger beer

Jak často se stane, že se do výroby nějakého nápoje pustí vystudování molekulární biolog? Jestli tedy někdo měl šanci udělat opravdu dobrý ginger beer, je jím jednoznačně Jiří Pavlíček.
Reklama
reklama

Hudba na vinicích letos láká na neomezené párování hudby, vín a zážitků

Už máte plány na léto? Propojte své letní výlety s hudbou a vínem pod širým nebem a navíc přímo ve vinicích! Odstartoval totiž III. ročník koncertního seriálu Hudba na vinicích. Až do 23. září odehraje v celkem šesti vinařstvích na 40 koncertů čtrnácti českých a slovenských interpretů

Doubravský Dvůr: Dobroty z čerstvého mléka i pohled do nitra zemědělského života

„Vybudovali jsme vlastní mlékárnu, zmrzlinárnu, prodejnu farmářských výrobků a denně se staráme o návštěvníky, kteří do Doubravského Dvora přicházejí zažít opravdový provoz zemědělské farmy, bez pozlátek a načančaného obalu,“ říká veterinářka Šárka Osičková, která toto místo plné zážitků a kvalitního jídla provozuje společně s manželem Václavem.

The Most Fest: Dovolená u českého moře plná zábavy, sportu a hudby

Kdo bude chtít v létě zažít nevšední dovolenou u „českého moře“, má letos opravdu jedinečnou příležitost. U jezera Most od 11. do 14. srpna vyroste areál, který nabídne dny plné zážitků a zajímavého programu pro akci nazvanou The Most Fest.