Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
29. února 2024, svátek má Horymír
Kultura a vzdělávání v Jindřichově Hradci

Kultura a vzdělávání v Jindřichově Hradci

Hvězdárna a planetárium s dokonalým vybavením a akcemi pro děti i dospělé, muzeum, kde se dozvíte vše o vývoji fotografie a můžete se postavit před nebo za fotoaparát a naučit se dělat ty nejlepší snímky, ale také vlastnoruční tkaní na stavu… To vše a mnohé další nabízí Vzdělávací a kulturní centrum Jindřichův Hradec.

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií 

Muzeum fotografie a moderních obrazových médií sídlí v historickém centru města v bezprostřední blízkosti 15. poledníku v bývalé renezanční Jezuitské koleji z konce 16. století. Orientuje se na vývoj fotografie, ale i další obrazová média (film a TV) od jejich počátků až po současnost. 

foto-2.jpg

Ve výstavním programu jsou ke zhlédnutí díla významných osobností dějin české fotografie i současných fotografů a výtvarníků. Návštěvníky mimo jiné upoutá stálá expozice Moc médií, budovaná ve spolupráci s Národním technickým muzeem, která představuje vývoj a vliv jednotlivých obrazových médií na člověka od camery obscury přes fotografii až po filmové studio.

Expozice nazvaná Jezuité v Jindřichově Hradci je věnovaná historii budovy jezuitské koleje, ve které nyní Muzeum fotografie sídlí, a slavným osobnostem, které zde působily. 

 

foto-7.JPG

Pro školy a mládež jsou pořádány fotografické kroužky a workshopy. Je k dispozici velký, profesionálně vybavený fotoateliér a další vybavení včetně fotoaparátů. Pro širokou veřejnost je v muzejním fotoateliéru několikrát ročně pořádáno tematické fotografování v historických kostýmech, komentované prohlídky, besedy a semináře k výstavám, jazzové koncerty a další kulturní vystoupení. Mimo to je zde k dispozici i knihovna a kavárna. Významná je rovněž činnost digitalizačního pracoviště, které poskytuje služby skenování a tisku státním a podnikatelským subjektům i veřejnosti.

Kontakt

Pokladna: 384 361 946

Objednávky: 384 370 459

Web: www.mfmom.cz

 

Dům gobelínů, kulturních tradic a řemesel 

Je moderní interaktivní instituce věnovaná tkalcovským  řemeslům a unikátním technologiím. Muzeum sídlí ve zrekonstruované budově bývalého zámeckého pivovaru.

 

gobelini-2.jpg

První stálá expozice je věnovaná Marii Hoppe Teinitzerové – zakladatelce textilních uměleckých dílen v Jindřichově Hradci. Druhá Josefu Müllerovi, který v letech 1958 - 1990 vedl dílny po Marii Hoppe Teinitzerové pod názvem „Ústředí uměleckých řemesel“ v Jindřichově Hradci.

Dalším lákadlem je tzv. živá expozice, ve které uvidíte restaurování historických tapiserií a tkaní na horizontálních a vertikálních stavech přímo od profesionálů. Pro všechny věkové kategorie jsou zde připraveny workshopy a kurzy tkaní na různých typech stavů a další ruční práce a techniky vztahující se k textilní tvorbě. Mimo jiné se ve zdejším kinosále promítají filmy s textilní tématikou. 

gobelini-3.jpg

Kontakt 

Pokladna: 384 370 881

Objednávky: 384 370 884

Web: www.dumgobelinu.cz

 

Hvězdárna a planetárium prof. Fr. Nušla 

Budova se nachází na jižním okraji Jindřichova Hradce, u sídliště »Hvězdárna«, které od ní převzalo svůj název. 

hvezdarna-3.jpg

Původní astronomický kroužek v Jindřichově Hradci vznikl v roce 1953 pod vedením prof. F. Neuwirtha při Městské osvětové besedě. Tehdejší astronomové pozorovali oblohu na náměstích nebo místním stadionu svou soukromou technikou. V červnu 1956 započala stavba Hvězdárny a o pět let později byla slavnostně otevřena. S krátkou pauzou funguje dodnes. V roce 2018 k ní přibylo ještě digitální planetárium, byla zvětšena hlavní kopule a přesně na 15. poledníku, který prochází jen několik metrů od hlavní budovy,  byla vystavěna nová, další, malá kopule, zlepšily se i prostory pro kroužky a jiné aktivity vybudováním nové klubovny atd. 

Velká kopule hvězdárny je vybavena reflektorem (zdrcadlovým dalekohledem) o průměru 500 mm, čočkovo zrcadlovým dalekohledem 200 mm, refraktory, (čočkovými dalekohledy) 110 mm a 80 mm (pro pozorování Slunce) a malá kopule reflektorem 250 mm a refraktorem 120 mm.

hvezdarna-1.jpg

Planetárium s kapacitou 60 návštěvnických míst je vybaveno dvojicí 4K projektorů Sony. Projekční kopule Spitz Nanoseam má sklon 14° a díky tomu je schopna obsáhnout prakticky celé zorné pole a vytvořit úžasný plastický efekt. Unikátní software Digistar 6, jehož dodavatelem je průkopnická americká počítačová firma Evans & Sutherland disponuje jak lokální, tak cloudovou databází, na nichž je uloženo více než deset milionů hvězd, hvězdokup a dalších vesmírných objektů. Poslední možností je modul pro podporu STEAM vzdělávání, který zahrnuje interaktivní vizualizace a prostorové modely: Lidské tělo, Simulátor magnetického pole Země, Interaktivní kyvadlo a mnoho dalšího.

Pro školy a veřejnost nabízíme množství pořadů v planetáriu, sestávajících se z mluvené části – přednášky a filmy na různá astronomická témata. V kopuli je možno pozorovat v návštěvních hodinách Slunce, Měsíc, planety i noční oblohu, na níž lze sledovat například tzv. objekty temného nebe, které až na několik málo výjimek není možné spatřit pouhým okem.

hvezdarna-4.jpg

V průběhu roku uskutečňujeme nejrůznější akce a workshopy pro děti i veřejnost. Řada z nich je orientována k aktuální obloze. V letních měsících a v době prázdnin nabízíme program pro veřejnost a letní tábory, v planetáriu i v kopuli s pozorováním oblohy.

Kontakt

Pokladna, objednávky: 380 425 710

Lektoři: 380 425 711

Web: www.planetariumjh.cz

 

Všeobecný kontakt 

Vzdělávací a kulturní centrum Jindřichův Hradec, p. o.

Klášterská 135/II 377 01 Jindřichův Hradec

IČ: 08 52 34 95

www.vkcjh.cz

info@vkcj.cz

ČTĚTE DÁLE

SPA Hotel Imperial Karlovy Vary

V překrásném prostředí lázeňského města Karlovy Vary, kde se historie prolíná s moderním komfortem, stojí Spa hotel Imperial jako symbol luxusu a pohody. Tento architektonický skvost, který stojí hrdě nad srdcem Karlových Varů, je destinací pro ty, kteří hledají únik od každodenního stresu a touží po odpočinku v náruči luxusu. Nechte se uchvátit kouzlem, které hotel Imperial nabízí.

LEŽ.... aneb komedie o pravdě, hostuje Divadlo VERZE v kladenském divadle

Jak byste se zachovali, kdybyste přistihli svého ženatého kamaráda při nevěře? Ženská solidarita je silná zbraň, ale co když si váš partner myslí, že manželce byste to říkat neměla a má poměrně pádné důvody… Petra Špalková, Jan Dolanský a Petr Lněnička v úspěšné francouzské komedii! Srdečně zveme!.

Comic-Con Prague 2024 odtajnil další hvězdné hosty. Přijede Warwick Davis nebo populární herci ze Star Wars i z Hvězdné brány

V pořadí pátý ročník festivalu popkultury Comic-Con Prague potěší nejen fanoušky legendární space opery Star Wars či ikonické Hvězdné brány. Na začátku dubna budou moci v pražském Universu potkat například i populárního Angličana, který si zahrál ve všech (osmi) dílech Harry Pottera.

Bohemian Symphony Orchestra Prague představí to nejlepší z rockové hudby v O2 universu

Se svým programem Rock in Symphony míří na stage O2 universa jedinečný Bohemian Symphony Orchestra Prague společně se Soundtopia Band, kteří své publikum zvou na unikátní show. Koncert ovládnou melodie těch největších rockových legend. Brzy se navíc dozvíte, který speciální host na show vystoupí.

Noc divadel v březnu jedinečným způsobem připomene Kafku a jeho odkaz

23. března 2024 v Česku proběhne již dvanáctý ročník Noci divadel, tentokrát při příležitosti „kafkovského“ výročí na téma „Proměna“. Divadla a další instituce v celé zemi aktuálně připravují jedinečný program, který diváci ve zbytku sezony nezažijí. Většina scén navíc program uvede zdarma nebo za snížené vstupné.

Roman Říčař: Nakonec jsem tomu úplně propadl

V předloňské sezoně si Roman Říčař na kladenských prknech zahrál sice menší, ale zato dost výraznou roli zhýčkaného Ludvíka XIII. A v Městském divadle Kladno hostuje znovu. Tentokrát však v hlavní roli Jánošíka a navíc v muzikálu Na skle malované, pro který připravil hudební aranžmá a společně s Jiřím Janouchem vedl i korepetice.