9. května 2025, Den matek, svátek má Ctibor
Mahulena Bočanová o tom, že divadlo je její „doma“ a o své roli v Dámském krejčím, který trhá rekordy sledovanosti na Dramox

Mahulena Bočanová o tom, že divadlo je její „doma“ a o své roli v Dámském krejčím, který trhá rekordy sledovanosti na Dramox

Na Dramox jsme nedávno přidali skvělou situační frašku Dámský krejčí z pražského Činoherního klubu, kterou diváci sledují ostošest. Roli krásné, životem protřelé tchýně si v něm zahrála vynikající Mahulena Bočanová, se kterou jsme si povídali o její doslova celoživotní lásce k divadlu a milovanému “Činoheráku” i o tom, jakou roli by rozhodně odmítla. Nádherný, upřímný rozhovor s jednou z nejvýraznějších českých hereček s vámi s potěšením sdílíme.

Hrajete od tří let, v prvním filmu jste se objevila v roce 1973, jestli se nepletu. Co vás vlastně u hraní drží doslova celý život?

Točila jsem odmalinka, a tak bylo přirozené, že jsem šla v patnácti letech zkusit dostat se na herectví na Konzervatoř v Praze. Vyšlo to a už během školy jsem nastoupila v osmnácti do Národního divadla a pak ve dvaceti rovnou do Činoheráku, kde jsem dodnes. Prostě je to můj život. Po covidu jsem se do šíleného tempa několika divadel a točení vrátila už jen v co nejmenší míře, už chci klid. Ale tento svět, tím myslím divadlo, je prostě moje „doma”.

 

„Pak přišla nabídka do Činoheráku…tam jsem začala být šťastná. Jak v životě, tak na jevišti. A mám to tak v Činoheráku dodnes.”

 

Pamatujete si, kdy jste poprvé hrála na divadelních prknech?

Ano, bylo to Národní divadlo, hra Vassa Železnovová v režii Miroslava Krobota. Byla jsem mlaďounká a atmosféra tenkrát v ND byla pro mě devastující. Byla jsem tam hodně nešťastná. Pak přišla nabídka do Činoheráku, role Saši v Ivanovovi, to režíroval Ivo Krobot. A tam to byl pro mě úplně pravý opak. Přátelská atmosféra, pomocná ruka od kolegů, nějaký ty lásky, no prostě tam jsem začala být šťastná. Jak v životě, tak na jevišti. A mám to tak v Činoheráku dodnes.

 

„Já se ráda vracím do stejného prostředí, mezi kamarády. Kdybych měla točit film s lidmi, kteří mi nesedí, určitě bych odmítla.”

 

A co vás baví víc, filmy nebo divadlo?

Divadlo je rodina, s lidmi v divadle jste prakticky denně 40 let, to jsou prostě velmi silné citové vazby. Film začne a za 3 měsíce skončí. Já se ráda vracím do stejného prostředí, mezi kamarády. Takže u mě vítězí divadlo a seriály, které se také točí roky. U mě je mnohem důležitější přátelství než ta samotná práce. Kdybych měla točit film s lidmi, kteří mi nesedí, určitě bych odmítla.

Znáte Dramox? Co podle vás do české kultury vnáší sledování divadla online?

Dramox znám, ale já jsem stará škola. Divadlo v telce je pro mě jako sex v neoprenu. To tam asi nedáte, co? (pozn. Dramoxu: Ale ano, dáme, protože každý má možnost volby. My ovšem samozřejmě souhlasíme spíše s Pavlem Liškou v tom, že díky Dramoxu je možné zachytit jinak pomíjivé divadlo a dostat je k více lidem. A taky je díky tomu online právě i Dámský krejčí. :) 

 

„Jsme orloj, který musí šlapat a nic nesmí drhnout.”

 

Na Dramoxu je velmi populární inscenace Dámský krejčí, v níž hrajete s Ondřejem Sokolem, Radkem Holubem a dalšími kolegy z Činoherního klubu. Dámský krejčí se stále hraje a za tu dobu už musíte být sehraní opravdu dokonale. Máte tendenci představení po letech něčím vylepšovat, kořenit? Nebo si jen užíváte větší lehkosti?

Každé představení je vždycky trochu jiné, každý herec je individualita, která večer přijde hrát v jiném rozpoložení, diváci jsou také pokaždé jiní, prostě divadelní představení je živá hmota, která si žije svým vlastním životem a to naše sehrání pomůže tomu, že to dobrý herec cítí a přizpůsobí se. Někdy prostě cítím, že je lepší se stáhnout, někdy přidám a podržím atmosféru, protože cítím, že to jinde drhne, to jsou miliony drobností. Velmi důležité je i to, co se děje v zákulisí, v profesích, které nejsou vidět. Jsme orloj, který musí šlapat a nic nesmí drhnout. Hraju už jen v divadlech, kde to takhle funguje.

 

„Každý herec je individualita, která večer přijde hrát v jiném rozpoložení, diváci jsou také pokaždé jiní, prostě divadelní představení je živá hmota, která si žije svým vlastním životem.”

„Dámský krejčí nejvíc prokoukl, když do hlavní role nastoupil Ondra Sokol…s ním ta hra prokoukla a našla svoje místo v Činoheráku mezi nejlepšíma inscenacema. A já jsem to po jeho příchodu začala ráda hrát. Partneří se s ním skvěle.”

 

Proměnila se nějak atmosféra mezi vámi nebo i samotné představení během těch let, co se Dámský krejčí hraje?

Dámský krejčí nejvíc prokoukl, když do hlavní role nastoupil Ondra Sokol, nejen po vizuální stránce, ale prostě s ním ta hra prokoukla a našla svoje místo v Činoheráku mezi nejlepšíma inscenacema. A já jsem to po jeho příchodu začala ráda hrát. Partneří se s ním skvěle. Je to chytrej a talentovanej kluk. Myslím, že byl jeden čas i můj umělecky nadřízenej, ale já tohle moc nevnímám, tak to možná pletu. Ale myslím, že byl nějakou dobu umělecký šéf. No, poznámky mi nedával, tak asi dobrý.

Celé představení je velmi vtipné a vaše role tchýně musí většinou držet spíše vážnou nebo povznesenou tvář. Je to hodně těžké?

I moje tchýně je pokaždé jiná, těžko se to divákovi vysvětluje. Důležitý je, aby byla vždy dobře zahraná. Ale někdy je drsná, někdy si trochu zablbnu, někdy pospím, někdy to tam rozsekám, podle toho, jak zrovna ten večer představení žije a co je potřeba.

Která z vašich divadelních rolí a která filmová, jsou/byly vašimi srdečními záležitostmi nebo, řekněme, milníky?

Srdeční záležitostí je určitě Ivanov, moje úplné začátky v Činoheráku. Pak Obsluhoval jsem anglického krále, a v Divadelním spolku Háta určitě Prolhaná Katty, Do ložnice vstupujte jednotlivě, Světáci a Velké lásky v malém hotelu. Ale bylo toho víc, strašně moc, hraju od osmnácti let skoro denně a je mi 57, já už si to ani nepamatuju všechno…

A která představení ve vás zanechala největší stopu jako v divačce? Jaké divadelní žánry jsou vám nejbližší?

Jako divák jsem milovala u nás v Činoheráku Bez roucha, to mě úplně uchvátilo. Já mám ráda komedie a malé scény. Velká divadla mě moc nelákají a spíš jdu s dcerou na velkou scénu na muzikál a operu. Na činohru ne.

 

„Jojo, vysněnou roli mám: nehrát a být doma!...už vyhlížím prázdniny!”

 

Máte nějakou vysněnou roli, kterou byste si chtěla zahrát, nebo se vám největší herecký sen už splnil?

Jojo, vysněnou roli mám: nehrát a být doma! Už mít jen volno! Já se omlouvám, ale já jsem dost atypická herečka. Já vám říkala, ať ten rozhovor uděláte s někým jiným.

Na čem teď aktuálně pracujete?

Pracuju na tom, abych už nemusela pracovat :). Docela se mi to daří. Jinak pořád dokola to samé, seriál Ordinace, Činoherák, Divadelní spolek Háta…a už vyhlížím prázdniny!

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Mezinárodní festival TANEC PRAHA 2025 propojí umělce z celého světa od 1. do 26. června v Praze

Milovníci tance se v červnu mají znovu na co těšit. 37. ročník festivalu TANEC PRAHA přiváží a propojuje umělce ze všech koutů světa. Festival proběhne na 20 místech České republiky od 1. do 26. června 2025. Opening festivalu se ponese v energickém duchu Afriky a neméně fascinující closing Emanuela Gata zažijeme tentokrát s hudbou Tears for Fears. Vstupenky hlavního programu již v předprodeji!

Brněnská muzejní noc 2025 znovu připravila atraktivní program s novinkami, které vychutnáte všemi smysly

V sobotu 17. května se již po jednadvacáté uskuteční další ročník Brněnské muzejní noci. Muzea, galerie a další instituce nabídnou bohatý program v čase, kdy mají běžně zavřeno. Od šesti hodin až do půlnoci tak mohou zájemci navštívit celkem 53 lokalit.

Beats for Love 2025 přináší nový vesmír a rekordní line-up

Již za méně než 2 měsíce se otevřou brány největšího festivalu elektronické hudby ve střední Evropě. Jedenáctý ročník Beats for Love letos překročí hranice běžného hudebního zážitku a přinese to, co si fanoušci dlouho přáli, ale možná si ani netroufli vyslovit nahlas - světovou premiéru, ikonická jména taneční hudby a ultramoderní techno stage, která předčí všechna očekávání. Seznamte se s Beats for Love Universe.

Vyshyvanka Day 2025 v Holešovické tržnici: festival přátelství, ukrajinské kultury a gastronomie

Ve čtvrtek 15. května 2025 se Holešovická tržnice opět naplní barvami, vůněmi a písněmi, které ztělesňují ukrajinské tradice. Čtvrtý ročník festivalu Vyshyvanka Day zve všechny, kdo chtějí nahlédnout do srdce ukrajinské kultury – skrze chutě domova, mistrovství řemesel, tradiční hudební vystoupení i krásu ručně vyšívaných krojů, které nesou příběhy předávané z generace na generaci. Den plný setkávání, sdílení a radosti začne v 11:00 a potrvá až do 22:00 hodin. Vstupné na akci je dobrovolné.

Kutnohorská galerie GASK ožije hudbou

Kutná Hora bude v sobotu 14. června 2025 dějištěm festivalu A Day of Sound, který Galerie Středočeského kraje (GASK) letos pořádá jako součást oslav 30. výročí zapsání města na seznam světového dědictví UNESCO. Festival propojí hudbu a vizuální umění v prostorách tří historických objektů – jezuitské koleje, kaple Božího těla a kostela sv. Jakuba. Návštěvníky čekají koncerty staré i současné hudby, audiovizuální performance, procházky plné zvuku a umění, i hudební workshopy pro děti. Zvláštní prostor bude věnován „zvukovému kinu“ v barokní lékárně jezuitské koleje a site-specific videoprojekci v kostele sv. Jakuba.

Astronaut A.Feustel se spojil s Rarášky

Americký astronaut Andrew J. Feustel, který je v Čechách známý především tím, že vzal do vesmíru Krtečka a Písně kosmické je opět v Praze. Tentokrát natáčel dialogy do animovaných projekcí pro dětské představení Rarášci a vesmír.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.