Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
5. července 2022, Den slovanských věrozvestů Cyrila a Metoděje
Naberte inspiraci na jižní Moravě

Naberte inspiraci na jižní Moravě

Kraj, který proslavilo skvělé víno, honosné hrady a romantické zámky. Malebnou krajinou se vine nespočet cyklostezek a turistických cest. Pokud už znáte Pernštejn i Vranov nad Dyjí, prošli jste křížem krážem Lednicko-valtický areál a ochutnali vyhlášenou barovou scénu Brna, přijeďte letos za novinkami. Jižní Morava si jich pro vás nachystala tolik, že nudu nepoznáte!

jizda-kralu.jpg

Poznejte tradice zblízka
Právě teď startuje sezóna plná tipů na výlety za tradicemi a lidovými zvyky. Víte, že UNESCO chrání jako nehmotné dědictví Jízdu králů, mužský tanec verbuňk a modrotiskové dílny? Na výletech, které pro vás Centrála cestovního ruchu – Jižní Morava připravila, poznáte pestrou paletu nádherných tradic. Třeba tkaní vzorovaných látek na Horňácku, pískem vysypávané ornamenty jako z pohádky, proslulou keramiku na Letovicku a Kunštátsku nebo vinařskou tradici na znojemské stezce Hroznová koza.

Na webu jižní Moravy najdete všechno hezky pohromadě. Lidový zvyk nebo tradici, tematické akce a rovnou i trasu výletu. Zjistíte, co nesmíte minout v okolí nebo kde si dát po cestě gurmánskou zastávku.

surfbar-jedovnice.jpg

Hledáte luxusní suvenýr? Pak si pořiďte nevšední hrací karty, které vás světem lidových zvyků provedou. Třicet kartiček s obrázky a otázkou na straně jedné a odpovědí na druhé je zabaleno v originálním pytlíčku z modrotisku. Karty koupíte ve vybraných infocentrech na jižní Moravě, v brněnském infocentru na Panenské a na eshopu darkyzbrna.cz.Hádanky z karet se neomrzí malým ani velkým. Přidaná hodnota je kromě krásných ilustrací, inspirovaných modrotiskem, právě v objevování nových poznatků. 

Po stopách Alfonse Muchy
Není mnoho umělců, kteří by tahy svého štětce definovali světový umělecký proud. Fenomenální symbolista, velmistr práce se světlem a stíny. Muž, který může za slávu secese, od Japonska až po USA. Autor podoby prvních bankovek i policejních uniforem Československa. Rodák z Ivančic s nekonečným talentem. Maloval zdi zámků, fotografoval akty, navrhoval divadelní kostýmy pro hvězdnou Sarah Bernhardt, užité umění jako tapety nebo obaly k čokoládě Nestlé. Žil v Mnichově, Paříži i New Yorku. Alfonse Muchu zkrátka políbily múzy na obě tváře.

autor-jakub-minka.jpg

Po celý život byl ale hlavně vlastenec, který daroval českému národu proslulou Slovanskou epopej, na níž pracoval téměř 20 let. Vy ji teď po mnoha letech můžete konečně vidět komplet a naživo na zámku Moravský Krumlov. V zámku se léta pracovalo na důstojných výstavních prostorách, aby měl Muchův odkaz dobré podmínky a obrazy ve své kráse zazářily. Přijďte posoudit, jak se to povedlo. Výstava je otevřena každý den od úterý do neděle, lístky si pořiďte předem, ať na místě nečekáte. Zámecký park navíc láká na discgolf, opodál na návštěvu prastarého židovského hřbitova a od poutní kaple sv. Floriána se rozhlédnete po kraji.

Můžete si být jistí, že vás Muchovo dílo chytí za srdce. Nadace Mucha proto připravila ještě fantastický přídavek. Od května se otevírá série výstav, které představí exkluzivní kurátorský výběr prací Muchy a jeho následovníků. Na návštěvu těchto prací zve Mikulov, Ivančice, Hrušovany u Brna a již zmíněný Moravský Krumlov.

Cestujte jako gurmán
Jižní Morava oplývá nádhernou přírodou i památkami zvučných jmen. Výlety se plánují snadno, ale kam se zastavit na oběd, na svačinu nebo na jedno dobře čepované? A věděli jste, že je jižní Morava nejen krajem vína, ale drží prvenství i v počtu malých řemeslných pivovarů? 

autor-adam-klimovic-vinarstvi-valka.jpg

Místní gastro scéna nabrala čerstvý vítr a odvahu servírovat rozmanité koncepty. Srdce každého foodie plesá! Aby Vám nic neuniklo, je tu pro vás zdarma ke stažení průvodce Gourmet Jižní Morava. Představuje to nejlepší z kaváren, bister, restaurací, vinařství a pivnic v kraji. Každý rok prověřují kvalitu vybraných podniků odborníci na slovo vzatí a díky jejich hodnocení může průvodce vzniknout. Loňský ročník hodnotili mj. Jana Florentýna Zatloukalová alias Kuchařka pro dceru nebo Hugo Hromas, který jako Nomadis vaří na ohni skvostná jídla světové kuchyně.

Zamilovat si dary jižní Moravy je tak snadné! Přijeďte objevit její tradice a poznat, jak chutná. Přijeďte si pro dávku inspirace a energie, dobít baterky přesně podle vašeho gusta. Teď už víte, kde najdete všechny skvělé tipy, můžete vyrazit!

 

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

ČTĚTE DÁLE

Lesní zámek Kozel: tip na rodinný výlet kousek od Prahy

Lesní zámek Kozel je jedním z mála klasicistních objektů na našem území, který není přestavbou staršího objektu, ale byl postaven tzv. na zelené louce. Díky tomu jej dodnes můžete obdivovat v jeho originální podobě. Ačkoli navenek toto venkovské sídlo šlechty působí velice stroze, uvnitř skrývá bohatě zdobené a vybavené interiéry, které představují vývoj nábytku od rokoka až po biedermeier.

Lázeňský hotel Villa Smetana v novém kabátku

Ani hudební skladatel, ani jeho symfonická báseň, ale řeč je o nádherném ubytování v klidné části města plné zeleně. Lázeňský hotel Villa Smetana **** se nachází ve dvou historických vilách postavených v roce 1900 a kromě přírody a stylového ubytování vám nabídne i hýčkání v hotelovém wellness a lázeňské procedury dle zvolené varianty. I okolí lázeňského města rozhodně stojí za návštěvu.
Reklama
reklama

Hudba na vinicích letos láká na neomezené párování hudby, vín a zážitků

Už máte plány na léto? Propojte své letní výlety s hudbou a vínem pod širým nebem a navíc přímo ve vinicích! Odstartoval totiž III. ročník koncertního seriálu Hudba na vinicích. Až do 23. září odehraje v celkem šesti vinařstvích na 40 koncertů čtrnácti českých a slovenských interpretů

Doubravský Dvůr: Dobroty z čerstvého mléka i pohled do nitra zemědělského života

„Vybudovali jsme vlastní mlékárnu, zmrzlinárnu, prodejnu farmářských výrobků a denně se staráme o návštěvníky, kteří do Doubravského Dvora přicházejí zažít opravdový provoz zemědělské farmy, bez pozlátek a načančaného obalu,“ říká veterinářka Šárka Osičková, která toto místo plné zážitků a kvalitního jídla provozuje společně s manželem Václavem.

The Most Fest: Dovolená u českého moře plná zábavy, sportu a hudby

Kdo bude chtít v létě zažít nevšední dovolenou u „českého moře“, má letos opravdu jedinečnou příležitost. U jezera Most od 11. do 14. srpna vyroste areál, který nabídne dny plné zážitků a zajímavého programu pro akci nazvanou The Most Fest.