Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. května 2023, svátek má Vilém
Zbigniew Kalina: Komedie miluju

Zbigniew Kalina: Komedie miluju

Po Bohovi masakru se Zbigniew Kalina představí kladenským divákům v komedii Klíčovou dírkou. S držitelem Ceny Thálie jsme si v prvním týdnu zkoušení povídali nejen o březnové premiéře.

Spolupracuješ se soubory napříč republikou. Hostuješ ve velkých kamenných divadlech i na komorních scénách. V jakém prostoru se jako herec cítíš dobře? A jak vnímáš kladenský divadelní sál? 

Pro mě menší sál znamená menší herecké vypětí. Můžu mluvit civilněji, volit jemnější prostředky, nemusím myslet na to, že každé moje slovo musí chytit i divák na druhém balkóně. Kladenský sál vnímám ve dvou rovinách. Jednak jako divák, to si ho nemůžu vynachválit pro jeho pohodlnost. A pak jako herec - a tady už se dostávám k problematické akustice, kdy je nutné, aby artikulace byla ještě preciznější než v jiných divadlech. A ve hře, kterou právě na Kladně zkouším, je mraky textu, který je nesmírně květnatý, plný bonmotů a slovního a konverzačního humoru. Čili pokud mi nebude rozumět, budu v čudu. 

Britský text Klíčovou dírkou je plný černého, nekorektního a často i absurdního humoru. Jaký máš vztah ke komediím a je ti tenhle styl blízký? 

Obecně komedie miluju. Jakékoliv: situační, absurdní, černé…Tato má ze všeho trochu, přesto se dosti vymyká všem, ve kterých jsem doposud hrál. Její hlavní síla je ve slově čili více než kterákoliv jiná komedie klade nároky na hereckou techniku vystavění slovního gagu a jeho pointování. Či na nahrání na gag a posléze smečování. Či na temporytmus dialogu. Je to těžká práce nad textem, aby nebyl zašumlovaný a aby i složité souvětí působilo přirozeně. Bude to jistě složitá cesta k výsledku, ale já mám takové výzvy rád. 

V připravované hře se představíš jako Dr. Prentice, jak si k němu hledáš cestu? Máte něco společného a v čem se naopak lišíte? 

Rozhodně nejsem tak pohotový a vtipný jako on. O pár společných vlastnostech bych věděl, ale raději o nich pomlčím. Jak k němu budu hledat cestu, to opravdu netuším.Teprve zítra nás čeká 1.aranžovaná zkouška. Ale řekl bych, že ta se nebude v ničem lišit od ostatních: prostě se budu stydět a cítit se trapně.

S velkou rolí se obvykle váže také velké množství textu. Kde se nejlépe učíš nový text? A máš nějakou fintu, jak repliky rychle dostat do hlavy?

Prostě je třeba se to nadrtit. Můj problém učení textu doma je, že prokrastinuju, jak jen to jde. Výsledkem je potom dokonale uklizený byt. Nejlepší je to v kavárně. Už jsem si zvykl na to, že kavárenští hosté na mě koukají jako na blázna, když si pomáhám mimikou a němě prožívám každou repliku. Svízel u tohoto textu je, že věty nelze občas formulovat vlastními slovy. Tady je jazyk tak květnatý, že by tím ta hra utrpěla. 

Jsi pracovně hodně vytížený. Jak ale rád trávíš čas, když nehraješ, nezkoušíš, zkrátka, když nic nemusíš? 

Spím, uklízím, spím a uklízím.

 

www.divadlokladno.cz

ČTĚTE DÁLE

Top festivaly aneb léto v plném proudu

Prázdniny se pomalu blíží a to znamená dvě věci - divadla zavřou své brány a naopak se naplno rozjedou všemožné festivaly.

Bratislava region: Pojeďte s námi na dovolenou

Řekněme si, kdo by nechtěl mít dovolenou každý den? Odpočívat na pláži a vejít do svěží vody, kdy se mu jen zachce. Jíst kvalitní jídlo ak tomu pít vychlazený drink, nebo poznat zda zažít něco nového a nepoznaného. Romantické procházky bratislavským Starým Městem, kterému dala nesmazatelnou pečeť Marie Terezie. Bohatý kulturní program, kulinářské zážitky či degustace vynikajících malokarpatských vín. Je to místo nekonečných možností pro letní aktivity. V all inclusive destinaci, kde je vše jen na skok, objevíte vše, co k létu patří.

Těšínské Slezsko – pestrá mozaika turistických cílů

Láká vás východ Česka? Beskydy, horalé? Chcete poznat krajinu kolem Šikmého kostela? Nejvýchodnější cíp České republiky nabízí nespočet zajímavých míst a zážitků. Ať se tam vydáte jako turisté, cykloturisté nebo za poznáním, nebudete litovat.

Prime Orchestra: soubor, který vyvolal senzaci v mnoha zemích!

PRIME ORCHESTRA - Rock Sympho Show! Jde se o jiskřivou, pestrobarevnou a energickou hudební show, která díky originální symfonické interpretaci vdechuje nový život do slavných a oblíbených světových rockových a popových hitů.

Královské město Kolín – středočeský vítěz soutěže Historické město roku 2022

Město Kolín se opět stalo krajským vítězem soutěže o titul Historické město roku 2022. Přijeďte si do Kolína prohlédnout památky, které se podařilo v minulých letech opravit a zpřístupnit návštěvníkům.

Kam na výlet po Česku?

Lidové zvyky a tradice jsou pojítkem, které spojuje určitý národ a kulturu. A u nás si umíme tradice hýčkat, věnovat jim potřebnou péči a společně je oslavovat.