Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
23. května 2022, svátek má Vladimír
Grafička a ilustrátorka Sandra Kocmanová: Vyrábím originální přání a držím se hesla »v jednoduchosti je krása«

Grafička a ilustrátorka Sandra Kocmanová: Vyrábím originální přání a držím se hesla »v jednoduchosti je krása«

„Nelíbila se mi běžná nabídka v papírnictvích, proto jsem začala nabízet jednoduchá přání na přírodním papíře, bez plastového obalu s osobitými motivy, bez křiklavých barev, nebo nevhodného textu,“ popisuje grafička a ilustrátorka Sandra Kocmanová, která své originální výrobky nabízí na e-shopu skfactory.cz. Kromě toho si na jejím webu Pranickomat.cz můžete objednat přání, jež vám automaticky dorazí v konkrétní den na vámi zvolené místo.

71022193-2681906861872973-1257458796683329536-o.jpg

„Už od mala jsem věděla, co chci dělat, co studovat a na jakou školu půjdu, abych mohla ilustrovat a malovat, což mě nesmírně bavilo. V šesté třídě jsem prohlásila, že budu ilustrátorka. Chodila jsem do ZUŠ na výtvarný obor, poté jsem nastoupila na SUPŠ sv. Anežky České v Českém Krumlově, odtud jsem šla na Vyšší odbornou školu grafickou v Praze a poté jsem získala práci jako grafička v jedné budějovické tiskárně,“ říká na úvod Sandra Kocmanová s tím, že se vždy pohybovala v kreativním prostředí, které ji naplňuje a baví.

První přání 

V roce 2016, když jí bylo 25, začala plně pracovat na živnostenský list, který má už od roku 2011. „Tehdy jsem si řekla, že to zkusím a začala jsem dělat svá první přání. Zkusila jsem je prodat v kamenném obchodě v Brně, který takovouto možnost českým tvůrcům nabízel,“ vysvětluje. 

„Jelikož jsme doma měli jen černobílou tiskárnu, jsou všechna moje první přání nakreslená černou linií a psaná mým tehdejším ručním písmem, což je tedy na nich dost poznat. (směje se) Zpětně si uvědomuji, jak moc práce to dalo a já k tomu neměla skoro žádnou extra techniku. Prostě jsem nakreslila obrázek černým fixem, přefotila foťákem, to dostala do počítače, kde jsem obrázky křivkovala a každý záhyb ručně »gumovala« v počítači, aby plocha pod obrázkem byla prázdná a bez pozadí,“ popisuje své začátky Sandra, která už od začátku chtěla vše dělat udržitelně a s myšlenkou na přírodu. 

fotiladaniela-svatebni-korzovani-2022-plzen-159.jpg

„Recyklovaný papír jsem objednávala z Prahy, nebo mi ho vozila sestra, když jela domů na jih. Pak nastalo ruční ohýbání a řezání každého přání zvlášť. Nejdříve řezákem, později jsem k Vánocům dostala řezačku… No, ještěže už je tato fáze za mnou. Ale přáníčka s těmito designy prodávám dodnes.“

Vlastní obchod 

Dnes je to 6 let, co začala prodávat přání. Během těchto let se postupně učila, jak efektivně na úpravu ilustrací v počítači, zdokonalovala své písmo i malování a zároveň velmi pomalu pronikala to tajů internetového marketingu. 

„V roce 2019 jsem dokonce otevřela svůj obchůdek Krumlover v centru Českého Krumlova, který miluju. Udělala jsem řadu vlastních návrhů spojených přímo s městem a jeho historií a musím říct, že jsem byla upřímně ráda, jak se to turistům líbilo.“

Nenapravitelná romantička 

Sandra se ve své profesi zaměřuje na grafiku a ilustraci a nejraději maluje na zakázku, nebo svatební oznámení, velmi oblíbená jsou i přání na míru, ať už svatební či narozeninová. 

tereza-vaclavova-svatebni-korzovani-2022-4.jpg

„K těm svatbám mám ale jako nenapravitelná romantička osobní vztah. Ráda přispěji k tomu, aby ten den byl nezapomenutelný a doladěný do všech detailů tiskovinami ode mě. K tomu mám i vlastní produkci zboží, které nabízím přes komisní prodej v několika městech naší krásné republiky a e-shop www.skfactory.cz.

Zde můžete najít nejen přání, ale také pohledy, nejrůznější sešity a bločky, obálky na peníze. „Každoročně dělám kalendáře a diáře – vždy v malém nákladu. Najdete tam ale také autorské tisky k zarámování, pexeso, samolepky, záložky… Mám tam i pár triček s jednoduchými motivy. Hodně oblíbené jsou Poukázky lásky a sebelásky, což jsou bločky poukázek na párové aktivity - masáž, večer s pizzou, vyvenčení pejska z útulku, mytí nádobí, škrábání zad atd. Poukázky sebelásky jsou zase pro ženy, které by si rády udělaly hezký den, odměnily samy sebe a zapomněly na každodenní starosti,“ líčí svou nabídku Sandra Kocmanová.

46843969-2181785001885164-3521803075968827392-o.jpg

Oblíbený Přáníčkomat 

„Nyní jsou nejoblíbenější novinkou Živá přání, což jsou vlastně přáníčka tištěná na rostoucím papíře se semínky, který když zasadíte, vyrostou vám květiny, bylinky, nebo třeba mrkev. Je to takový »zero waste« dárek, který vám udělá radost několikrát. Tato přáníčka jsou hodně oblíbená i v mém dalším projektu Přáníčkomat, kde si můžete objednat přání, a to vám automaticky dorazí na vámi zvolené datum,“ popisuje Sandra a dodává, že takto můžete udělat radost buď někomu, kdo bydlí daleko, jelikož to pošle i na adresu obdarovaného, nebo pokud budete přání dávat osobně, pošlete si ho k sobě domů a napíšete vlastní vzkaz. 

„Pokud si vše navolíte třeba na začátku roku, přání vám budou chodit automaticky a tím si i vzpomenete, že má vlastně někdo narozeniny, nebo výročí,“ říká Sandra, které k práci v podstatě stačí papír a nějaké malovátko. 

dsc-6301.jpg

„Nejčastěji však používám aquarellové bloky a barvy, nejrůznější velikosti štětců, fixů, brushpenů na kaligrafii, inkoustů, per, tužek… Moc ráda pracuji i s pečetícím voskem při výrobě pečetí. V poslední době se ale taky moc ráda věnuju digitální malbě, ke které je zapotřebí tablet, tužka a program Procreate.“

Práce z domova 

Na výrobu svých originálních produktů si mladá umělkyně vyčlenila celé podkroví v domě, který obývá se svým mužem. „Mám to tam moc ráda, zařídila jsem si vše podle sebe a je to takový můj koutek plný krabic na objednávky, papírů, kreativních nezbytností a hlavě tam je velký stůl s počítačem a místem na malování.“

217786375-2562231207406601-4654110141833617415-n.jpg

A jak taková výroba produktu vypadá od začátku až do konce? „Nejdřív tomu předchází zdlouhavé přemýšlení nad motivem, zda je vůbec vhodný, případně pro koho. Mně hrozně dlouho trvá, než se k něčemu odhodlám. Pak motiv namaluji, oskenuji do počítače a většinou ještě doupravím barvy v programu Photoshop. Dále pak pracuji v programu InDesign, který se specializuje na sazbu knih a textových dokumentů. Tam do formátu přání hodím obrázek, a vyexportuji pro tiskárnu, která už mi pak zajistí, aby přání byla na krásném papíře a oříznutá. Mám tiskárnu asi 30 km daleko, takže si pro přání a další zboží jezdím, případně doma pak ohýbám, nebo kompletuji s dalšími komponenty, např. u záložek,“ zakončuje své vyprávění Sandra Kocmanová. 

img-5325.jpg

 

 

Kontakt 

E-mail: Sandra.Kocmanova@seznam.cz

Instagram: sandra_kocmanova_illustrations

Web: skfactory.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

1.5.2022 - 31.5.2022

Májovka

24.5.2022 19:00

Idiot

13.5.2022 - 28.8.2022

BADIUCAO: MADe IN CHINA

ČTĚTE DÁLE

Lucie Hvězdová: materiál je pro mě alfou a omegou všeho

Kousky pod značkou COCAT vytváří oděvní návrhářka Lucie Hvězdová. Šití ji provází celý život a opravdu ho miluje. Kde bere Lucie svou inspiraci a jak se vlastně značka COCAT zrodila, nejen o tom v našem rozhovoru.

Limoška: zakládáme si na unikátních příchutích

Máte rádi sirupy? Pak by Vaší pozornosti neměla uniknout nabídka společnosti z Českého Krumlova, která se rozhodla zaměřit na výrobou přírodních sirupů z čerstvého ovoce a čerstvých bylin. Limošku založili dva krumlovští barmani, Lukáš Konečný a Jan Kučera. A právě s Lukášem jsme skončili na kus řeči.
Reklama
reklama

Tipy na výlety s Pragmoonem, aneb jaro je tady

Jaro je jednoznačně nejpříjemnější čas na výletování. Přeci jen si člověk krásy naší matičky země více vychutná, když je celá pěkně zalitá sluncem a plná přírodních barev. A když náhodou udeří horší počasí, vždycky se můžeme schovat v nějaké krásné české hospůdce. A to se taky počítá. Představujeme tipy na výlety a kam na dovolenou pro celou rodinu.

U Sádlů: gotická restaurace s čepovaným pivem Budvar

Rádi Vám představíme gotickou restauraci, která je rozdělená na horní a spodní část, v rámci které Vám nabízí prvotřídní českou kuchyni, kde si z obsáhlého menu jistě vybere každý z Vás. V nabídce naleznete tradiční i méně známá jídla, která se připravují výhradně z čerstvých surovin a nejlepších ingrediencí. V restauraci kladou důraz na pestrost jídelníčku a snaží se zachovávat původní receptury. Naleznete zde pokrmy z čerstvé zeleniny a ovoce, masa a ryb, zvěřiny, sýrů a dalších surovin vysoké kvality.

Festival Beats for Love odhaluje nejsilnější line-up v historii!

Pořadatelé největšího festivalu elektronické taneční hudby ve střední Evropě Beats for Love zveřejnili nejsilnější line-up ve své historii. V rámci letošního ročník, který proběhne 1. - 4. července 2022  v industriální oblasti Dolních Vítkovic, vystoupí více než 90 zahraničních umělců! K obrovským jménům elektronické scény, mezi nimiž nechybí Armin van Buuren, Alan Walker, Lost Frequencies, Vini Vici, Timmy Trumpet, Alle Farben, Andy C, Dope D.O.D, Sub Focus nebo Modestep Live, přibyla více než padesátka zvučných jmen z celého světa a všech odnoží taneční hudby!