Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
28. listopadu 2021, svátek má René
Lucie z rodinného Vinařství Opluštilovi: Víno děláme srdcem

Lucie z rodinného Vinařství Opluštilovi: Víno děláme srdcem

Malé rodinné Vinařství Opluštilovi najdete v prosluněných Čejkovicích na Jižní Moravě. Rodina se věnuje vinaření již pět generací a navazuje na tradici předků, kteří brali vinařství jako samozřejmou součást života. Opluštilovi proto i nadále berou výrobu vína jako koníček a nejvíce radosti jim přináší úsměvy spokojených zákazníků. V čele vinařství stojí Radomír Opluštil, který po prarodičích převzal malý rodinný sklep a začal vinařit ve svých 18 letech. Lásku k vínu zdědili i syn Michal a dcera Lucie, která nám o své práci a vášnivém koníčku pověděla více.

S vínem jste zřejmě propojena od dětství. Co se Vám jako první vybaví při vzpomínaní na tuto dobu?

Jako první se mi vybaví, když jsme jako děti pobíhaly po vinohradě v době vinobraní a naším největším úkolem bylo sbírat zrnečka hroznů, která popadala mimo kýbl, se slovy dospělých: ,,Co zrnečko, to pohárek.“ Další zarytou vzpomínku mám z období Dušiček. Každoročně pořádáme večer na Dušičky košt pro rodinu a přátele. Vzpomínám, jak jsem jako malá pozorovala dospělé malým okýnkem ve sklepě, kde probíhala degustace mladých vín a zapalovala celý večer v tomto okýnku svíčky. Občas jsem za nimi dolů zaskočila a ochutnala některé z mladých, ještě ne zcela čistých vín, a už v té době jsem dostávala od táty výklad o každém vzorku.

oplustilsklenice.jpg

 Jaká byla Vaše cesta k vínu a k provozování vinařství?

Docela hladká. Tahat z koštýře mě učil už můj děda. Největší zlom ale nastal v prvním ročníku na vysoké škole, kdy jsem začala jen tak pro zábavu a odreagování pořádat degustace našich vín pro své spolužáky. Pro všechny to bylo vynikající zpestření po těch všech probdělých nocích, které ke studiu architektury patří. Začalo mě hodně bavit to, jak všem chutná a mají o víno zájem a hlavně si rádi poslechnou, jak každé víno vznikalo. Hodně mě to posouvalo vpřed, když jsem viděla, že úsilí a čas, které jsme do vína vložili, má smysl. Teď jsou moji spolužáci mými spokojenými zákazníky a doporučují naše vína svým přátelům a já nadále pořádám degustace. Snažím se ale vymýšlet i nové projekty, aby se nestaly všedními a nebylo to pořád to samé.

Podílí se na procesu výroby celá rodina?

Vinařství je na rodině založeno, jedná se o rodinný projekt. Ve vinařství pracujeme pouze my čtyři a při větších pracích pomáhá nejbližší rodina. Ale samozřejmě, pokud si naši přátelé a zákazníci chtějí vyzkoušet práci ve vinohradě, s radostí pomoc přivítáme a velice štědře je za to pohostíme různými moravskými specialitami a buchtami od babiček. Když jsme u té rodiny, troufnu si říct, že naše role ve vinařství máme teď tak trochu rozdělené. Mamka s Michalem zastanou největší práci ve vinohradě, táta se nejvíce věnuje procesu výroby samotného vína a já se snažím rozšířit povědomí o našem vinařství pořádáním různých degustací a akcí hlavně v Praze, kde bydlím. Nicméně, když se sejde celá rodina, děláme všechny práce společně.

oplustilkolaz.jpg

Je něco, čím je Vaše vinařství opravdu charakteristické?

Vyrábíme taková vína, která chutnají nám, proto se zaměřujeme na produkci suchých a polosuchých vín malých šarží. Naším cílem je zachovat terroir a odrůdový charakter vín, chceme, aby z nich ty Čejkovice šly cítit, proto naše vína mají především ovocný projev a vyzdvihují odrůdové vlastnosti. Přistupujeme k lidem jako k přátelům a preferujeme osobní kontakt, proto se většina našich vín prodá pouze na degustacích.

Když k Vám přijedu do vinařství, na co se můžu těšit?

 Na zapáleného vinaře nebo vinařku, degustaci skvělých vín v tradičním vinném sklepě, kde si posedíte u sudů, dostanete bohaté pohoštění a dozvíte se spoustu informací o našem vinařství. A pro odvážlivce se vždycky nějaká ta práce ve vinohradě najde.

Jaké je Vaše nejoblíbenější víno a proč?

Těžká otázka, ale dostávám ji docela často. Velmi ráda si v těchto podzimních večerech otevřu Dornfelder, v létě mě hodně baví Frankovka klaret a nikdy mě neomrzí naše Rulandy. Tento rok v létě ale vedla naše novinka Pét-nat z Ryzlinku rýnského. Jak říkám, těžká otázka. Ale rozhodně vám můžu říct, že Ryzlink rýnský a Tramín červený bude nejlepší, protože nejoblíbenější víno mého táty je Ryzlink rýnský, s tím si vždycky vyhraje a nejoblíbenější víno mamky je Tramín červený, takže tam je od táty hodně srdíčka. Srdíčko ale naleznete v každé naší lahvi, protože je pro nás výroba vína obecně srdeční záležitost.

 Rok 2021 byl svým způsobem unikátní, bude unikátní i ve Vašem vinařství?

Určitě, každý rok je unikátní. Snažíme se každý rok pro zákazníky, ale i pro nás, vymyslet nějakou novinku pro zpestření. Rádi zkoušíme stále něco nového. Letos plánujeme zalahvovat naše první oranžové víno nebo se můžete těšit na růžový Pét-nat. Velká událost také bude první vyrobené víno mého mladšího bratra, který se rozhodl se svou čejkovickou kapelou vyrobit víno, kde každý ze členů kapely přispěl svými hrozny a teď se všichni těšíme na hotový produkt.

Kde můžeme Vaše vína ochutnat?

Naše vína můžete ochutnat v jediném bistru a to v bistru Proti Proudu v Praze. Jak už jsem říkala, zakládáme si na osobním kontaktu, naše vína tedy můžete ochutnat především u nás ve sklepě nebo na degustacích v Praze, které pořádám. Velmi ráda dělám degustace pro firmy, které si objednají degustaci na svůj teambuilding nebo večírek, je to skvělé zpestření večera. Na degustaci vždycky připravíme domácí škvarkovou pomazánku, vybereme vína přesně na míru a pak už jen povídáme, degustujeme a degustujeme.

oplustillahev.jpg

Vinařství Opluštilovi

Raska 952, Čejkovice, 696 15

telefon: 775 618 167

web: ZDE

e-mail: info@vinarstvioplustilovi.cz

Nové vydání

FACEBOOK

INSTAGRAM

VYBRANÉ AKCE

4.12.2021 20:00

Rybičky 48

4.5.2021 - 31.12.2021

3D ZOO OC Letňany

17.12.2021 20:00

Vánoce podle Dary

8.12.2021 20:00

Jelen

ČTĚTE DÁLE

Jakub Urban: z hezké lahve chutná kohoutková skvěle

Jakub Urban se věnuje již pátým rokem výrobě originálních pískovaných lahví. Jeho Projekt Kohoutková si klade za cíl zpříjemnit lidem pití kohoutkové vody a omezit tím tak zbytečnou produkci plastových obalů.

Do Mariánek do lázní i na běžky

Zima přináší do Mariánských Lázní ticho, klid a pohodu. Romantickou sněhovou atmosféru si můžete obohatit procházkou, lyžováním a večerním posezením v jedné z útulných restaurací či kaváren. Lázeňské místo obklopují rozlehlé náhorní plošiny s nadmořskou výškou 800–850 m. Díky jedinečným klimatickým a geografickým podmínkám lze poznat zasněžené Mariánské Lázně i jako „Ráj zimní lyžařské turistiky“.
Reklama
reklama

Advent v Českých Budějovicích

Zastavte se v předvánočním shonu, zapomeňte na starosti, a přijeďte si užít kouzelnou vánoční atmosféru adventních trhů v Českých Budějovicích.

Od-farmáře.cz: Lokální potraviny rovnou na váš stůl

Když se spojí prvotřídní produkt s kvalitní službou, která myslí na zákazníky, je z toho vždycky oblíbená věc. Přesně tak uvažovali tvůrci nápaditého e-shopu a sítě prodejen Od-farmáře.cz. Odměnou jsou jim vracející se spokojení zákazníci a rozšiřování sítě po celé republice.

Pivovarský klub Benedict: Ideální místo pro firemní večírky

Sezona firemních večírku je tu a skvělým místem pro jejich pořádání je Pivovarský klub Benedict v srdci Karlína. Ten kromě pivní nabídky z Břevnovského klášterního pivovaru sv. Vojtěch nabízí také bohatý výběr z českých minipivovarů i kvalitní českou kuchyni pod vedením šéfkuchaře Ondřeje Dolečka.