Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.
30. listopadu 2023, svátek má Ondřej
Trojnásobná mistryně České a Slovenské republiky v surfingu Jana Kašová

Trojnásobná mistryně České a Slovenské republiky v surfingu Jana Kašová

„Mnohokrát jsem řekla, že do nějaké vlny nejdu, protože jsem měla strach. Voda je živel, jsou tam kameny, nebezpeční živočichové… Je důležité vědět, na co člověk má a na co ne,“ říká nejlepší česká surfařka Jana Kašová, která tráví téměř každý den několik hodin v oceánu, kde na prkně sjíždí jednu vlnu za druhou…

-dsc4807.jpg

Poprvé se na surf postavila před deseti lety, když si s bráchou půjčili auto rodičů a s dalšími čtyřmi kamarády vyrazili do Francie. Konal se tam totiž český surfařský kemp, o němž se dozvěděli v časopise. „Hned na první pěně, do které mě instruktor poslal, jsem si dokázala na prkno stoupnout a dojela jsem celkem daleko. Další dny bez instruktora už to tolik nešlo, ale neodradilo mě to,“ vzpomíná Jana Kašová., která se pro jízdu na vlnách nadchla a do Francie se hned následující léto vrátila.

c1283052-93bb-4810-aec1-10e9b4289fed.jpg

„Pracovala jsem na baru a ve volném čase se učila na surfu. Dala jsem si za cíl, že mi to půjde natolik, abych si na konci prázdnin mohla koupit své vlastní kratší prkno, co se vejde do auta. A povedlo se!“

img-2381_1.JPG

Následně odjela Jana na erasmus do španělského Bilbaa. Města, kde surfing žije. A vždy když nebyla škola, hned ráno vyrazila na pláž. Postupem času se na vlnách zlepšovala a následující erasmus už si vybírala cíleně v Lisabonu, protože chtěla další místo, kde se hojně surfuje.

img-2460.JPG

Surfařská olympiáda

Zanedlouho pak zkusila své štěstí na mistrovství Česka a Slovenska ve Francii, kde skončila v semifinále. „V roce 2019 už jsem ale brala zlato,“ říká s úsměvem nadějná sportovkyně, která se o dva roky později – to proto, že dřív u nás nic takového neexistovalo – stala členkou Českého svazu surfingu a začala jezdit Český pohár.

Minulý rok byly dvě zastávky Českého poháru kvalifikačními zastávkami pro ISA World Surfing Games, což je něco jako surfařská olympiáda,“ vysvětluje s tím, že se na tuto »olympiádu« Česko kvalifikovalo, a tak měla Jana možnost poměřit své síly se světovou elitou. Jako Česká republika se umístili na 36. místě z 63 států a zároveň byli nejlepší mezi státy bez moře!

9b0f3275-a3a9-4fde-b765-e8164388b67a.jpg

Nejlepší z nejlepších

Vrcholem v surfingu je však soutěž zvaná World Surf League, kam jezdí výběr těch nejlepších z nejlepších. Na tu se zatím nikdo z Česka nedostal a ani nikdo nejezdí kvalifikační závody.

Já bych to chtěla zkusit, ale startovné na jeden závod vyjde třeba na 1000 EUR, což je cca 24 000 Kč. Během roku jich musíte projet několik, a to všude po světě, takže další peníze dáte za letenky, ubytování,“ vysvětluje Jana, která nyní žije v Portugalsku, aby měla možnost pravidelně trénovat. Na prkno se snaží chodit každý den tak na dvě hodiny, ale samozřejmě musí v rámci přípravy dělat i další věci – fyzio, běh apod.

cze-ph-sean-evans-ph.jpg

Specifický sport

Jana se v Portugalsku surfingem částečně živí jako trenérka. K tomu ale musí mít i jiné zaměstnání.

„Víceméně si vydělávám na to, abych mohla surfovat. Naštěstí se teď snažím sehnat nějaké sponzory, ale jinak si vše platím sama. Byt třeba sdílím s dalšími spolubydlícími, abych ušetřila. Rozhodně si jako surfaři nežijeme na vysoké noze,“ doplňuje s tím, že na vysoké noze si žijí leda ti nejlepší na světě a mezi ty není snadné se dostat. Surfing je totiž velmi specifický sport – nemáte nikdy stejné podmínky a musíte se umět přizpůsobit.

mrd9672.jpeg

„Na závodech je to většinou tak, že se na vodu vypouští vždy čtyři závodníci, mají 20 minut a během nich musí předvést to nejlepší na vlnách, které jim zrovna chodí. Někdy vám nemusí ale přijít žádná, to je prostě smůla. Vlny se pak sčítají, takže je lepší sjet jich co nejvíc a nejlíp. A třeba projíždění barelů, které se ve filmech podává jako běžná a jednoduchá věc, není tak snadné ani běžné,“ vysvětluje surfařka, která se osobně do barelu dostala dvakrát a vždy ji po chvíli voda smetla.

„Problém je, že tam kde se vlny barelí, bývá většinou mělká voda, takže narazíte na ostré kameny. Musí se potkat mnoho faktorů, aby to vyšlo.“

Plavci to mají snazší

A jednoduchý není ani výběr prkna. „Pro začátečníky se používají pěňáky – delší prkna potažená podobou hmotou jako podložky na jógu. Jakmile už to trochu umíte, tak si pořizujete tvrdší a kratší prkno. Na té vyšší úrovni je to pak délkově cca 180 cm. A pak jde ještě o to, že na každý druh vln se používá jiné,“ popisuje nadšenkyně.

img-2382.JPGJakub Michna a Jana Kašová, surfaři roku 2022. Foto: Surfchamp.cz/ Mat Rendek


 „Jsou vlny pomalejší s větším objemem vody, pak zase naopak ty, které se balí do barelů, záleží ale také na tom, zda je odliv nebo příliv, jakou mají vlny energii, těch věcí je strašně moc,“ vysvětluje Jana Kašová, která vlastní devět surfů, ale světoví profesionálové jich mají třeba 150, klidně i víc. Jedno takové klasické prkno se pohybuje cenově cca od 300 do 1000 eur, ty hodně dobré stojí klidně i 1500 eur, sběratelské kousky i více,“ doplňuje a na závěř přidává poznatek, že na surfu se rozhodně lépe učí plavci, protože surfování je víc než z 90 % pádlování. „Takže ti, co umí dobře kraula, mají výhodu.“

ČTĚTE DÁLE

Robert Hloz: za pár let bude z Bodu obnovy dokument

V Evropě roku 2041 mají všichni lidé ústavní právo prožít »JEDEN CELÝ ŽIVOT«. Pokud se vám stane nehoda, jste oživeni a můžete pokračovat dál ve svém životě. Stačí si každé dva dny pravidelně vytvářet digitální zálohu své osobnosti. Nové české sci-fi Bod obnovy vtrhlo ani ne před měsícem do kin a zdá se, že se tvůrcům podařilo prorazit české sci-fi ledy. „Film lidi opravdu baví a kritických hlasů, byť nějaké se najdou, je menšina. Ale jak říkal Woody Allen, aby člověk mohl věřit fanouškům, musí věřit i kritikům,“ říká režisér Robert Hloz (35), pro něhož je Bod obnovy prvním celovečerním snímkem.

Paintball – adrenalinový sport všech generací!

Hledáte nevšední sportovní aktivitu plnou akce a dobrodružství třeba pro partu kamarádů, rodinu, firemní akci nebo chcete prolomit ledy v nově vzniklém kolektivu? Objevte kouzlo paintballu a zažijte nevšední dobrodružství se vším všudy! Paintball je adrenalinový sport posilující strategické myšlení, fyzickou zdatnost, a hlavně týmového ducha.

Julie Caplinová aneb romantické útěky

Navštivte úžasná místa, vychutnejte si dobré jídlo a prožijte okamžiky, které mění životy. Julie Ca- plinová, autorka bestsellerů Romantické útěky, posílá své hrdinky do světových metropolí, kde najdou nejen lásku, ale především samy sebe.

Jak vznikal výjimečný film Dvě slova jako klíč

Do kin právě vstupuje nový český film Dvě slova jako klíč, který je v mnoha ohledech výjimečný a stojí nejen za pozornost, ale i za návštěvu kina. Jde o volné pokračování úspěšného a oblíbeného snímku Úsměvy smutných mužů, stejně jako „Úsměvy“ vzniknul film podle knihy Josefa Formánka, natočil ho znovu režisér Dan Svátek, v roli Formánka září David Švehlík a vrací se i postavy v podání Ivana Fraňka nebo Jaroslava Duška.

Klára Hášová: Pražský (k)rok

Nový poetický průvodce Pražský (k)rok fotografy, spisovatelky a instagramové influencerky Kláry Hášové vám ukáže svou milovanou Prahu z pohledu vlastních očích. Jak jedinečná kniha vznikala a co vše si z ní čtenáři odnesou, nejen o tom jsme si povídali s autorkou knihy.

Adrenalinový výlet v bratislavském regionu? To musíte zažít!

Vydejte se s rodinou nebo přáteli na dobrodružný výlet a objevte krásy a zábavu bratislavského regionu. Vyzkoušejte adrenalin ve vzduchu, na zemi nebo na vodě.