Letošní ročník festivalu s podtitulem Ta architektura se zaměří na ženskou perspektivu v oboru a představí tvorbu českých architektek.
Jubilejní 15. ročník celorepublikového festivalu Den architektury, který proběhne od čtvrtka 2. do úterý 7. října 2025, ponese podtitul Ta architektura a zaměří se na ženskou perspektivu v oboru. Které stavby navrhovaly a navrhují ženy, či na kterých se podílely? Festival nabídne tvorbu českých architektek od období první republiky až po současnost. Hlavním cílem je nejen představit unikátní díla s ženským rukopisem, ale i reflektovat postavení žen v architektuře za posledních sto let. „Ženy se podepsaly pod stavbami různých měřítek, navrhují ambasády, mosty, školy… Cílem letošního ročníku je ukázat rozmanitost jejich tvorby. Chceme dát prostor dílům a příběhům, které jsou součástí oboru a inspirovat k otevřenějšímu vnímání architektonické profese z různých úhlů pohledu. Podtitul Ta architektura přitom odkazuje nejen ke konkrétní tvorbě žen, ale i k širší diskuzi o pestrosti a proměnlivosti samotné architektury,“ vysvětluje ředitelka festivalu a architektka Marcela Steinbachová. Festival se zaměří nejen na tvorbu architektek, ale i na další osobnosti, které se věnují osvětě, zasahují do veřejných staveb či se věnují historii a teorii.
Od 20. do 24. srpna se Červený Kostelec promění v dějiště jedinečné kulturní události — Mezinárodního folklorního festivalu, který letos slaví své 71. výročí. Festival patří mezi největší svého druhu v Česku a přitahuje pozornost nejen milovníků folkloru, ale i těch, kteří si chtějí užít pestrý mix tradic, hudby, tance, dobrého vína a inspirativní atmosféry.
Zahájí ho Aneta Langerová s Filharmonií Hradec Králové ve speciálním projektu Zázračná písně krajina. Tento exkluzivní koncert pod širým nebem zazní jen jednou – a to právě na festivalu v Červeném Kostelci.
Sklizeň je druhý ročník mezinárodního festivalu současného tanečního, divadelního a novocirkusového umění. Na festivalu budou představení, která vznikla přímo v krajině jižních Čech.
Stálá výstava Tichá hrdinství je interaktivní expozice, skrze kterou se návštěvníci vypraví do historie 20. století. Nebudou ale jen poslouchat vyprávění pamětníků, kteří na vlastní kůži zažili totalitní režimy – sami se aktivně zapojí do zkoumání vzpomínek a pomocí tabletu budou moci dobrodružství aktivně ovlivňovat a utvářet. Pomohou jim k tomu nejen netradiční projekce, ale i vizuální a zvukové efekty, interaktivní obrazovky nebo rozšířená realita.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.