Komentovaná prohlídka výstavy Mlčící jaro: umění a příroda 1930–1970 s kurátorkou výstavy Evou Skopalovou.
Mlčící jaro se skrze umělecká díla zabývá vztahem člověka k přírodě v období přibližně od 30. let do začátku normalizace.
Projekt se zaměřuje na hledání organického abstraktního tvaru v sochařských dílech, které se poprvé objevilo zejména v surrealismu před druhou světovou válkou a poté v plastice šedesátých let. Svůj název si propůjčuje z vlivné knihy Rachel Carson, jež poprvé popsala důsledky používání pesticidů na životní prostředí.
Výstava se ve svém jádru zaměřuje především na československé sochařství tohoto období v širším kontextu střední Evropy. Trasuje způsoby, jakými je provázáno umění tzv. první a druhé modernity rozdělené druhou světovou válkou. Ze současné perspektivy je fenomén organické abstrakce spojený i s ekofuturistickými otázkami dneška: Bude život, jak jej známe, zítra ještě možný? Aktuální rozměr úvahy tak podtrhnou intervence současných umělkyň. Ze sbírek Národní galerie v Praze bude představeno téměř 100 uměleckých děl od více než 40 autorů a autorek, která doplní díla z regionálních galerií a zahraničních institucí z Polska, Slovenska a Německa, jež se na domácích výstavách dosud neobjevila.
Od 20. do 24. srpna se Červený Kostelec promění v dějiště jedinečné kulturní události — Mezinárodního folklorního festivalu, který letos slaví své 71. výročí. Festival patří mezi největší svého druhu v Česku a přitahuje pozornost nejen milovníků folkloru, ale i těch, kteří si chtějí užít pestrý mix tradic, hudby, tance, dobrého vína a inspirativní atmosféry.
Zahájí ho Aneta Langerová s Filharmonií Hradec Králové ve speciálním projektu Zázračná písně krajina. Tento exkluzivní koncert pod širým nebem zazní jen jednou – a to právě na festivalu v Červeném Kostelci.
Sklizeň je druhý ročník mezinárodního festivalu současného tanečního, divadelního a novocirkusového umění. Na festivalu budou představení, která vznikla přímo v krajině jižních Čech.
Stálá výstava Tichá hrdinství je interaktivní expozice, skrze kterou se návštěvníci vypraví do historie 20. století. Nebudou ale jen poslouchat vyprávění pamětníků, kteří na vlastní kůži zažili totalitní režimy – sami se aktivně zapojí do zkoumání vzpomínek a pomocí tabletu budou moci dobrodružství aktivně ovlivňovat a utvářet. Pomohou jim k tomu nejen netradiční projekce, ale i vizuální a zvukové efekty, interaktivní obrazovky nebo rozšířená realita.
Tato stránka používá soubory cookies a bez nich nemusí fungovat správně. Povolte prosím soubory cookies ve Vašem prohlížeči.